Rufus İle Windows İndirme Yöntemi

Rufus Nedir ?

Rufus ile Windows nasıl indirilir ?

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Rufus Nedir ?

    USB anahtar/bellekler, hafıza kartları gibi USB sürücüleri biçimlendirmeye ve önyüklemeli hale getirmeye yardımcı olan bir araçtır.

    USB yükleme medyası oluşturmaya yardımcı olur.

    Rufus ile Windows nasıl indirilir ?

    Rufus’un 3.5 sürümü ile artık Windows 10 veya Windows 8.1 ISO dosyalarını direkt olarak microsoft serverlerinden indirebileceğiz.

    Rufus 3.5 BETA aşamasında olup ; Rufus’a tam olarak entegre değildir.

    Rufus ISO indirme işlemleri için " Fido " adlı bir scriptten faydalanmaktadır.

    Ben örnek olarak “ Windows 10 1809 R2 (Build 17763.107 – 2018.10) Home / Pro Türkçe “ anlatacam.

    Sizde kendinize uygun olanı indirebilirsiniz ; adımlar hepsinde aynıdır..

    Öncelikle Rufus’un un BETA sürümünü ( 3.5 ) indirmemiz gerekiyor.

    https://github.com/pbatard/rufus/releases/download/v3.5_BETA/rufus-3.5_BETA.exe

    Rufus Arayüz Ekran Örneği :

    İndirdiğimiz Rufus 3.5 BETA uygulamasını çalıştırdıktan sonra  ;  Sağ tarafta “ Seç Kutucuğunun “ yanındaki  işarete tıklayıp  " İNDİR " kısmını seçelim.

    ​​​​​​Ardından "  " butonuna tıklayalım , aşağıda bir indirme gerçekleştirdiğini göreceğiz.

    Karşımıza Windows 10 veya 8.1 indirebileceğimiz küçük ekran gelecektir. Bu ekranda  “ Version “ yazısının altından indirilecek Windows sürümünü seçip “ Continue “ basalım.

    “ Release (Sürüm) “ bilgileri belirecektir ; buradan Windows 10’un hangi sürümünü indireceğimizi seçelim ve ardından tekrar “ Continue “ basalım.

    Bu seferde “ Edition ” bölümü belirecek ; buradan “ Home , Pro , Education “ sürümlerinden birini seçebilirsiniz.Daha sonra “ Continue “ basıp devam edelim.

    “ Dil Seçim “ menüsü karşımıza gelecek ; buradan istediğiniz dili seçip “ Continue “ basalım.

     Son olarak “ Mimari Yapı (Architecture) ” seçme ekranı belirecektir ; buradan “ 64Bit ya da 32Bit “ seçimini yapalım.

    • 64Bit  x64
    • 32Bit  x86

    " Download using a browser " seçeneğine tik koyarsanız indirme işlemi tarayıcı üzerinden gerçekleşecektir.

    " İndir " butonuna tıkladığımızda ISO dosyasını nereye kaydedileceğini seçtikten sonra Windows ISO dosyası Microsoft Serverlarından ve Rufus üzerinden indirilmeye başlayacaktır.

     İndirme Durumu :

     Rufus Sitesi : https://rufus.ie

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @alattin hocam saatlerce uğraştım inşallah faydalı bir konu olmuştur.. Sizce paylaşımım ve anlatım şekli nasıl olmuş ? ( bu çözümü nasıl yorumlarsınız içerik / düzen açısından ) ybaskin34 5 yıl önce
    • Güzel paylaşım, rufus a böyle bir şey eklendiğinden habersizdim. Çok iyi olmuş. hakan 5 yıl önce
    • @hakan eyvallah hocam. Yeni eklendi hocam 😉 / @hakan hocam içerik - düzen nasıl olmuş sizce ? ybaskin34 5 yıl önce
    • @ybaskin34 şu küçük alakasız resimleri koymasan çok daha profesyonel görünür hakan 5 yıl önce
    • @hakan hocam anlaşılır olsun bide başlıklar ayrı diye öyle yapıyoruım.. ybaskin34 5 yıl önce
    • @ybaskin34 Konuyla ilgili resimleri hangi program ile hazırlıyorsun? Ayrı bir başlık açıp bilgilendirebilirsin gayet güzel görseller hazırlıyorsunuz faydalanmak istenebilir. muvel 5 yıl önce
    • @muvel eyvallah kardeşim saolasın.. Fazla profesyonel program kullanmıyorum ( bunun için çok uğraşıyorum ). Kullandığım programları yöntemleri özelden mesaj atacam. ybaskin34 5 yıl önce
    • Pefff be :) darkcrak 5 yıl önce
    • @darkcrak pefff nedir 🙂 ybaskin34 5 yıl önce
    • Güzel olmuş yani doktürmüşsün yazıyı. Klavyen bozuldu mu?😂 darkcrak 5 yıl önce
    • @darkcrak 😊 teşekkürler.. klavye değil mouse bozuldu😃😃 ybaskin34 5 yıl önce
    • @ybaskin34 içerik çok iyi olmuş, çok ikon kullanıyorsun ama birde klavyeden shift tuşuna basarak enter yaparsan tek satır altlar ;) daha az boşluk olur. alattin 5 yıl önce
    • @alattin eyvallah hocam. doğrudur çok ikon kullanıyorum çünkü daha okunabilir olsun dikkat çekici olsun diye. farklı farklı kullanma sebebi başlıklar farklı. bazı yerlerde 2 boşluk olmasını ben yaptım çünkü karışıklık olmasın diye iconları ayarlayınca biraz karışıyorda. ybaskin34 5 yıl önce