RJ45 Patch kablo ve ethernet kablo arasında fark var mı

Bu iki kablo arasında fark ne .( Ethernet Kablolar da rj45 olarak cat5 ve cat 6 diye geçiyor ) ama    merak ettiğim RJ45 Patch kablolar tftp protokolü için kullanılıyormuş ama bunun ethernet  kablolar dan farkı var mı. İnternette net bir bilgi bulamadım

rusebad rusebad (1)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bu soru benim sevdiğim cinsten sana anlatayım.

    Ethernet aslında bir protokoldür.  Yerel ve geniş ağları birbirine bağlayan bir standarttır. Fiber optik kablolar, koaksiyel kablolar, ve Cat. X (Cat 5, Cat 6) kabloları da birer Ethernet kablosudur.

    Patch kablosu,  her iki tarafında konnektör olan genelde kısa kablolardır ve iki ağ cihazını birbirine bağlamaya yarar.
    rj45 patch kablo

    Örnekte Cat 6 RJ45 bir patch kablosu görüyorsun. Buna benzer fiber patch kabloları da vardır. Patch kabloları genelde kısa mesafeli kablolamamalarda kullanılır. Mesela bir ofiste kablo ile ağa bağlı bilgisayarlar bu kablo ile bağlanır.  Mesela bir bilgisayar Router'a patch kablo ile bağlanır.

    Rj 45, üzerinde 8 adet metal iletim noktası olan bir konnektördür.
    rj 45 konnektör

    Ethernet kablosu çoğu zaman patch kablo ile aynı anlamda kullanılır.  Çoğu zaman ethernet kablo dendiğinde ucunda konnektör olmayan cat 5 veya cat 6 kast edilir.

    Basitçe bu şekilde ifade edebilirim.

    hakan hakan (15409)