Regsvr32.exe arka plan uygulamasını nasıl engellerim?

   Yaklaşık 3 aydır bana oldukça rahatsızlık veren, farklı forumlarda çözüm aradığım fakat bir türlü çözemediğim bir sorunum bu. Ancak görev yöneticisinden regsvr32.exe 'nin işlemini durdurarak kısa süreli çözümler üretebiliyorum. Kısa süreli dememden kastım şu ki; exe kendini 15 dk da bir tekrar başlatıyor.

   Diğer forumlardan aldığım cevaplarda bu exe'nin normal bir dosya olduğu, virüs olmadığını söylediler. Ben kendi tecrübelerime dayanarak, bu exe'nin normal olmadığından eminim. Windows içinde olan rutin işlemler sistemi sürekli olarak bu denli meşgul etmez.

   Yabancı forumlarda bu konuyla ilgili Türkiye'ye nazaran daha çok konu başlığı var ama ben çat pat olan ingilizcem ile oralardan da bir çözüme ulaşamadım.

Görev yöneticisi

ogzhngl ogzhngl (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Güvenlik duvarından engellemeyi denediniz mi?

    Regsvr32.exe dosyası normalde virüs değildir ama görünen o ki sisteminizi aşırı şekilde meşgul ediyor. Güvenlik Duvarından engellemeyi deneyin.

    1. Bilgisayarınızın arama kutusuna wf.msc yazın ve entera basın. Gelişmiş Güvenlik Özellikli Windows Defender Güvenlik Duvarı açılacak.
    2. Buradan sol köşedeki Gelen Kuralları seçeneğine tıklayın.
    3. Daha sonra sağ köşedeki Yeni Kural seçeneğine tıklayın.

    4. Gelen ekranda kural türü seçeceksiniz. Kural türü olarak Program seçeneğini seçin ve İleri butonuna tıklayın.
    5. Sonra engellemek istediğiniz programın yolunu belirtmeniz gerekiyor. Bu programın yolu alanına şunu yazın ve İleri seçeneğine tıklayın.
      %SystemRoot%\System32\regsvr32.exe

    6. Bir sonraki adımda Bağlantıyı engelle seçeneğini seçin ve yine İleri butonuna tıklayın.

    7. Bir sonraki adımda bu kuralın hangi durumlarda geçerli olacağını seçeceksiniz. 3 seçeneğin hepsini seçin ve İleri butonuna tıklayın.
    8. Son adımda ise kurala bir ad ve açıklama (isteğe bağlı) girin. Ad kısmına Regserv yazın, açıklamayı boş bırakabilirsiniz. İleri butonuna tıklayın.

    Kuralı oluşturduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Aynı sorun devam ediyor mu?

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

      Şimdi uyguladım, gelişmelere göre tekrar yazacağım.

      + Sorun devam ediyor.

      ogzhngl ogzhngl (1)
      6 yıl önce cevaplandı

      • Güvenlik Duvarından nasıl engellenebileceğini mesajıma ekledim. Anlattığım şekilde yapın. omercik 6 yıl önce
      • Galiba bu dosyayı engellemek biraz sıkıntılı. Ben böyle bir durumla karşı karşıya kalsam, bilgisayarı sıfırlardım. omercik 6 yıl önce
      • Sıfırlamaktan kastınız format atmak mı? ogzhngl 6 yıl önce
      • Mesajını yeni gördüm. Evet format atmak da denebilir. İşin ilginç tarafı bende böyle bir sorun yok. Çok tuhaf gerçekten. @ogzhngl omercik 6 yıl önce