ruby string control methods?

ruby de string veri türü ile ilgili kontrol methodları nelerdir?

ruby start_with nasıl kullanılır?

ruby end_with nasıl kullanılır?

ergin ergin (2539)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    ruby de string veri türü ile ilgili kontrol methodlarının kullanımı özetlemek gerekirse;

    ruby method adı ? ile bitiyor olması, bir kontrol olduğu ve sonucun Boolean yanı true ya da false döndüğü anlamına gelmektedir.

    start_with

    "ergin".start_with?("e")           # => true 'e' ile başladığının kontrolü
    "ergintüzer".start_with?("ergin")  # => true 'ergin' ile başladığının kontrolü
    "ergin".start_with?("g")           # => false 'g' ile başladığının kontrolü

    end_with
    "uzmanim".end_with?("m")      # => true  'm' ile bittiğinin kontrolü
    "uzmanim".end_with?("nim")    # => true  'nim' ile bittiğinin kontrolü
    "uzmanim".end_with?("net")    # => false 'net' ile bitiyor mu kontrolü

    eql

    "uzmanim".eql?("Uzmanim")  # => false  eşit olup olmadığının sonucunu döndürür
    "uzmanim".eql?("merhaba")  # => true   eşit olup olmadığının sonucunu döndürür

    empty

    "ergin tüzer".empty?  # => false  boş olup olmadığının sonucu döndürür
    "".empty?             # => true   boş olup olmadığının sonucu döndürür

    ergin ergin (2539)