RTX 3060 ile Mining yapılır mı? Nvidia'nın çıkaracağı yeni HX serisi nedir?

Yeni çıkacak olan RTX 3060 ile mining yapılır mı?

Nvidia yeni çıkacak olan ekran kartlarında mining performansı düşüreceğini söyledi, bu doğru mu?

Nvidia CMP HX serisi nedir?

hydra hydra (3800)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Yeni çıkacak olan RTX 3060 ile mining yapılır mı?

    Yeni çıkacak olan RTX 3060 ekran kartı oyuncular için çıkarılacak bu nedenle mining performansı %50 civarında düşürülecek. Belirtilen verilere göre 17 MH/s kazım performansına sahip. Buna rağmen günde 7 dolar'lık bir mining geliri sağlıyor ancak kazılan coinler sık kullanılan coin olmadığı için madencilerin gözü başka kartlara yöneldi. Nvidia'nın hedefi Ethereum hashrate'ini düşürmek çünkü madenciler en çok kârı Ethereum'dan elde ediyor.

    Nvidia yeni çıkacak olan ekran kartlarında mining performansı düşüreceğini söyledi, bu doğru mu?

    Direkt olarak madenciliği engelleyemez, eğer yeni çıkacak olan tüm kartlarda madenciliği bitirirse madenciler AMD'e yönelir ve şirket büyük bir gelir kaybı yaşar. Şu an'lık Nvidia'nın hamlesi RTX 3060'ın mining performansını düşürmesi ve mining için CMP ( Cryptocurrency Mining Processor, KriptoPara Madencilik İşlemcisi ) üretmesi yönünde.

    Nvidia CMP HX serisi nedir?

    Nvidia'nın yeni hamlesi olan madencilik kartları. Fiyatları hakkında henüz net bir bilgi yok ancak özellikleri belirtilmiş. 30HX, 40HX, 50HX, 90HX olmak üzere 4 farklı modeli var. Özellikleri şu şekilde;

    Nvidia CMP 30HX

    • 26 MH/s ( Hashrate )
    • 125 W TDP ( ZOTAC, Palit, ASUS gibi partnerlerle üretim yapacakları için bu firmaların kullandığı kart dizaynı yüzünden daha fazla güç çekebilir )
    • 1x8-pin bağlantı
    • 6 GB VRAM

    VRAM başlangıç seviyesi için iyi gibi ancak DAG sınırı 4 GB'ı aşmış durumda ve 4 GB VRAM'li ekran kartları ile mining yapılmıyor, aynı şey 6 GB VRAM'e sahip ekran kartlarında da olacak gibi görünüyor. Ethereum 18999999 bloğa ulaştığında DAG sınırı 6 GB'ı aşacak ve 6 GB VRAM'li ekran kartları ile Ethereum madenciliği yapılmayacak. Bu block'a daha 7 milyon Block var bu da demek oluyor ki 6 GB VRAM size 1,5+~ civarı yıl madencilik için yetebilir, tabii madencilik talebi artarsa bu süre hızlanır.

    Nvidia CMP 40HX

    • 36 MH/s
    • 185 W TDP
    • 1x8-pin bağlantı
    • 8 GB VRAM

    VRAM gayet yeterli, DAG sınırının 8 GB olmasına daha çok var. 36 MH/s kazım hızı giriş seviyesi için yeterli denilebilir ancak tek kartla çok bir kâr beklemeyin, evet kâr yaparsınız ancak ne kadar ekmek o kadar köfte.

    Nvidia CMP 50HX

    • 45 MH/s
    • 250W TDP
    • 2x 8-pin bağlantı
    • 10GB

    Nvidia CMP 90HX

    • 86 MH/s
    • 320 W
    • 2x 8-pin bağlantı
    • 10GB

    Nvidia Mining ekran kartları ne zaman çıkacak?

    30HX, 40HX modellerinin 2021'in ilk çeyreğinde, 50HX, 90HX modellerinin 2. çeyreğinde çıkması planlanıyor.

    hydra hydra (3800)