Ram uyuşmazlığı, Ram ler birlikte çalışmıyor

Merhaba, benim eski patates bilgisayarımda 3gb 1333mhz ddr3 ram var (2+1 olucak şekilde) bu gün elime biryerden 4gb 1333mhz ddr3 ram geçti, ramler tek başlarına sorunsuz çalışıyor ama birlikte çalışmıyorlar hepsini aynı anda taktığımda ekrana görüntü gelmiyor ve bir süre sonra bilgisayar kendine reset atıyor, bu şekilde ben kapatana kadar aynı şeyi yapıyor sebebi ne olabilir ramlerim markaları hariç diğer her şeyleri uyuşuyor aslında.

Bu arada anakartın tüm ram slotları sağlam test ettim, modeli ise msi h55m-p31.

bot094 bot094 (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    PC ram eklemelerinde frekans uyuşmazlığı olabilir önceki ram ile ilave yapılacak ram frekansı aynı olması gerekir

    ram ilaveleri çif olarak yapılır tek ram sorun çıkartır sizin elinizdeki 4 gb ramda sorun yoksa diğerlerini çıkartın 4gb ram kalsın sadece o şkeilde kullanın  Ram MHZ Bilgilerini öğren programı indirin çalıştırın

    candan candan (4301)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Ramlerin markaları hariç her şey uyuşuyor. 3 slot olduğu için sıkıntı çıkarıyor diye düşünüp 2+4 şeklinde de denedim ama eski ramlerim hiç biri yeni ram ile çalışmıyor, dediğiniz gibi şimdilik 4 olanı taktım o tek çalışıyor. bot094 6 yıl önce

    Elimdeki 4gb ramı değiştirdim yeni ramde diğerleri ile çalışmıyor :(

    bot094 bot094 (1)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Bios güncellemesi sorunu çözer. Verdiğiniz anakart modelinden baktığımda Memory Modül için yapılmış güncellemelerin olduğu görünüyor. Ana kartınızın bios sürümünü kontrol edin. https://www.msi.com/Motherboard/support/H55MP31.html#down-bios Bu adresten en üstte olan güncellemeyle kıyaslayın. Daha önce bios güncellemesi yapmadıysanız firmanın güncelleme rehberini kesinlikle inceleyin. theent 6 yıl önce

    Eğer BIOS güncellemeside çare olmadıysa bunun başka yolu yok, mecburen aynı marka RAM'lerden kullanacaksın. Eski RAM'lerini ikinci el satabilirsin veya başka bir PC'de kullanırsın. Bu halde mevcut PC'de ihtiyacın veya anakartının desteklediği kadar boyutlarda aynı marka ve tür RAM kullanırsın, olur biter :)

    temmuz temmuz (12505)