Rat Vürüsü maruz kaldığımı düşünüyorum.

Mevcut kullandığım discord üzerinden baglantı linkine tıklayarak bu vürüse maruz kaldığımı düşünüyorum kısaltması cutt.us olarak premium bot linki atıp hesaplarımı hepsini sırayla patlattılar instagram da kendiliğinde takipçi artıyor ve takip ediyordu benim kullandığım mevcut hesaplarımın hepsinde çift doğrulama kodu mevcuttu ne yazkki sizin videonuzu izlediğimde bu durumu fark edip bilgisayarıma ve telefonuma hard format attırdım ve herseyi sildirdim bilgisayarımı bu gün hiç kullanmadığım bir internet sağlayacısına baglayıp yeni bir mail açtım ve giriş yaptım 2 3 dakika sonra  mail sağ al kısmında 1 farklı konumda daha açık · Ayrıntılar kısmı mevcut tıkladığımda benim ip adresimin üzerinde girilen yer bilinmiyor yazan bir kısım görüyorum telefonumuda format atıp aynı şekilde behden aldığı gmail giriş yaptı yine farklı bir internet sağlayıcısından ve şifrelerimi değiştirdim ve güvenlik duvarlarını yükledim fire wall gibi program yüklememe rağmen gece beni yine gmail hesabımdan çıkardı. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum evdeki mevcut internet sağlayıcılarına hiç bağlanmadım ve onlarıda resetledim ama hala erişimi olduğunu düşünüyorum maddi bir kaybım olmadı banka ve kredi kartı hesaplarımı kapattım ama şirket hesabımda intagram ve facebook üzerinde çoçuk pornonusu paylaşarak hesaplarımızı kapattı şahsi facebook ve intagram hesabım bir hotmail bağlı sadece intagramıma girip takipçi artırmaya denedi discord hesabında porno içeriklerine ve kendi attığı linki arkadaşlarıma göndermeye başlayınca ben discord hesabımı süresiz olarak sildim ne yapmam gerekiyor hocam videolarını izlediğimde neyle karşı karşıya olduğumu anladım mevcut olan vürüs programlarını lisanli olarak satın aldım ve tarattım herhangi bir vürüs algılamadı. kyprs, esed ,dr.wep ,avg antivürüs noroot güvenlik duvarı hem telefonumda hemde bilgisayarımda yüklü mailimi bu sabah açtım başka bir yere kayıtlı olmasının imkanı yok ve ekran görüntüleri mevcut

kkshero kkshero (1)
1 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bazı durumlarda telefona formt atmak yeterli değildir.

    Telefonunuza orijinal ROM yüklenmesi gerekir. Telefonu yetkili servise götürdüğünüzde orijinal ROM yüklemelerini isteyebilirsiniz. Bu telefonu fabrikadan çıktığı ilk haline çevirecektir.

    Hard format ile telefondaki veriler temizlenir ama mevcut ROM aynı kalır.  Bazı truva atları çekirdek seviyesinde telefona işler ve hard reset sonrasında da kendini aktive eder.

    Diğer bir durum evde kullandığınız ADSL modem çok eski ise o zaman bir güvenlik açığı barındırıyor olabilir.  Bu durumda yeni bir adsl modem almanızda fayda var. Mesela TP Link marka bazı eski modemler çok ciddi güvenlik açıkları barındırıyor.

    Mutlaka gözünüzden kaçan bir durum söz konusudur.

    Bilgisayara yüklenen işletim sistemi ve yazılımların orijinal olduğundan crackli yazılım kullanmadığınızdan da emin olun. Bilgisayara format atıp, üzerine crackli bir Windows kuruyorsanız boşuna vakit kaybediyorsunuz demektir.  Her crackli yazılım ciddi riskler barındırır.

    Yeni bir hesap olışturuyorsanız daha önce kullandığınız parolaları kullanmamaya özen gösterin. Farklı parolalar seçin.

    alattin alattin (16984)
    1 yıl önce cevaplandı

      peki hocam bilgisayar için bir öneriniz varmı bilgisayar ne yol izlemem gerekiyor.

      kkshero kkshero (1)
      1 yıl önce cevaplandı

      • Bilgisayarda güvenilir, microsoft sitesinden indirilmiş bir ISO dosyası ile format atarsanız sorun kalmaz. Format sırasında disk bölümlerini silin ve yeniden oluşturun. Windows kurulduktan sonra güncellemeleri yapın. Crackli uygulama yüklemeyin. alattin 1 yıl önce