ruby xml to hash

ruby ile xml olarak gelen veriyi hash e nasıl çevirebilirim?

ergin ergin (2539)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    ruby xml olarak gelen veriyi hash formatına çevirmek için öncelikle bu işlemi yaparken kullanıcağımız nokogiri gem library sini ekleyelim. Komut İstemi penceresinden aşağıda yazan satısı çalıştırarak kurulumu yapabilirsiniz.

    gem install nokogiri

    örneğin aşağıdaki şekilde bir xml data olduğunu varsayalım. bu data yı bir rest servisten get sonucu geldiğini varsayarsak;

    <HashCode xmlns:i="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
        <hash>ergin tüzer</hash>
    </HashCode>

    örnekte belirtilen "hash" içindeki veriyi hash yapısına çevirmek için;

      connection = 'xml veri döndürecek rest servis adresi'

      response = RestClient.get connection
      converter = Nori.new
      hash = converter.parse response
      p hash

    bu kodumuzun çıktısı xml verinin hash e çevirip ekrana yazdırılması şekilde olucaktır.

    Eğer ki örnek xml verimizdeki <hash> elemanı içindeki veriyi almak istersek;

      connection = 'xml veri döndürecek rest servis adresi'

      response = RestClient.get connection
      converter = Nori.new
      hash = converter.parse response
      icerek = hash['HashCode']['hash']
      p icerik     # 'ergin tüzer' çıktısı olucaktır

    ergin ergin (2539)