Relevant Knowledge virüsü nasıl kaldırılır?

merhaba hocalarım,

az önce görev yöneticisinden "Relevant Knowledge" adlı çalışan 3 exe programı buldum, sonrasında internetten baktığım araştırmaya göre bunun bir çeşit casus/virus yazılımı olduğunu öğrendim. İlk önce görev çubuğunun sağında şu üçgen işaretten programı kapadım, sonrasında exe'lerin görevlerini sonlandırdım. Sonra denetim masasından programı sildim ama bu yazılımın tekrar 'klonlanabileceğini' öğrendim. Bunun için ne yapabilirim? Pc'ye ayarlardan, fabrika ayarlarına döndürsem fln düzelir mi? Bu arada şu an plumbytes anti-malware adlı bir anti-virus programı ile pc'yi taratıyorum.

Not: Ayrıca  bu aralar internet hızımda düşüş var, sanırım bu programdan kaynaklı.

gta5 gta5 (19)
5 yıl önce sordu

  • "Plumbytes" neymiş? Bu tür bilinmeyen ve ne olduğu belli olmayan programları kullanma. Bunlar yanıltıcı olabilecekleri gibi sistemde dahada kötü sonuçlara yol açabilir. Benim mesajımda paylaştılarımı kullanırsın. Elbette sistemdeki kullandığın antivirüs programıylada taramalısın. temmuz 5 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Sistem sıfırlanırsa elbette bir problem falan kalmaz ama buna hiç gerek yok.

Sistemi alttakilerle tararsın, bulunanları (olursa) silersin, bu yeterli olur:

Malwarebytes nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

Zemana AntiMalware nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

HitmanPro nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

AdwCleaner nedir.nasıl kullanılır? (tıkla)

Sistemde yüklü antivirüs programıyla taramada yapılmalıdır.

temmuz temmuz (12505)
5 yıl önce cevaplandı

  • sağolun hocam gta5 5 yıl önce
  • Sende sağol. Kolay gelsin @gta5 temmuz 5 yıl önce
  • ben de o kadar yazdım ama sanırım problem çözülmüş :) kolay gelsin @gta5 omercik 5 yıl önce

Relevant Knowledge bir casus yazılım olarak biliniyor. İnternette kısa bir araştırma yaptığımda bunu öğrendim. Relevant Knowledge virüsünü kaldırmak için aşağıdaki adımların hepsini tek tek uygulayın.

Relevant Knowledge virüsü kaldırma ÇÖZÜM 1

İlk önce bilgisayarınızı Relevant Knowledge malware virüsünün olmadığı bir zamana geri yüklemeyi deneyin. Bunu sistem geri yükleme aracını kullanarak yapabilirsiniz. Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? linkine tıklayarak detaylı bilgi alabilir ve nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Relevant Knowledge virüsü kaldırma ÇÖZÜM 2

Sistem Geri Yükleme yapamadıysanız veya işe yaramadıysa başka öneriler deneyeceğiz artık.

  1. Denetim Masasına girin.
  2. Program ekle / kaldır bölümüne girin.
  3. Buradan eğer varsa Relevant Knowledge programını kaldırın. Buna ek olarak bilginiz dışında yüklenen programları da mutlaka kaldırın.

Relevant Knowledge virüsü kaldırma ÇÖZÜM 3

  1. Yerel Disk C sürücüsüne girin.
  2. Burada sırasıyla Program Files, Program Dosyaları (x86) ve AppData klasörlerine tek tek bakın.
  3. İçinde RelevantKnowledge adı geçen bütün kasörleri ve dosyaları silin.

Hatta bana kalırsa bu 2. adımı bilgisayarınızı güvenli modda başlatıp öyle deneyin. Daha temiz ve sorunsuz bir şekilde silersiniz.

Relevant Knowledge virüsü kaldırma ÇÖZÜM 4

Aşağıda linkini verdiğim anti-malware, güvenlik yazılımlarıyla tek tek bilgisayarınızı taratın.

Malwarebytes nedir, nasıl kullanılır?

Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır?

Zemana AntiMalware nedir, nasıl kullanılır?

HitmanPro nedir, nasıl kullanılır?

AdwCleaner nedir.nasıl kullanılır?

Relevant Knowledge virüsü kaldırma ÇÖZÜM 5

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra bir de bilgisayarınızda kullanıcı hesabı değişikliği yapmanızda fayda var. Her virüs temizliğinde bunu genellikle yaparım.

  1. Bilgisayarınızın arama kutusuna netplwiz.exe yazın ve enter tuşuna basın.
  2. Gelen ekrandan "Ekle" butonuna tıklayın ve adımları takip ederek yeni bir hesap oluşturun.
  3. Hesap oluşturulduktan sonra bilgisayarınızı kapatıp tekrar açın ve kullanıcı seçme ekranında yeni oluşturduğunuz hesabı seçin.

Ardından eski kullanıcı hesabınızı silmenizde de fayda var. Kullanıcı hesabı silmek için:

  1. Denetim Masasına girin.
  2. Kullanıcı hesapları bölümüne girin.
  3. Buradan eski kullanıcı hesabınızı bulun ve "Dosyaları sil" seçeneğiyle birlikte kullanıcı hesabını tamamen silin.

Not: Burada dikkat etmeniz gereken şey, eski kullanıcı hesabınızda bulunan resimler, fotoğraflar ve belgeler de silinir. O yüzden silmeden önce önemli belgelerinizi yeni oluşturduğunuz hesabınıza mutlaka taşıyın.

Alternatif çözüm Relevant Knowledge virüsü kaldırma

Yukarıdaki çözümleri uyguladığınız zaman bilgisayarınızda Relevant Knowledge virüsü diye bir şey kalmaz. Ama hala var olduğunu düşünüyorsanız bilgisayarınızı güzel bir sıfırlamanızı tavsiye ederim. Bilgisayarınızı sıfırladığınız zaman Relevant Knowledge virüsü de dahil bilgisayarınızdaki virüsler kökten silinir.

omercik omercik (9418)
5 yıl önce cevaplandı

  • sizede teşekkür ediyorum hocam, 2 kişiye tik koyamadığım için üzgünüm hocam. gta5 5 yıl önce
  • Aşağı yukarı ok işareti var, benimkinde de yukarı ok işaretine tıklayabilirsin :) @gta5 omercik 5 yıl önce
  • "Güvenilirlik seviyeniz yetersiz." diyo hocam gta5 5 yıl önce
  • Tamam o halde, teşekkür ederim düşünmen yeterli :) @gta5 omercik 5 yıl önce