Sağ Tık Menüsünde Klasöre Kopyala – Klasöre Taşı Seçenekleri

turansmsk10 turansmsk10 (-78)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Kastettiğim seçenek bu :

    Normal şartlarda Windows’un varsayılan olarak gelen ayarlarında Windows Explorer’da bu seçenekler yoktur, sadece Send To (Gönder) seçeneği vardır .

    Bir kaç registry ayarı ile kopyalamak ve taşımak istediğimiz yeri gösterebiliriz .

    1. 1.  Başlat > Çalıştır ‘ı açıp ” regedit ” yazıyor ve Kayıt Düzenleyicisi‘ni (Registry Editor) açın .
    2. .  Burada şu yolu izliyoruz: HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shellex\ContextMenuHandlers
    3.   Buraya ulaştığımızda ContextMenuHandlers‘ a sağ tıklayıp New > Key diyoruz ve örneğin kopyalama için yeni key’imize Copy To ismini veriyoruz.
    4. Oluşturduğumuz yeni key üzerine tıkladığımızda sağ taraftaki pencerede Name: (Default), Type:REG_SZ, Data: (value not set) yazıldığını göreceğiz.(Default) üzerine çift tıklıyoruz ve açılan küçük penceredeki value data kısmına ve şu değeri giriyoruz : {C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}
    5. OK deyip pencereyi kapatıyoruz.

    Şimdi bilgisayarınızdaki herhangi bir klasöre ya da dosyaya sağ tıkladığınızda menüye Copy To Folder seçeneğinin gelmiş olduğunu göreceksiniz. O da size dosyayı kopyalamak istediğiniz klasörü seçmenizi sağlayacaktır.

     Klasöre Taşı seçeneğini de sağ tık menüsüne eklemek istersek ContextMenuHandlers üzerinde Move To adında yeni bir key oluşturup değer kısmına aşağıdaki değeri girin

    {C2FBB631-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

    turansmsk10 turansmsk10 (-78)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Başka sitelerden kopyala-yapıştır yapmak yasaktır. Ceza uygulanmıştır. hakan 7 yıl önce