Reklam virüsü temizleme

Tarayıcılara bulaşan reklam virüsleri nasıl temizlenir?

Reklam virüsleri, Chrome, Internet Explorer, Firefox gibi tarayıcılara bulaşan ve size sürekli reklam gösteren yazılımlardır. Bu reklamlar hangi sitede olduğunuzun bir önemi olmaksızın karşınıza çıkarlar. Bu çözümde aşağıdaki tarayıclarda reklam virüsü nasıl temizlenir genel bir çözüm rehberi hazırladım.

  • Chrome reklam virüsü temizleme
  • Firefox reklam virüsü temizleme
  • Internex Explorer reklam virüsü temizleme
murat murat (12492)
10 yıl önce sordu

    Toplam 5 Cevap

    REKLAM VİRÜSÜ NEDİR?

    Reklam virüsleri, Chrome, Internet Explorer, Firefox gibi tarayıcılara bulaşan ve size sürekli reklam gösteren programlardır. Bu programların çoğu ücretsiz yazılımlar ile birlikte gelir.

    Şuan yaygın olarak iki türlü reklam saldırılarına maruz kalabilirsiniz:

    • Potansiyel istenmeyen bir yazılım yüklenmesi sonucunda
    • ADSL Modeminizdeki bir güvenlik açığı yüzünden.

    Eğer aynı reklamlar ile Tablet, Cep telefonu ve bilgisayarınızda da karşılaşıyorsanız ADSL modeminizde güvenlik açığı var demektir.

    TP LINK Marka modemlerde, Zyxel yazılım kullanan modemlerde bu güvenlik açığı var.

    Adsl modemizde güvenlik açığı varsa şunları yapın

    Potansiyel istenmeyen programlar ile yüklenen virüsler nasıl temizlenir?

    Aslında Google Chrome, Firefox, Internet Explorer üzerinde sizi rahatsız eden bu reklamları teknik olarak virüs olarak adlandırmak doğru değildir. Virüslerin başka bilgisayarlara bulaşmak ve işletim sistemini kullanılmaz hale getirmek, parolalarınızı çalmak gibi amaçları olabilir.

    Bu sebepten bu reklamlar virüs değildir. Fakat virüsler gibi performans sorunlarına yol açabilir. Yani virüslerde olduğu gibi bilgisayarınız yavaş çalışabilir ve hatalar almaya başlayabilirsiniz. Virüs gibi bu yazılımlarda bilgisayarlarda istenmeyen yazılımlar grubuna girer ve Potansiyel istenmeyen yazılım olarak adlandırılırlar.

    Aynı zamanda güvenilir kaynaklardan gelmeyen bu reklam yazılımları virüsler gibi güvenlik açıklarına sebebiyet verebilir. Kötü niyetli bilgisayar korsanlarının bilgisayarınıza uzaktan erişmesine ve siber suçlarda kullanılmasına sebep olabilir.

    Siz hiç farkında olmadan bir siber suça katılmış olursunuz. Bu sebepten bilgisayarınızda güncel bir antivirüs bulundurmanız, güncellemelerini sık sık yapmanız ve belli aralıklarla örneğin haftada bir bilgisayarınızı virüslere karşı taramanızı tavsiye ederim.

    REKLAM VİRÜSÜ NASIL TEMİZLENİR?

    Google Chrome, Firefox, Internet Explorer'da her sitede çıkan reklamları kaldırmak için öncelikle bilgisayarınızda bulunan istenmeyen yazılımı tespit etmelisiniz.

    Son dönemde istenmeyen reklam yazılımlarında oldukça fazla bir artış söz konusu. Pop-up pencereler ile kullanıcıya Chrome, Firefox, Internet Explorer gibi tarayıcılar ile internette gezinirken reklamlar göstererek yaratıcılarına para kazandırmak reklam virüslerinin ana amacı.  Ayrıca bu tür istenmeyen reklam yazılımları, reklam virüsleri bilgisayarlar için ciddi güvenlik tehdidi oluşturmakta.

