Reboot and select proper boot device

Flaşa windows kurdum uefi ile ve format aticaktim ama flasa kuramamisim galiba (monster laptopda)sonra biosa girip uefiyi actim windiws bootu kapattim bide f7 ile boot menüsune girince o gözüküyodu çünkü şimdi pcyi acinca

Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key

Diye bi yazi var ve bios dahil hicbiyere girmiyor acilista f2 ile biosa giriyodu ama olmuyor yardımcı olursanız çok  sevinirim pc acilmio çünkü

hcy043 hcy043 (7)
6 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Bilgisayar açılışta HDD görmüyor bu uyarıyı veriyor türkcesi böyle "Tekrar başlatıp uygun önyükleme aygıtını seçin veya önyükleme ortamını önyükleme aygıtında seçin ve bir tuşa basın"  diyor .hardiskyerinden onyamış olabilir laptop arka kapağını sökün hardiski sükün temizleyip yerine sabitleyin pc yeniden başlatın bıos tuşuna aralıklarla basın

    Marka - Model    Boot Menüsü Kısayol Tuşu    BIOS Giriş Tuşu

    _____________________________________________________
    Acer Aspire 5742G    F12
    Acer Aspire E1-521    F12
    Acer Aspire 6935G    F12 (BIOS'tan bu özelliği açmak gerek)    F2
    Acer Aspire 5733Z    F12
    Asus N56VZ    Esc
    ASUS N550JK    Esc    F2
    Asus K53SD    Esc    F2
    Asus X550LN-XO007D    Esc    F2
    Asus X550VC        F2
    Casper Nirvana TW8    F12
    Casper CN / CKY    F12, F2
    Casper CBL    F7
    Casper CND    Esc
    Chiligreen        F2
    Dell    F12    F2
    ECS H61H2-M2    F7    F2
    Exper Ultranote Q5V-730    Esc    F2
    Fujitsu Lifebook AH531    F12    F2
    Gigabyte G41MT-S2P    F12
    HP    F10, Esc, F9
    HP Pavilion g6-1070et    F9
    Lenovo G560    F12
    Lenovo G500    Nova Tuşu
    Lenovo Y510P    F12    F2
    Lenovo Z510    Nova Tuşu
    LG R480    F10
    MSI    F11    Del, F2
    Pegatron Anakart    F11
    Samsung    F10, Esc, F9    F2
    Samsung R522    F9
    Sony Vaio    Assist Tuşu
    Toshiba Satellite L650    F12    F2
    Toshiba P855 33N    F12    F2
    Toshiba    F12    F2
    Vaio VPCF117FX    F12

    candan candan (4301)
    6 yıl önce cevaplandı

      Sorunuzdan net olarak anladığımı söyleyemeyeceğim, ancak tahminim şu şekilde.

      Siz BIOS'a girerek UEFI moduna aldım dediniz.Bu durumda bilgisayarınız önceden Legacy modunda çalışıyordu.Eğer öylyse Legacy modunda çalışan bir makineyi UEFI ye aldığınız için işletim sistemine de ulaşamaz oldunuz.

      Flash diskinizize doğru bir şekilde UEFI kuruluma uyumlu bir Windows kurulumu attıysanız, başlangıçta bilgisayarınıza taktığınız Flash disk üzerinden başlamalı ve kuruluma geçmeniz gerekiyor.Ancak siz yine UEFI moduna alsanız dahi bilgisayarın BIOS menüsüne ulaşıp eski haline getirebilirsiniz.BIOS menüsüne girmek için F2 tuşuna basıyorum demiştiniz.Eğer başlangıçta F2 girmiyor ise FN+F2 tuşu ile BIOS menüsüne girmeyi deneyin.Ayrıca UEFI durumunda bilgisayar çok hızlı açıldığından, bilgisayarın laptop tuşuna basmanızın ardından zaman kaybetmeden F2 veya FN+F2 ile BIOS a girmeyi deneyin.

      ismailsarp ismailsarp (6010)
      6 yıl önce cevaplandı

        Fn+f2 ve f2 yi denedim biosa girebiliraem sorunun çözüleceğiñi düşünüyorum ama biosa giremiyorum sorun o bence baska bir yöntem var mı biosa girmek için

        hcy043 hcy043 (7)
        6 yıl önce cevaplandı

          Boot menüsündende BIOS'a girebilirsin. Monster Laptoplarda Boot Menü'ye girme tuşu F7 olmalı. Birde bunu dene (PC açılırken F7'yi tıktıklayacaksın). Açılan boot menüde en alttaki "Enter Setup" (veya belki sadece "Setup") seçilecek.

          Kolay gelsin.

          Edit: Yorumlarda yazdıklarınla beraber anlaşılan gerek F2 ile gerekse F7 boot menüsü yoluyla, hiçbir şekilde BIOS'a giremiyorsun ve problem çözümü için BIOS'ta yapılan değişikliklerin geri alınması şart.

          F7 Boot menü yaptığın değişiklik sonucunda BIOS'tan iptal edilmiş olabilir ama F2 ile mutlaka BIOS'a girilebilmeliydi. Belki @ismailsarp belirtmesinde olduğu şekilde Fn+F2 gerekiyor, bunuda mutlaka denemelisin. Ayrıca F2 (tek olarak F2) için acele tuşlamak, tuşlamakta geç kalmamakta gereklidir, bunada çaba gösterilmelidir

          Eğer Fn+F2 kombinasyonu ve/veya F2'nin geç kalınmaksızın tuşlanmasıda işe yaramıyorsa en son şans olarak laptop kapağı açılarak BIOS piline ulaşılması gerekir. Eğer BIOS pilinin olduğu kısma ulaşılabilirse (bu bazı laptoplarda bu çok zor bazılarında ise nispeten kolay) orada BIOS pili yerinden çıkarılır ve kısa bir süre sonra tekrar yerine takılır. Bu şekilde BIOS default ayarlarına geri alınmış olur. Bu yapılırsa PC'de yüklü windows işletim sistemine yeniden ulaşmak mümkün olabilir veya windows açılmasa bile F7 Boot menü yeniden aktif hale gelir, BIOS'a yeniden girilebilir.

          Eğer BIOS piliinin çıkarılması çözümünüde uygulayamazsan geriye tek bir çözüm kalır, o da bir teknik servise (yetkili olması daha iyidir) başvurmaktır.

          temmuz temmuz (12505)
          6 yıl önce cevaplandı

          • Boot menüye de giremiyorum arkadaşlar windows setup gibi bi kısım vardı biosta ben onu disabled yaptım belkide sorun odur giremiyorum biosa yani or şekildede hcy043 6 yıl önce
          • Boot option da windows boot manager vardı ben onu iptal etdim belki sorun o olabilir ama nasıl düzelticem bilmiyorum hcy043 6 yıl önce
          • Windows boot manager demedim. PC (veya Anakart) boot menüsüdür benim dediğim. Sen F7 ile gir hele bu menüye. Sonra "Enter Setup" seçerek BIOS'a gir. Daha sonrada BIOS'tan daha önce yaptığın değişiklikleri geri al. Hepsi bu kadar. temmuz 6 yıl önce
          • F7 ile girmio o menüye sorun o zaten girebilsem geri alıcam yaptıklarımi hcy043 6 yıl önce
          • Öyleyse bir teknik servise götür (yetkili teknik servis daha iyi olur), onlar bir şekilde halleder. temmuz 6 yıl önce
          • İlave yaptım. Mesajımın altına yeniden bakmalısın @hcy043 temmuz 6 yıl önce