Ravencoin ( RVN ) madenciliği nasıl yapılır? 4 GB Ekran kartı ile mining nasıl yapılır?

Ravencoin mining'i yapmak istiyorum ancak ne kadar kazım yaparım onu bilmiyorum, ne kadarlık bir kazım yapabilirim? Hashrate'imi nereden öğrenebilirim?

Ravencoin madenciliği nasıl yapılır?

4 GB Ekran kartı ile mining nasıl yapılır?

hydra hydra (3800)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Ravencoin mining'i yapmak istiyorum ancak ne kadar kazım yaparım onu bilmiyorum, ne kadarlık bir kazım yapabilirim? Hashrate'imi nereden öğrenebilirim?

    Öncelikle ekran kartınızın KAWPOW-RVN'de kaç MH/s aldığınıza bakmanız lazım. Bunun için aşağıdaki siteye girin ve kendi ekran kartınızı bulun.

    Ekran kartınızı seçtikten sonra aşağıya inip RVN / KAWPOW sekmesini bulmanız lazım. Orada kaç MH/s aldığınız gözüküyor. Ben 11.68 MH/s alıyormuşum, düzgün bir OC ve UV ile hem daha fazla kazabilir hem de daha az güç harcayarak elektrikten tasarruf edip ekran kartının az ısınmasına yardımcı olabilirim.

    Kaç MH/s aldığımızı öğrendikten sonra geriye ne kadarlık bir RVN kazımı yapabileceğimizi öğrenmek kaldı. Bunun için aşağıdaki siteye tıklayın.

    Hashrate kısmına hashrate'inizi yazıp, güç tüketimi kısmına ne kadarlık güç çektiğini ( İlk anlattığım yerde MH/s yanında ne kadarlık güç çektiği yazıyor ), Havuz payına %1 yazıp, Elektrik maliyetleri kısmına 0.12 USD/kWh yazacaksınız ( yani 80 kuruş falan ). Ben günde yaklaşık 10 Ravencoin kazıyormuşum şu anki piyasa değeri yaklaşık 15 TL civarı.

    Ravencoin madenciliği nasıl yapılır?

    Öncelikle Ravencoin cüzdanına ihtiyacımız var. Bunun için Binance'ı kullanıyorum.

    • https://www.binance.com/tr/my/wallet/account/main/deposit/crypto/RVN

    Yukarıdaki linki kopyalayıp URL kısmına yapıştırırsanız Binance'daki RVN adresinize ulaşacaksınız.

    Miner yazılımını indirelim. Buradan NBMiner'ın size olan uygun versiyonunu ( Win-Linux ) indirebilirsiniz. Mining yazılımını indirdikten sonra "Start_RVN" adlı dosyaya sağ tıklayıp düzenle seçeneğine basın.

    Bu not defteri bir kenarda açık dursun. Sıradaki adımımız ise havuz bulmak. Ben 2Miners havuzunu kullanacağım. 2Miners'ın RVN adresi şu şekilde;

    • rvn.2miners.com:6060

    Sağdaki deadpool yazısını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Aradaki noktadan soldaki yere RVN cüzdanınızı yazacaksınız. Soldaki ise RVN havuzunun adresi. Yani bat dosyası şu şekilde olması lazım;

    • nbminer -a kawpow -o stratum+tcp://rvn.2miners.com:6060 -u CÜZDAN ADRESİNİZ.İŞÇİ İSMİ

    Yukarıdaki gibi ise bir sorun yoktur ve RVN madenciliğine başlamış olursunuz. Yukarıda beyaz yazılar içerisinde yazaan terimler/kelimelerin anlamını da yazayım.

    • ID: Tek ekran kartı kullanıyorsanız 0'dır, 3 ekran kartı ile yapıyorsanız 0,1,2 olarak devam eder.
    • Device: Ekran kartınız.
    • Hashrate: MH/s cinsinden kazım hızınız.
    • Accept: Kabul edilen paylaşımlar ( Share ).
    • Reject: Reddedilen Share'lar, anormal durum olduğunda burası değişir.
    • Inv: Burayı bilmiyorum.
    • Powr: Mining esnasında çekilen güç miktarı Watt (W) cinsinden.
    • Temp: Temperature yani santigrat cinsinden sıcaklık değeri.
    • Total: Toplam kazım hızınız.
    • Uptime: Geçen süre.
    • CPU: CPU kullanımı.
    • 10m: Son 10 dakikanın MH/s oranı.
    • 4h: Son 4 saatin MH/s oranı.
    • 24h: Son 24 saatte kazım oranı.
    • Kawpow: Algoritma.
    • On Pool: Havuza bağlı.

    Kazım istatistiklerini bir de siteden bakalım. Siteye girin ( RVN.2Miners ) ve cüzdan adresiniz yazan yere cüzdan adresinizi yazıp enterlayın.

    İlk share'da istatistikleriniz belirip havuzda artık bir yeriniz oluyor.

    Gördüğünüz gibi mining istatistiklerinizi bu şekilde görebilirsiniz. MH/s kademeli olarak yükselir merak etmeyin, yani yazılımda 13 MH/s görünüyorsa bubrada 7 ise endişelenmeyin yükselir. Bu havuzu seçmemin sebebi minimum ödeme 10 RVN olması.

    hydra hydra (3800)