    REKLAM VİRÜSÜ TEMİZLEME

    ADIM 1: Malwarebytes anti-malware ile reklam virüsü temizleme

    Malwarebytes anti-malware şuanki en güçlü istenmeyen yazılım ve reklam yazılımları kaldırma aracıdır. Bu yazılım ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki sürüme sahiptir. Biz ücretsiz sürüm üzerinden işlemlerimizi anlatacağız.

    1. Malwarebytes anti-malware programını indirin
    2. Malwarebytes anti-malware  nasıl kullanılır linkinde anlatıldığı gibi Tam arama gerçekleştirin.
    3. Tarama Bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sonraki adıma geçin.

    Malwarebytes bilgisayarınızı tarayacak, reklam virüslerini silecektir.

    ADIM 2: AdwCleaner kullanarak bilgisayarınızdan reklam virüsü kaldırma

    Adwcleaner ücretsiz oldukça güçlü bir programdır ve istenmeyen yazılım ve tarayıcınızı ele geçiren reklam virüslerini temizlemek için  oldukça faydalıdır. Özellikle tarayıcılara bulaşan eklentileri ve zararlıları temizlemek için çok kullanışlıdır.

    1. AdwCleaner indir linkini tıklayarak ADWCLEANER yazılımını indirin.
    2. Tarama işlemine başlamadan önce Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome, Firefox, Internet Explorer tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
    3. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
      Mobogenie  kaldır - adw Cleaner
      ADWCleaner Reklam virüsü ve  istenmeyen yazılımının eklentilerini ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
    4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan Reklam virüslerini ve diğer zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın
      Mobogenie  kaldırma - temizleme ekranı
      Adwcleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Bu işlemlerden sonra reklam virüsü silinmiş olacaktır. Fakat reklam virüsü sorunu devam ediyorsa 3. adıma geçmenizi öneririm.

    ADIM 3:  Reklam Virüsü  ile ilişkili yazılımın kaldırılması

    Reklam Virüsü Temizleme işleminde ilk aşama yüklü olan reklam yazılımının tespit edilmesidir. Bu yazılım bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterir. Aşağıda en çok karşılaşılan yazılımların adlarını bulacaksınız. Bunlardan biri veya daha fazlası bilgisayarınızda yüklü ise bunları teker teker kaldırmanız gerekecektir.

    • Programlar ve Özellikler'i açmak için Başlat düğmesini, Denetim Masası'nı, Programlar'ı ve ardından Programlar ve Özellikler'i tıklatın.

    • Yüklü programlar arasında Google Chrome, Firefox, Internet Explorer'da reklamlar çıkmasına sebep olan  programlar şunlardan biri olabilir:
      Spigot Toolbar - Spigot Inc, widgi-toolbar, Relopix
      LyricsSay-1LyricXeekerPlus-HD 1.3BetterSurfLyricsGetPassShowLyricsBuddy-1AlLyricsElectroLyrics-1a2zLyrics-1,Feven 1.8WebsteroidsScorpionSaverHD-Plus 3.5, RelopiX, Yontoo, LyricXeeker, Plus-HD 1.3, LyricsGet, BetterSurf, Downloadkepper, SurfEnchance, Feven 1.7, LyricsWoofer, LyricsFan, SimpleLyrics,
       HD-PlusBrowse2SaveWebCake 3.00DownloadTerms 1.0LyricsBuddy-1TidyNetwork.com,ElectroLyrics-1a2zLyrics-1SimpleLyrics

    • Sizin bilgisayarınızda bunlardan birisi varsa kaldırın. Sizin bilgisayarınızdaki reklamlar çıkartan yazılım farklı ada sahip olabilir. Şüphelendiğiniz ne olduğunu bilmediğiniz programları kaldırabilirsiniz

    • Ayrıca Potansiyel İstenmeyen yazılımların kaldırılmasında Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır?  yazılımı oldukça  başarılıdır. Mutlaka bilgisayarınıza Emsisoft Anti-Malware yazılımını kurun ve çalıştırın.  Emsisoft Anti-Malware Chrome Reklam Virüsü ve benzeri tarayıcı korsanlarına karşı etkili bir virüs temizleme programıdır.

