Sağ tıklayınca not defteri çıkmıyor

Arkadaşlar bilgisayarım not defteri yok tekrardan nasıl aktif edebilirim sağ tık yapınca çıkması gerekmiyor mu ? başlata not defteri yazıyorum bir şey çıkmıyor. Bir de CS:GO oynuyorum dosyalarım WordPad olarak kayıtlı olmuş durumda, NotePad'a nasıl geri dondurebılirim? Aşağıda resim koydum. Dosyanın uzantısında WordPad yok değiştrmek için.

morganflex morganflex (40)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Sağtık menüsünde "Yeni" sekmesi altında Not Defteri olarak değilde "Metin Belgesi" olarak yazar ve o not defteri olarak açılır. Paylaşımda bulunduğun 1 no'lu görüntü dosyasında olduğu gibi..

    Oyun belgelerinin WordPad ile açılması bir problem sayılmaz ama bu belgelerin Not Defteri ile açılmasını, yani text belgesi (*.*txt) olarak açılmasını tercih edersen bunu bu belgelerden biri üzerinde sağ tık menüsünden "Billikte aç" tıklayıp oradan Not Defterini bulup (Paylaştığın 3 Nolu görüntüde görülemiyor ama sağ taraftaki kaydırma çubuğunu üste çekerek görülür hale getirirsin) "Bu tür dosyaları açmak için her zaman seçili programı kullan" seçimini seçili hale getirerek açacaksın.

    Bu arada;

    1- WordPad bir uzantı değildir, bir kelime işlemcisidir, bir programdır ve WordPad ile açılan belgelerin / dosyaların uzantısı pek büyük çoğunlukla "docx" uzantılı olur. Dosya uzantıları ile programlar birbirine karıştırılmamalıdır.

    2- Bilgisayarında Not Defteri olmadığını söylüyorsun ama paylaştığın 2 No'lu görüntüde masaüstünde morgan.txt dosyası mevcut ve ona tıklandığında Not Defteri ile açılması gerekir (Eğer başka program ile açılırsa birlikte aç menüsünden her zaman için Not Defteri ile açılması sağlanabilir).

    Edit:

    Dediklerimi anlamıyor ve yapmıyorsun.

    Hiç olmazsa alttakileri yap, yine çözüm olur.

    Bir iki ay önce problem yoktu diyorsun, Eğer o zamanlara bir geri yükleme noktan (kaydın) varsa sistemi o tarihlere geri al:

    Sonrada sistemi virüslere ve zararlılara karşı tararsın:

    Malwarebytes nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Zemana AntiMalware nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    HitmanPro nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    AdwCleaner nedir.nasıl kullanılır? (tıkla)

    Sistemde yüklü antivirüs programıyla taramada yapılmalıdır.

    Eğer bunlar çözüm olmazsa;

    Sistemde sfc /scannow tarama ve denetlemesi yaparsın:

    Komut isteminde (CMD) üstteki komutu çalıştırarakta problemlerin düzeltilmesi denenenir (Arabirim "Yönetici olarak çalıştır" istemiyle başlatılmalıdır).

    sfc /scannow komutu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? (tıkla)

    Kolay gelsin.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

      (Paylaştığın 3 Nolu görüntüde görülemiyor ama sağ taraftaki kaydırma çubuğunu üste çekerek görülür hale getirirsin)  diyorsun ama not defteri olarak aç diye bir seçenek yok.

      1  . https://hizliresim.com/JQnBMq

      2 . https://hizliresim.com/Oo7O50  abi linkleri koydum bakarmısın
      cmd : https://hizliresim.com/0EmZG9

      morganflex morganflex (40)
      6 yıl önce cevaplandı

      • Çubuğu kaydır ve görüntüsünü burada paylaş, üst bölümü birde biz görelim. Belki işletim sistemlerinde bazı farklılıklar olabilir. Eğer yoksa başka yol gösteririz, tavsiyelede bulunuruz. temmuz 6 yıl önce
      • Birde masaüstündeki morgan.txt dosyasını tıkla, hangi program ile açıldığını görelim. temmuz 6 yıl önce
      • Gördük, üsttede yokmuş. temmuz 6 yıl önce
      • Böyle aşama aşama ilerlemek lazım. Bu morgan.exe nedir? Çok gerekli değilse onu bir uninstall et (kaldır) ve birde öyle dene. Düzelmezse veya yapılamazsa başka şekillerde devam ederiz. temmuz 6 yıl önce
      • normal siliniyor onluk bişey yok abi morganflex 6 yıl önce
      • Morgan exe'li görüntüde mavi renkli not defteri ikonu bulunmaktaydı özelden paylaştığın görüntüde, onun için soruyorum. Nedir, niye söylemiyorsun ne olduğunu? Sırmı yoksa? temmuz 6 yıl önce
      • Nereden geldi bu morgan.exe sistemine? temmuz 6 yıl önce
      • exe dosyaları çalıştırılabilir dosyalardır ve bu tür dosyalar virüs olabilirler, onun için soruyorum. temmuz 6 yıl önce
      • yok ben normal not defteri oluştuturken adını öyle kaydettim virüsle felan ilgisi yok yani morganflex 6 yıl önce
      • Onun bir yeni metin belgesi değil, sen herhalde not defteri programının ismini morgan olarak değiştirdin ve bütün problem bu. Morgan ismini değiştir ve Not Defteri yap. temmuz 6 yıl önce
      • Pardon, notepad yap temmuz 6 yıl önce
      • Ve eğer Windows Sisystem 32 içerisinde yoksa bir tanede oraya kopyala koy. Herhalde problem düzelecektir. temmuz 6 yıl önce
      • İsim notepad olacak unutma. temmuz 6 yıl önce
      • dediklerini yaptım sorun halen devam edıyor morganflex 6 yıl önce
      • Yeni metin belgesi oluştur ve aç veya sistemde yüklü başka bir txt uzantılı dosyayı tıkla ve aç bakalım not defteri ile açılacaklarmı? temmuz 6 yıl önce
      • Ve birlikte aç menüsüne yeniden bak bakalım, not defteri geri geldimi temmuz 6 yıl önce
      • Yada aramaya not defteri yaz bak. temmuz 6 yıl önce
      • yok gelmedi abi morganflex 6 yıl önce
      • Mesajımı editledim, yeniden bak @morganflex temmuz 6 yıl önce
      • abi sfc /scannow yaptım 1 tane hata buldu ss şeklınde koyucam bakarmısın morganflex 6 yıl önce
      • cmd hatası : https://hizliresim.com/0EmZG9 morganflex 6 yıl önce