RAM MHZ ve DDR öğrenme.

RAM MHZ ve DDR nasıl öğrenilir ?

Hangi programla öğrenebilirim ?

hydra hydra (3800)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Öncelikle CPU-Z adlı programı indirelim.

    Programı indirdikten ve kurduktan sonra programı çalıştıralım.

    Programı açtıktan sonra "  MEMORY VE SPD  " kısmı bizim için önemli kısımlar.

    Memory kısmına geldiktenn sonra solda General yazan yerde Type ve Size var, TYPE Bellek tipini belirtir yani DDR kaç olduğunu. Channel kısmı ise, RAM'lerin DUAL, SİNGLE, QUAD kanalında çalışıp çalışmadığını gösterir. Aşağıda ki DRAM Frequency RAM'inizin hızını belirtir, yalnız oradaki sayıyı 2 ile çarpmanız gerekir. Mesela 1496 MHz yazıyor, bunu 2 ile çarptıktan sonra RAM'in çalışma hızını ( MHz ) belirtir yani 2992 MHz, ancak bu 3000MHz diye geçer 8 MHz ne fark yaratabilir ki.

    SPD kısmı ise işin daha detayına girer, burada RAM'inizin hangi slotta olduğu ve bu slottaki RAM'in ne olduğunu açıklar.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Güzel paylaşım fakat hangi RAM bana uygun hangisini almalıyım gibisinden ekleme yaparsan daha güzel olur :/ darkcrak 3 yıl önce
    • Her anakarata her RAM uymuyor maalesef, DDR3 anakarata gidip te DDR2 yada DDR4 takamazsın. Ayriyetten eski model anakartlar 2 GB, 4 GB gibi düşük mitkarda RAM destekliyor bu yüzden gidip te bu adam 8 GB RAM kullanamaz bu sistemlerde, eğer RAM önerisi istiyorsa tüm sistemi belirtmeli ve gereken bütçeyi belirtmeli. @darkcrak hydra 3 yıl önce
    • Biliyorum bunları sadece makaleye eklemen için dedim bilgilendirme amaçlı darkcrak 3 yıl önce
    • fotonun linki ne uzun bee :) adils 3 yıl önce