Ram ile ilgili bir sorun

Arkadaşlar bilgisayarımda 1gb ram görünüyor . ama modelini sitesine yaziyorum 3 gb ram var diyor neden acaba cozum cevaplarınızı bekliyorum.

sefaubay sefaubay (-13)
6 yıl önce sordu

  • Burada sadece sorulur, problem belirtilir ve bunda maksat zaten cevap alabilmektir, ayrıca "cevaplarınızı bekliyorum" vb ifadelerin hiç gereği olmaz. Heleki adeta emir verir gibi (veya talimatta bulunurcasına) "cevap verin" gibi yakışıksız ifadeleri hiç kullanmamak gerekir (Önceki konuda yaptığın bu hatayı hala düzeltmedin) :( temmuz 6 yıl önce

Toplam 1 Cevap

PC Marka ve modelinide yazmalıydın, bunu yapmamışsın. Bazı PC'lerde ekran kartları anakart ile tümleşiktir. Başka ifade ile "paylaşımlı"dır. Buda sistem fiziksel hafızasının (RAM) ayrılmış bir bölümünün ekran kartı kullanılmasına atanması (ayrılması) demektir. Senin PC'dede böyle birşey olmalı.

temmuz temmuz (12505)
6 yıl önce cevaplandı

  • Cözüm ? sefaubay 6 yıl önce
  • Eğer yeni donanım eklenmezse bunun çözümü olmaz, bu böyledir. Ama BIOS'tan ekran kartına ayrılan RAM seviyesini azaltırsan (BIOS'ta bu ayarlar bulunur.) azlttığın ölçüde fiziksel hafızayı yükseltebilirsin ama bu defada ekran kartının hafızasından kaybedersin. RAM artırma yoluna git diyeceğim ama birincisi bunu anakartının desteklemesi gerekir (Destekliyormu bunu bilemiyorum. PC Marka modeline göre araştırmalısın), ikinciside eğer işletim sistemin 32 Bit mimari yapıdaysa bu artırmada yapılamaz. Zira 32 Bit sistemlerde en fazla 3,5 GB RAM desteği olur, daha fazlası için sistemin 64 Bit olması gerekir @sefaubay temmuz 6 yıl önce
  • Bu arada çok rahat göründüğünü söylemek istiyorum. Yaptığın hataları belirttim, ikaz ettim, düzeltmede istedim ama -bırakalım düzeltmeyi falan- senden bir "pardon" bile gelmedi. Sen hep böylemisin? Fakat bilki burada bazı kurallar var, Eğer siteden faydalanmak istiyorsan bu kurallara uyacaksın, başka çaresi yok. Site kuralları linki: https://uzmanim.net/hakkinda @sefaubay temmuz 6 yıl önce