Root nedir?

Android Root nedir?

Root etmek telefona, tablete zarar verir mi?

Telefonu Root etmek bilgilerimi, resimlerimi siler mi?

Telefonu Root etmek virüs temizleme de kolaylık sağlar mı?

hakan hakan (15424)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Root Nedir ?

    Root, ingilizce kök anlamına gelir

    Linux tabanlı işletim sistemlerinde, Root etmek kısaca kök klasöre

    erişim anlamına gelir. Root Unix tabanlı işletim sistemlerinde en yetkili kullanıcıdır.  Root, Windows işletim sistemindeki tam yetkili Administrator kullanıcısına denk gelir.

    Android, OS X, Linux gibi işletim sistemleri Unix tabanlıdır.

    Android Root nedir?

    Android, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Dolayısı ile Root kavramı Android için de geçerlidir.

    Root edilmiş bir telefona, tablete tam erişim sağlanır. Bu da tüm işlemleri yapılabilir kılar.

    Android gibi linux tabanlı işletim sistemleri, işletim sistemine ait özel dosyalar barındırırlar. Varsayılan olarak bu dosya ve klasörlere

    normal bir kullanıcı tarafından erişilemez ve üzerinde işlem yapılamaz. Yani normal bir kullanıcı bu dosyaları silemez veya düzenleyemez. Telefon veya tableti ilk aldığınızda telefonda bazı işlemler yasaklanmıştır. Root işlemi bu yasaklamaları ortadan kaldırır.

    Hatta bazı dosyaları görüntülemeye dahi yetkisi yoktur.

    Bir cihaz Root edildiğinde artık bu tür işletim sistemi dosyaları tamamen erişilebilir demektir. Yüklediğiniz bir program veya siz

    işletim sistemi dosyalarına erişebilir ve dosyalar üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

    Bu durum  telefon ve tabletlerde güvenlik sorunlarına yol açabilir. Root yetkisi tüm yazılımlara tarafından kullanılabilir. Bu da sorunlara yol açabilir.

    Fakat kullanıcılar bazı durumlarda telefonu, tablet'i Root  etmek zorunda kalabilirler.

    Özellikle son dönemde bazı Android zararlıları telefonu otomatik olarak Root edip kendilerini sistem dosyalarına yapıştırmaktadır.

    Bu durumda bu virüsler ile mücadele için telefonu Root etmek şarttır.

    Root etmek telefona, tablete zarar verir mi?

    Telefonu, tableti Root etmek cihaza zarar vermez. Fakat bu durum eğer telefonunuz garanti kapsamında ise garanti dışına çıkmasına sebep olur. Bu sebepten gereksiz yere telefon veya tableti Root etmeyin.  Aynı şekilde eğer sistem konusunda bilgi sahibi değilseniz Root etmeniz sizi güvenlik riskleri ile karşı karşıya bırakır.

    Aslına bakarsanız şuanda pek çok anroid zararlısı otomatik olarak telefonu Root edebiliyor.  Yani virüs  telefona bulaşıp kendini Root yetkileri ile çalıştırabiliyor. Bu sebepten Root yetkisi biraz manasızlaştı.

    Bazı banka uygulamaları Root edilmiş telefonlarda çalışmıyor. Bunu da bilmenizde fayda var.

    Telefonu Root etmek bilgilerimi, resimlerimi siler mi?

    Telefonu Root ettiğinizde verileriniz zarar görmez. Yani resimler, videolar, belgeler silinmez. Root işlemi sadece yetkilendirme işlemidir.  Bu sebepten telefonu Root ettiğinizde bir değişiklik olmayacak.

    Telefon, Tablet nasıl Root edilir?

    Daha önce paylaşılan android nasıl Root edilir çözümünden gerek bilgiyi alabilirsiniz.

    Telefonu Root ettikten sonra geri almak mümkün mü?

    Telefonu ya da tableti Root ettikten sonra işiniz bittikten sonra Root işlemini geri alabilirsiniz. Bu teknik olarak mümkün. Yine aşağıdaki çözümde Root işlemi nasıl geri alınır anlatılmış:

    Telefonu Root etmek virüs temizleme de kolaylık sağlar mı?

    Evet. Root edilmiş telefonlarda antivirüs programları tüm dosyalara erişebileceği için virüs bulaşmış sistem dosyalarını rahatlıkla temizleyebilirler. Bu sebepten bazı android virüsleri ile mücadelede Root  işlem gereklidir.

    hakan hakan (15424)