RAM Üzerinde Mhz Nerede Yazar ?

Arkadaşlar Gönderdiğim Fotoğrafta 1600 Mhz mi Oluyor ? Yani Bu Ram 1600 Mhz mi ? ... Teşekkürler ...

ongun2 ongun2 (4)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Resmini paylaştığın RAM üzerindeki 1600 rakamı genelde RAM frekans değeri olarak bilinir ama aslında öyle değildir. Bu RAM üzerideki rakamsal bilgiler bize sözkonusu RAM belleğinin 800 Mhz frekans hızı ile çalıştığını ve saniyedeki data transferinin 1600 Milyon (bayt) olduğunu gösteriyor. RAM türü ise DDR3 oluyor.

    Yani RAM üzerinde frekans değerleri doğrudan yer almazlar ve RAM üzerinde yer alan data transfer miktarı rakamsal değerinin ikiye bölünmesi kadar Mhz olurlar.

    Biraz daha açarak örneklersek; RAM fiziksel parçalarının üzerinde yazan 1066, 1333, 1600 vb rakamlarla gösterilen değerler RAM frekans hızları olmayıp RAM tarafından bir saniyede (Sn) yapılabilen megabayt (Mb) değeri olarak veri transferi miktarıdır (1066 Mb/Sn, 1333 Mb/Sn, 1600 Mb/Sn gibi). Frekans olarak veri yolu transfer hızları ise megahertz (Mhz) cinsinden değerlerdir ve Mb/Sn veri transfer transfer miktarını ifade eden rakamların 1/2'si kadar rakamsal değerlerde olurlar (533 Mhz, 667 Mhz,800 Mhz gibi).

    Aşağıdaki linkte daha teferruatlı ve dökümanlı bilgilere erişebilirsin:

    RAM'lerim kaç mhz? (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • http://www.vatanbilgisayar.com/gskill-8gb-2x4gb-ripjawsx-ddr3-1600mhz-cl9-15v-dual-kit-ram.html ongun2 7 yıl önce
    • Buradaki Ram'ler Benimkilerin aynı görünüş olarak ? Ama bu dış gövde tasarımı ile 800 Mhz'lik bir Gskill ram bulamıyorum hiçbiryerde ... Benim merak ettiğim buradaki ram'ler yazıldığı gibi 1600 Mmhz mi ? Yoksa 800 Mhz mi ... Yani ikisinin toplamı 1600 Mhz şeklinde falan mı yazılmış ... ongun2 7 yıl önce
    • Arkalarının fotoğrafını da koysalarmış :) ongun2 7 yıl önce
    • http://vr-zone.com/articles/g-skill-ripjawsx-ddr3-1600-8gb-cl9-dual-channel-memory-kit-review/14336.html ongun2 7 yıl önce
    • Bu Sayfadaki Ram'ler de de arkalarında 1600 yazıyor , adam da 1600 Mhz yazmış ... Vatan Computer sitesindekilerde aynı hatayı yapmış olabilir belki ? ongun2 7 yıl önce
    • Hata değilde belki satış politikası.. Bilinçli yani.. Ben şimdiye kadar üzerinde 1600 yazan çok RAM gördüm ama 1600 Mhz yazan hiç görmedim. Neden yazmazlar bu şekilde öyle değilmi ya. Ama çift RAM toplamı ve çift kanal (dual).. Bilemiyorum belki.. İşin o tarafını itiraf etmeliyimki bende bilmiyorum veya emin değilim @ongun temmuz 7 yıl önce