Ram yüksetiltiğin de gelen ekran hatası nasıl çözülür?

Foxconn G41MXE (Dual channel DDR3 1333(oc)/1066/800 MHz, 2 DIMMs, Max 8GB) anakartına Radeon HD 4650 ekran kartına Win 10 64 bit işletim sistemine ve CPU Türü QuadCore Intel Core 2 Quad Q9300, 2500 MHz (7.5 x 333) İşlemcisine sahibim.

Pc de ki iki adet 2şer gblık Nanya M2Y2G64CB8HC5N-CG ramleri HLV-PC10600D3DK/8G ile değiştirdim lakin aldığım ramlerden herhangi birini taktığımda ki nereye ve hangisini taktığım farket miyor ekrana görüntü vermiyor. Eski ramleri taktığımda ekran yeniden görüntü veriyor. Yeni ramler takılıyken numlock tuşu vs mastığımda ışığı yanmıyor. Ne yapmalıyım?

orfur orfur (5)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Senin anakartın maksimum 4 Gb destekliyor. Sen ise 2x4 takıyorsun. Problem budur. Birini tak, çalışması lazım. Ama yine çalışmayabilir. Zira bir slot en fazla 2 Gb için yol veriyorda olabilir. Anakartını araştırmadan RAM'leri almışsın. Değiştirme/geri verme imkanında var. Geciktirmeden yap bunu (belli bir süresi var,15 gün falan olabilir).

    Anakartının özellikleri için link (tıkla)

    Edit:

    BIOS Güncelle istersen. İşe yarayabilir.

    Edit 2:

    Yorumlarda BIOS güncellemesinin işe yaramadığını belirtiyorsun ki bu durumda bir çeşit uyumsuzluk (belki marka uyumsuzluğu) falan olabilir. Eğer imkanın olursa 8Gb başka RAM'ler ile denersin. Aksi halde mecburen RAM artırma sevdasından vazgeçersin. Veya maalesef dandik ve oldukça eski olan anakartından vazgeçer, yeni bir anakart temin edersin. Başkada çözüm tavsiyelerinde bulunamıyorum.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Teşekkürler ama http://www.foxconnchannel.com/ProductDetail.aspx?T=motherboard&U=en-us0000483 sitede Max 8GB diyor ayrıca tek bir tane takıncada çalışmıyor. orfur 7 yıl önce
    • Verdiğin link bende açılmıyor, göremedim. Tek çalışmamasınıda mesajımda "belki" olarak belirttim. Bir daha bak istersen. temmuz 7 yıl önce
    • Verdiğin link bende açılmıyor, göremedim. Tek çalışmamasınıda mesajımda "belki" olarak belirttim. Bir daha bak istersen @orfur temmuz 7 yıl önce
    • Sorunun en başında ana karta bağlı olan link aynı orfur 7 yıl önce
    • Oda açılmıyor zaten. Antivirüs engelliyor olabilir. temmuz 7 yıl önce
    • Belki BIOS güncelleme ile sonrada 8 Gb desteğe upgrade olmuş olabilir @orfur temmuz 7 yıl önce
    • Mesajımı editledim, yeniden bak @orfur temmuz 7 yıl önce
    • Bios güncellemesini yaptım lakin aynı sorunu alıyorum yanlış bios güncellemesi mi yaptım yoksa başka bir sorun mu var? orfur 7 yıl önce
    • Öyleyse bir çeşit uyumsuzluk (belki marka uyumsuzluğu) falan olabilir. Eğer imkanın olursa 8Gb başka RAM'ler ile denersin. Aksi halde mecburen RAM artırma sevdasından vazgeçersin. Veya maalesef dandik ve oldukça eski olan anakartından vazgeçer, yeni bir anakart temin edersin. Maalesef başka çözüm tavsiyelerinde bulunamıyorum @orfur temmuz 7 yıl önce
    • Galiba marka ile ilgili bir uyuşmazlık aynı sorunu aynı bilgisayardan alan bir arkadaş Elixir marka dışında olmuyor dedi. Ramleri geri iade edim yeni bir kasa toplamaya çalışacağım. Teşekkürler. orfur 7 yıl önce
    • Önemli değil temmuz 7 yıl önce

    Foxconn sitesi açılmıyor. Başka kaynaklarda da Foxconn G41MXE Ram desteği 4GB olarak görünüyor.  Foxconn G41MXE için çıkan BIOS güncellemesi RAM ile alakalı bazı sorunları çözüyor. @temmuz'un dediği gibi BIOS güncellemesi yaparsan sorun çözülecek gibi görünüyor.

    murat murat (12492)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Bios güncellemesini yaptım lakin aynı sorunu alıyorum yanlış bios güncellemesi mi yaptım yoksa başka bir sorun mu var? orfur 7 yıl önce

    Şuradan biosu güncelledim lakin gene olmadı. Bu arada Foxconn sayfasının ekran görüntüsü burada.

    orfur orfur (5)