RAM ve ROM arasındaki fark nedir ?

" RAM " Nedir ?

" ROM " Nedir ?

" RAM ve ROM " Arasındaki Fark Nedir?

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sıkça duyduğumuz " RAM ve ROM " arasındaki farkları inceleyelim.

    Ok: Hafif eğri RAM Nedir ?

    RAM (Random Acces Memory) : Geçici Depolama Ünitesidir.

    Bilgisayarlarda ve cep telefonlarımızdaki en önemli donanımlardan birisidir.

    RAM’de çalışan uygulamaların anlık verileri tutulur ; uygulamayı kapatsak bile bi süre bu veriler tutulmaya devam eder ve ardından RAM’den silinir.

    Uygulama üzerinde ayar değiştirip kaydetmediğimiz zaman o ayar geçici olarak RAM’de saklanır.

    Bilgisayarın fişini çektiğimizde RAM’de hiçbir veri kalmaz. ROM ise elektrik olmasa bile hafızasındaki bilgileri saklamaya devam eder.

    Ok: Hafif eğri ROM Nedir ?

    ROM (Read Only Memory) Sadece okunabilen verilerin taşındığı hafıza çipine verilen isimdir.

    ROM’da veriler okunabilir lâkin değişiklik yapılamaz. BIOS çipi buna örnektir.

    Farkı ROM tipleri vardır :

    MROM : Bir kere değiştirilebilen salt okunur bellek.
    PROM : Programlanabilir salt okunur bellek.
    EPROM : Silinebilir ve programlanabilir salt okunur bellek.
    EEPROM : Elektrik ile silinebilir ve programlanabilir bellek.

    Ok: Hafif eğri RAM ve ROM Arasındaki Fark Nedir ?

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)