    • Bu aşamada ne olduğunu bilmediğiniz bir yazılım olursa lütfen çekinmeden uzmanim.net'e sorun. Bize teknoloji ile alakalı, seviyesi önemli olmadan her soruyu sorabilirsiniz.

      Eğer bu programlardan birisi yoksa, ne olduğunu bilmediğiniz tüm yazılımları kaldırabilirsiniz.jcs.drivetickets.net  nasıl kaldırılır?  programlar ve özellikleri

    Reklam Virüsü temizlemede en önemli aşama istenmeyen yazılımın tespit edilmesidir. Bu programı tespit ettikten sonra gerisi oldukça kolay işlemlerden oluşur.

    Reklam virüsleri ve diğer istenmeyen yazılımlar girmiş olduğunuz web sitelerinden indirmiş olduğunuz oyun ve ücretsiz programlardan bulaşmış olabilir. uzmanim.net'üzerinden indireceğiniz veya bizlerin yönlendirmiş olduğu yazılımlar bizler tarafından test edilmiş ve kontrol edilmiş ücretsiz yazılımlardır.

    Reklam virüsü gibi istenmeyen yazılımlara karşı ve diğer zararlı virüs, trojan, rootkit, malware gibi yazılımlara karşı bilgisayarınızı düzenli olarak virüs taramasından geçirmelisiniz.

    Reklam virüsleri yukarıda bahsettiğim gibi ücretsiz  yazılımlar ile birlikte gelir. Program kurarken kurulum sırasında karşınıza çıkan ekranları okursanız ve sadece ihtiyacınız olan yazılımı yüklerseniz reklam virüsleri ile karşılaşmazsınız.

    Genelde kurulum sırasında size "Ask Toolbar yükle" gibi seçenekler küçük punto ile gösterilir ve gözünüzden kaçabilir. Biraz daha dikkatli davranarak reklam virüslerinden korunabilirsiniz.

    Bize her konuda (elbette teknoloji ile ilgili :) ) tüm sorularınızı sorabilirsiniz..

    Ayrıca uzmanim.net'i facebook'ta takip ederek destek olabilirsiniz:

    https://www.facebook.com/uzmanim.net

    murat murat (12492)
    9 yıl önce cevaplandı

      Yemin ediyorum gözlerim yaşardı... Bu problem yüzünden kafayı yemiştim deli olmuştum ama şu "Adwcleaner" programı sayesinde kurtuldum. Zaten sırf tebrik etmek için kayıt oldum siteye. Çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook teşekkür ederim.

      Bu arada denetim masasında farklı/şüpheli program bulamayanlar (benim gibi) hemen Adwcleaner indirsin gerçekten işe yaradı...

      Ek: Adwcleaner size bilgisayarınızı baştan başlatalım diyor kabul edin. Sonra chorme'a girince yine reklamları görceksiniz.Chrome'u silip tekrar yükleyin düzelecektir.(ya da Mozilla)

      bugrakaraca bugrakaraca (1)
      8 yıl önce cevaplandı

        ALLLAHHHH RAZI OLSUUUUUUUUUUUUUUN ABİİİİİİİİİİİİ ÇOOOOOK SAOL PC SÜPER OLDU REKLAM YOK ABİ SIRF TEŞEKKÜR ETMEK İÇİN KAYIT OLDUM ALAH RAZI OLSUN ABİ ALLAH SEN GİBİLERİ BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN ..... ÇOOOOOOOOOOOOOOK SAOL

        berkodako98 berkodako98 (1)
        8 yıl önce cevaplandı

          jrt yazılımını tavsiye ederim acayip güçlü sorunumu hemen çözdü

          berkay3 berkay3 (1)
          7 yıl önce cevaplandı

            Çok teşekkür ederim... Büyük sinir bouzcu sıkıntıdan kurtardınız..

            ersans54 ersans54 (1)