Rundll32.exe nedir? Rundll32.exe ne işe yarar?

Windows işletim sisteminde görev yöneticisini açtığınızda Rundll32.exe işlemi ile karşılaşmış ne Rundll32.exe nedir?  Rundll32.exe  ne işe yarar? diye merak etmiş olabilirsiniz. Bu çözüm Windows işletim sisteminde Rundll32.exe dosyasının görevini,  Rundll32.exe virüs mü değil mi? sorularının cevabını vermeyi hedeflemektedir.

cemphp cemphp (651)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Rundll32.exe nedir Rundll32.exe  ne işe yarar?

    Windows işletim sistemlerinde, Windows 8, Windows 7,Windows Vista, Windows XP gibi,  pek çok DLL (Dynamic Link Library) yeni dinamik link kütüphanesi vardır. Bu dosyalar uygulamaların çalışması için metodlar ve özellikler içerirler. Uygulamaları lego gibi düşünürseniz uygumaları yani programları oluşturan parçalar DLL dosyalarıdır ve Windows işletim sistemlerinde binlerce DLL dosyası bulunur.[uzmanim.net]

    Windows işletim sistemi DLL dosyalarına doğrudan ulaşmaz bunun için Rundll32.exe dosyasını kullanır.

    Yani normal zarar görmemiş virüsler tarafından değiştirilmemiş bir Rundll32.exe dosyası Windows işletim sisteminin bir parçasıdır.

    Rundll32.exe dosyası konum olarak sabitdiskte C:\Windows\System32 yolu içerisinde bulunur. Rundll32 dosyasının adından sonraki .exe kısmı bu dosyanın çalıştırılabilir bir dosya olduğunu ifade eder.

    rundll32.exe nedir? rundll32.exe ne işe yarar?

    Rundll32.exe  işlemciyi %100 kullanıyor?  Çok fazla Ram tüketiyor?

    Sistem dosyaları her zaman virüslerin tehdidi altındadır. Bu sebepten Rundll32.exe dosyasıda virüslerden etkilenebilir. Eğer bilgisayarınıza virüs bulaşırsa ilk hedefi kendini bellekte aktif olarak çalışan uygulamalara bulaştırmak olur. Virüsler sistem dosyalarına bulaşarak sistemi yavaşlatır ve çalışamaz hale getirebilir.

    Rundll32 dosyası belleği fazla kullanıyor ve işlemci zaman zaman %100 'e yakın çalışıyorsa bilgisayarınıza virüs bulaşmış olma ihtimali vardır. Bu durum yani işlemcinin %100'e yakın çalışması süreklilik arz etmiyorsa  arada bir gerçekleşiyorsa bu durum normal olabilir. Bilgisayarınızda, rundll32 dosyasında virüs olup olmadığını anlamanın en güzel yolu bilgisayarınızı antivirüs yazılımları ile taratmaktır.

    Bilinen yanlış bir algının tersine ücretsiz antivirüs programları kötü işe yaramaz değilllerdir. Kullanışlı, hızlı ve güvenilir pek çok ücretsiz antivirüs programı mevcut.

    Windows 8 / Windows 7 / Windows XP için en iyi 5 ücretsiz antivirüs yazılımı çözümünden ücretsiz bir tane edinebilirsiniz.

    Ayrıca bilgisayarınızı aşağıdaki ücretsiz yazılımlar ile tarayarak virüs, rootkit, trojan gibi zararlılara karşı önlemler alabilirsiniz.

    Bilgisayarınızın tamamen temiz olduğundan emin olmak için şu aşamaları gerçekleştirin.

    1. Öncelikle bellekteki zararlı yazılımları  etkisiz hale getirmek gereklidir. Rkill ile bellekte aktif olan zararlı yazılımları sonlandırın.
      RKill nedir? RKill nasıl kullanılır?
    2. Rkill çalıştırdıktan hemen sonra, Dr.Web CureIt ile bilgisayarınızı tam tarama modunda tarayın.
      Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?
    3. Malwarebytes programı ile bilgisayarınızı, Windows'u, derin bir taramadan geçirin. MalwareBytes nasıl kullanılır?
    4. Rootkit, virüs ve diğer malware gibi zararlılar için Norton Power Eraser kullanın.
      Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır?

    Yukarıdaki formül bilgisayarınızın virüslerden temizlenmesi için en etkin formüllerden birisidir.  Hem virüs hem diğer malware yazılımlara karşı etkilidir . Malware  virüs, rootkit, trojan, adware gibi kötü amaçlı yazılımlara verilen genel addır.

    Rundll32.exe dosyası sistem için olmazsa olmaz bileşenlerden biridir. Bu sebepten el ile silinmemeli, virüs şüphesi varsa yukarıdaki formül uygulamarak bilgisayar virüslerden temizlenmelidir.

    Rundll32.exe, DLL dosyalarının düzgün çalıştırılabilmesi için gerekli olan bir sistem dosyasıdır.

    cemphp cemphp (651)