Runtime broker nasıl kapatılır?

Runtime broker'ı kapatmalı mıyım?

Runtime Broker kapatılsa sorun olur mu?

murat murat (12492)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Runtime broker nasıl kapatılır?

    Runtime Broker, Windows'un temel parçalarından biridir. Runtime broker zaman zaman aşırı CPU ve RAM kullanımından dolayı kullanıcıları rahatsız edebilir.

    Normalde Runtime Broker çok az bellek ve işlemci kullanır. Kullanılan bellek miktarı bir kaç megabyte'ı geçmez. Runtime Broker diğer programlar tarafından kullanılır ve onlarda oluşacak sorun Runtime Broker'ı etkiler.

    Runtime Broker, Windows Mağazadan indirilen uygulamalar için izin denetimi gerçekleştiren bir ara programdır.  Daha fazla bilgi için: Runtime broker nedir?

    Runtime broker'ı kapatmalı mıyım?

    Runtime Broker'ı isteseniz de kapatamazsınız. Yukarda yazdığım gibi Windows'un temel bileşenlerinden biridir. Runtime Broker kapatılırsa çalışan uygulamalar ve Windows kararsız duruma geçebilir. Bu da çökmelere sebep olur.

    Eğer aşırı RAM ve CPU kullanımı söz konusuysa o zaman şu işlemi yapın:

    1. Görev yöneticisini açın ( Ctrl+Shift+Esc aynı anda basın)
    2. İşlemler sekmesine gelin.
    3. Runtime Broker'ı bulun.
    4. Runtime Broker bellek (Ram) kullanımını kontrol edin. Eğer Runtime Broker bilgisayardaki Ram'in %15'inden fazla kullanıyorsa sorun var demektir. Örneğin 4GB Raminiz var diyelim, Runtime Brokerr 600MB'dan fazla Ram kullanıyorsa sorun var demektir. Yine 8 GB Ram için 1.2GB Ram'dan fazla kullanıyorsa sorun var demektir.
    5. Bu durumda Görev Yöneticisinden Runtime Broker'ı seçin ve sağ tuşla tıklayın.
    6. Açılan pencereden Görevi sonlandır'ı seçin.
    7. Bilgisayarı yeniden başlatın.

    Runtime Broker kapatmak için Kayıt defteri üzerinden işlem yapmak bilgisayarın sorunlarla karşılaşmasına sebep olabilir. İnternette bazı sitelerde Runtime Broker'ı kayıt defteri üzerinden kapatmak ile ilgili bilgiler mevcut. Siz Runtime Broker'ı bir şekilde kapatsanız bile tekrardan geri gelecektir.

    murat murat (12492)