Raw Read Error Rate hatası

HD Tune 5.5 ile SSD diskimi taratıyorum. Health bölümünde Raw Read Error Rate Failed yazıyor.

Health status Failed olarak grünüyor.

Raw Read Error Rate hatasının çözümü nedir? Hardiskim bozuluyor mu? Bu durum bir sorun çıkarır mı?

ahmetyildiz ahmetyildiz (61)
9 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Read Error Rate parametresi donanım okuma hata oranını işaret eder.
    Donanım okuma hata oranı, sabitdisk üzerinden veri okunurken oluşan hatayı ifade etmektedir.

    Raw Read Error Rate parametresi  sıfırdan farklı ise, bu sabitdisktte bir sorun olduğuna işarettir.
    Bu tamamamen danımsal bir soruna işarettir. Okuyucu kafa problemi, disk üzerindeki fiziksel bir sorun,
    ömrünü doldurmaya yakın bir harddisk Raw Read Error Rate hatasına sebep olabilir.

    Bu değer ne kadar yüksekse sorun o kadar ciddi demektir.

    Örneğin aşağıdaki tabloda disk küçükde olsa bir donanım hatası göstermekte. (1,1). Bu hata oranı bana göre gözardı edilebilir. Burada sabitdiskin yaşı önemli bir kriter. Eğer çok eski bir disk ise ara ara bu oran kontrol edilmeli kritik bilgiler disk üzerinde tutulmamalıdır.

    ID                               Current  Worst    ThresholdData     Status
    (01) Raw Read Error Rate         1        1        51       33031    Failed
    (02) Throughput Performance      252      252      0        0        Ok
    (03) Spin Up Time                83       80       25       5238     Ok
    (04) Start/Stop Count            100      100      0        492      Ok

    Raw Read Error Rate parametresi kritik bir parametredir. Bu hatanın yüksek olması olası bir veri kaybına işarettir.  Önemli verileriniz varsa başka disklere yedeklemeniz önerilir.

    Raw Read Error Rate hatasının çözümü yazılımsal olarak mümkün değildir. Yani Raw Read Error Rate parametresi hata gösteriyorsa çözüm için format atmak, diski yeniden bölümlemek gibi yöntemler işe yaramayacaktır.  Çünkün Raw Read Error Rate parametresi donanımsal bir hatayı gösterir.

    Çözüm için, önemli belgelerinizi yedeklemeniz mümkünse yeni bir disk ile değiştirmeniz önerilir.  Dediğim gibi Raw Read Error Rate parametresinin aldığı değer ne kadar yüksekse sorun o kadar büyük demektir.

    alattin alattin (16984)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Çok teşekkür ederim Alattin abi :) ahmetyildiz 9 yıl önce

    Alattin Bey 44863 gözardı edilebilir mi ?

    kullanici270638 kullanici270638 (1)
    8 yıl önce cevaplandı

      Hocam Bende 649448 Sorun Büyükmü ?

      kullanici963469 kullanici963469 (1)
      5 yıl önce cevaplandı

      • Evet buyuk bir deger. Eger disk 5 yasindan buyukse mutlaka verilerinizi yedekleyin. alattin 5 yıl önce