RAW formatına dönüşmüş, bad sector içeren harici HDD için veri kurtarma formülü

internette sık önerilen çözümlerden çoğu yapıldı. örnek videolardaki aşamalarda bende verilere ulaşılmıyor. tarama baştan başlatıldığı zaman bad sector çıkınca tarama duruyor devam etmiyor. active partition recovery programı ile klasör isimleri görünüyor.

denediğim programlar

-easeus data recovery

-active file recovery

-active partition recovery

-R studio

-Diskinternals data recovery

son çare olarak buradan sordum

kandela kandela (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    İlk önce bad sector'leri onarmayı deneyip daha sonra veri kurtarmayı deneseydiniz. Belki böyle yapmanız işe yarayabilir.

    HDD Regenerator kullanımı konusunu okuyun.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • onu nasıl yapacağımı anlatabilir misiniz? bilgim yok kandela 6 yıl önce
    • Mesajıma bir eklemede bulundum. @kandela omercik 6 yıl önce
    • kullandığım programların çoğu taramada yanıt vermemeye başlıyor. mecburen görev sonlandır ve harddisk çıkarmayı yaptım. böyle daha da bozulmuş mudur. hepsi 2 saat yanıt vermiyor kapanmıyor bir türlü kandela 6 yıl önce
    • Acaba donanımsal bir arıza olabilir mi? @kandela omercik 6 yıl önce
    • problemin ortaya çıkış şeklini diğer okuduklarıma benzetiyorum. genelde herkes aynı. ani elektrik kesilmesi ile vs. harici hdd raw formatına dönüşüyor. ham dosya formatıymış ben bilmiyorum. donanımsal sorun oldğunu düşünmüyorum umarım yoktur. klasör islimlerini görebildim kandela 6 yıl önce
    • Şuan ne yapıyorsunuz tam olarak? @kandela omercik 6 yıl önce
    • active partition recovery ile taratmaya çalışıyorum. internetten öğrenmeye çalışıyorum. partition ne demek onu anlamadım. file recovery ve partition recovery arasındaki farkı bilmiyorum. mesela 300 GB ile 500 GB arasını taratıyorum. tarama sorunsuz bitiyor succesful diyor full yeşil gösteriyor. ama dosyaları göstermiyor anlamadım kandela 6 yıl önce
    • peki ben bu harddiski ntfs olarak biçimlendirsem daha sonra önceki dosyalara ulaşabilir miyim? kandela 6 yıl önce

    peki ben bu harddiski ntfs olarak biçimlendirsem daha sonra önceki dosyalara ulaşabilir miyim?

    kandela kandela (1)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Dosya formatının ne olduğu farketmez. Kurtarma yazılımlarıyla silinen verilerini kurtarabilirsin. @kandela omercik 6 yıl önce
    • doğru ama genelde format atma biçimlendirme bişey yapma dediler. formattan sonra bişey yüklersen gidiyormuş mesela. kandela 6 yıl önce
    • Kısmen doğru. Üzerine veri yazıldıkça eski verilerin kurtarılma şansı azalır. Doğru demişler. Ama başka şansın yoksa mecbur bu yola başvurman gerekecek. Çok düşük bir ihtimal de olsa yine yapılabilir en azından. @kandela omercik 6 yıl önce
    • Cevap yazdıktan sonra kullanıcı adımı da yazarsan bana bildirim gider. Yoksa bildirim gitmediği için geç görebiliyorum, bilgin olsun. @kandela omercik 6 yıl önce
    • dediğin gibi donanımsal da olabilir ya. ama öyle olsa bile kurtarılabileceğini düşünüyorum. bişeyin kafası hasarlı yere gelince atlıyormuş. ben yapamıyorum sadece @farurhenho kandela 6 yıl önce
    • Donanımsal bir arıza varsa bu işi yapan profesyonel şirketlere vermen gerekebilir. Sen yine de bir şeyler dene, deneyebildiğin kadar. @kandela omercik 6 yıl önce

    Eğer yapılabilirse diski önce biçimlendirip sonra alt linkteki program ve anlatım ile verilerini kurtarabilme şansın olabilir, denemelisin:

