Sadece film izlemek ve internette gezmek için nasıl bir laptop almalıyım?

Dizüstü bilgisayar almayı düşünüyorum nasıl birsey almalıyım? sadece film internet istediğim programlar yüklediğim zaman kasmayacagı Hangi islemci daha ıntel i serisi mi yoksa amd mi? ram nasıl olmalı, kaç gb? film izlecegım hangi ekran kartı olmalı, kaç gbb? hdd mi sdd mi? hangi hdd se kaç gb olmalı SSD avantajı nedir?  hangi işletim sistemini kullanmalıyım?

nuri92 nuri92 (32)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Çok genel bir soru sormuşsunuz. Öncelikle sorunuzun içindeki basit sorucuklardan başlayarak bir şeyler yazayım.

    SSD'nin avantajı nedir?

    SSD (Solid State Drive), bildiğimiz Hard Disk'lere göre çok daha hızlıdır. Hatta SSD'ler M.2 ve SATA olmak üzere ikiye ayrılır ve M.2'ler normal SSD'den bile daha hızlı. Yani anlayacağınız SSD'nin avantajı çok büyük, bilgisayarınıza kuracağınız programların ve bilgisayarınızın daha hızlı açılmasını isterseniz alacağınız laptopta SSD mutlaka olmalı

    Intel mi AMD mi?

    Bu tamamen tercihe bağlı bir şey. Yani her iki firmanın da oldukça güçlü işlemcileri olduğu gibi yüzüne bakılmayacak işlemcileri de var. Ama genel olarak laptoplarda Intel işlemciler daha yaygın oluyor. Güçlü bir bilgisayar istiyorsanız Intel Core i5'ten aşağısına bakmamalısınız, zaten bilgisayarın özelliklerinde yazar.

    Kaç GB RAM olmalı?

    Normal şartlar altında 4 GB RAM işinizi görür, tabi sizin amacınızı baz alarak söylüyorum. Ama alacağınız bilgisayarda işletim sistemi olarak Windows 10 olacağı için (tabi eğer Mac almayı düşünmüyorsanız) en az 6 GB RAM olmasını tavsiye ederim. Windows 10'da RAM'e ihtiyaç duyan çok fazla arka plan hizmetleri var, sizin de kuracağınız programları düşünürsek 4 GB RAM sisteminizi biraz zorlayacaktır. En az 6 GB RAM olsa daha iyi olur bence.

    Önerilerim:

    HP ENVY 13 AB003NT Z3C44EA

    HP 15-BA003NT W7S93EA

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • çok tesekkürler ederim açıklayacı olmuş peki işlemcinin hızı ne olmalı 8 gb ram nasıldır yeter midir film izlemek için laptaplar için hangi markalar önerirsiniz nuri92 6 yıl önce
    • İşlemci hızı gibi ince ayrıntılara takılmayın eğer bilgisayar hakkında pek fazla bilginiz yoksa, güçlü bilgisayar aldığınız zaman işlemcinin doğru oranda iyi olur @nuri92 omercik 6 yıl önce

    @farurhenho gerekli bilgileri vermiş. Ek olarak film izlemek ve internette gezinmek için bütçenizin el verdiği laptop'u alabilirsiniz. Fakat "Yüklenen programlar kasmasın" mevzu karışık. Hangi tür program yükleyeceksiniz? VLCPlayer gibi basit programlar güncel  her bilgisayarda çalışır. Çok fazla ram ve işlemci kullanan çizim programları gibi programlar için güçlü bir bilgisayara ihtiyaç olur. Aynı şekilde oyun oynayacaksanız, basit internet oyunlarını kast etmiyorum, o zaman güçlü bir bilgisayar şart.

    murat murat (12492)