Raw Disk nedir?

Raw disk ne demek? HDD Raw oldu ne anlama geliyor? Disk neden Raw formatına dönüşür?

hakan hakan (15409)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Raw Disk ne anlama geliyor?

    Raw disk, disk Windows işletim sistemi tarafından tanınıyor fakat diske erişelemiyor demektir. Disk Raw olduğunda Windows disk yöneticisi diski tanır ve aygıtlarda gösterir. Fakat kullanıcı diske erişmek istediğinde, içindeki dosyaları görmek istediğinde diske erişemez. Disk yöneticisi RAW olan diskin dosya sistemini anlayamaz ve gösteremez. Disk RAW olarak görünür.

    Raw olmuş bir diskte kullanılan alan 0 olarak görünür. Aynı şekilde boş alan da 0 olarak görünür.

    Bir diskin Raw'a dönüşmesine sebep olan pek çok olay vardır:

    • Diskin düzgün olmayan şekilde bilgisayardan sökülmesi. Örneğin bilgisayar açıkken diskin veri veya güç kablolarının çekilmesi diskin Raw'a dönüşmesine sebep olabilir. Yine harici HDD lerin doğrudan bilgisayardan çekilmesi, elektriğinin kesilmesi diski Raw'a dönüştürebilir.
    • Virüsler bir diskin Raw'a dönüşmesine sebep olabilirler.
    • HDD'nin ömrünü doldurması, HDD'de oluşan fiziksel, donanımsal arızalar diskin Raw olarak görünmesine sebep olabilir.
    • Disk üzerindeki bozuk alanlar diskin Raw olarak görünmesine sebep olabilir.
    • Partition'un zarar görmesi yine diskin Raw olarak görünmesine sebep olabilir.

    Disk Raw'a dönüştüyse ilk olarak içindeki önemli dosyalar veri kurtarma yazılımları ile kurtarılmaya çalışılmalıdır. Daha sonra disk bölümleri silinip yeniden oluşturulmaya çalışılabilir.

    hakan hakan (15409)