    Silinen dosyaları geri getirme (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • bad sector için de geçerli mi bu @temmuz kandela 6 yıl önce
    • Bed sektörün durumuna bağlı. Eğer biçimlendirme olabiliyorsa (yapılabiliyorsa) neden olmasın. Ama bed sektörler bunu engelliyecek boyutlu ise ve biçimlendirme yapılamıyorsa bu halde @farurhenho'da tavsiyesinde bulunmuş HDD Regenarator ile çözüm denenir @kandela temmuz 6 yıl önce
    • o zaman şunu sorayım. ben hiç bilmediğim için karanlıkta ilerlemeye çalışıyor gibiyim. ben bu raw hddyi ntfs olarak sorunsuz biçimlendirsem benim için büyük bi risk olur mu. yani raw kalmasıyla arasında büyün bi risk farkı var mı. mesela ileride "aaa sen bunu niye biçimlendirdin. böyle de belki kurtarılır ama raw olsa daha iyiydi keşke yapmasaydın hata yapmışsın" durumu olur mu? kandela 6 yıl önce
    • Önemli olan diskte yeni veri yazımı yapılmamasıdır. Yoksa ve eğer bir kurtarma programı ile verilere ulaşmak düşünülüyorsa diskteki dosyaların silinmesinin veya diskin biçimlendirilmesinin bir önemi olmaz. Eğer recovery programları RAW formatlı diskten kurtarma yapamıyorsa başka çaresi yoktur (yada ben bilmiyorum). Elbette en kolay ve sağlam / güvenli yol bu kurtarma işleminin diskin şu haldeki formatında yapılması olur. Ama bu yoldan ilerlenemiyorsa diskin biçimlendirilmesi bir mecburiyettir. Ben şimdiye kadar biçimlendirilmiş medyalardan çok veri kurtardım. Bu kurtarmalar sırasında neredeyse hiç bir problem veya mani ilede karşılaşmadım. Eğer profesyonel bir çözüm için bir imkanın yoksa ve böyle bir profesyonel çözüm düşünmüyorsan fazlada bir alternatifin yok. Ama karar senin @kandela temmuz 6 yıl önce
    • 2 gündür çok fazla farklı program kullandım taramalar yaptım. çoğu dondu takıldı. görevi sonlandırdım ve/veya harddiski çıkardım. onlar herhangi bir veri yazımı/değişikliği yapar mı. daha da bozar mı @temmuz kandela 6 yıl önce
    • ben ntfs olarak biçimlendiricem. ben işlemleri yaptıkça buraya yazsam ve bana rehber olsanız olur mu. @temmuz kandela 6 yıl önce
    • Biçimlendir bakalım. Biçimlendirme başarılı olursa herhalde problemde çözülecektir. Ama biçimlendirme yapılamazsa bilemem. Böyle bir ihtimalde var. Poblem yaşamadan biçimlendirme yapabilmeni ümit ediyor ve diliyorum. Kolay gelsin @kandela temmuz 6 yıl önce
    • bi program gerekir mi bunun için . windows yeterli mi kandela 6 yıl önce
    • Windows'ta biçimlendiriyorsun ve tercihen Recuva ile kurtarma işlemi yapıyorsun. Eğer windowsta biçimlendirme başarılı olmazsa o halde bunun için program düşünülür veya denenir. Öyle bir durum çıkarsa yeniden konu açarsın @kandela temmuz 6 yıl önce
    • şunlar hakkında bilginiz var mı? recuva hiç kullanmadım. (enter niye yapılmıyor bunda) 1) easeus data recovery 2) active file/partition recovery 3)R-studio 4) diskinternals data recovery @temmuz kandela 6 yıl önce
    • :( @kandela temmuz 6 yıl önce
    • noldu? bilmiyorum anlamında mı. (bilmiyorum anlamındaysa buna cevap yazmanıza gerek yok) korktum bi an tek smiley görünce :D :D @temmuz kandela 6 yıl önce
    • Hepsinide biliyorum ve Recuva programını TERCİH edersin dedim. Neden Recuva başarılı, güvenilir, Türkçe arabirime sahip kolay anlaşılır ve kullanilabilir ücretsiz bir program. TERCİH dediğim nedir? Sana yapılan bir tavsiyedir, yoksa ne kullanırsan kullan. İstersen kraklı illegal kaynağı belli olmayan programlar kullan. Bana ne yahu :( @kandela temmuz 6 yıl önce
    • tamam yahu :( @temmuz kandela 6 yıl önce
    • biçimlenmiyor eyvah :( @temmuz kandela 6 yıl önce
    • Disk Yönetiminden (eğer o arabirimde görülebiliyorsa) önce birim silmeyi (ham hale getirmeyi) ve sonra "yeni basit birim" oluşturmayı denersin @kandela temmuz 6 yıl önce
    • windowstan ilk biçimlendirme denemesi esnasında yine dondu @temmuz kandela 6 yıl önce
    • Başka PC'de dene @kandela temmuz 6 yıl önce
    • tamam . kandela 6 yıl önce
    • sanal disk hizmetine bağlanılıyor kısmında kalıyor diskler çıkmıyor hdd bağlıyken. çıkarınca açılıyor. eskiden burası görünüyordu @temmuz kandela 6 yıl önce
    • bad sector olduğu zaman biçimlendirmede sorun olur mu @temmuz kandela 6 yıl önce
    • Herhalde Disk Yönetimi arabirimi tam açılmıyor, disk bölümleri algılanamıyor demek istiyorsun (Ben öyle anladım). Eğer öyleyse başka PC'dede dene ve bunu yaparken harici diski PC'ye bağladığın USB kablosunuda değiştir (başka kablo kullan, belki işe yarar). Yine sonuç alamazsan Harddisk Sentinal, HDD Mechanic, MiniTool Partition Wizard vb programlarda denenebilir (bunlar free değil lisans gerektiren programlar) ama ne kadar şansın olur, bilemem. Çok şansın yok gibi görülüyor. Benden bu kadar, kolay gelsin @kandela temmuz 6 yıl önce
    • teşekkürler. başka pcde az önce denendi. bilgisayarım ve windows gezgini açmaya çalıştık açılmadı. kabloyu çıkarınca 35 tane windows gezgini açıldı. ben daha da bozdum sanırım. ben de pes edicem yakında @temmuz kandela 6 yıl önce