SAR değeri nedir ? SAR değeri zararlı mı ?

SAR değeri nedir?

Telefonlardaki SAR değeri zararlı mı?

SAR değeri ne kadar olmalıdır?

SAR değeri yüksek olan telefonları alırsak ne olur?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    SAR değeri nedir?

    SAR (Specific Absorbtion Rate) Türkçe olarak özgül soğurma(emme) oranı anlamına geliyor.SAR değeri ne kadar yüksek olursa insan vücudunun da radyo ve frekansları emme değeri artmış oluyor.Bu açıdan SAR değerinin düşük olması sağlık açısından olumlu etki yapmış oluyor.

    SAR değeri ne kadar olmalıdır?

    SAR değeri dünya çapında w/KG cinsinden ölçülüyor.Dünya üzerinde üretilen tüm telefonlarda w/KG cinsinden cihazlarının yaydığı radyo ve frekans değerlerini kullanıcılarına sunuyor.Dünya çapında belirlenen SAR değeri standartları mevcut.Avrupa standartlarına göre (Türkiye de bunun içinde) SAR değeri maksimum 2 w/KG olabilirken, Amerika standartlarına göre SAR değerleri maksimum 1,60 w/KG olabiliyor.Bu değerlerin üzeri riskli sayılıyor, bu sebeple de piyasada bilinen tüm telefon üreticileri de standart değerlerin aşağısını yakalamaya çalışıyor.

    Telefonlardaki SAR değeri zararlı mı? SAR değeri yüksek olan telefonları alırsak ne olur?

    SAR değeri, tüm elektromanyetik frekans yayan cihazlar gibi insan sağlığına küçük-büyük etkiler yapacaktır.Bu etki telefonun kullanış biçimine, telefonun SAR değeri yüksekliğine göre değişir.Örneğin Çin telefonu diye tabiri edilen ve bilinmeyen markalarla üretilen telefonları kullanan kullanıcılarda bu etki daha fazla olacaktır.SAR değerlerinin yükselmesi, insan sağlığında oluşturduğu zararı da aynı ölçüde arttırmış olur.

    Telefon üreticileri SAR değerlerini belirtiken iki farklı şekilde belirtirler.Bunlar Kafa SAR değeri ve Vücut SAR değeri.Kafa SAR değeri telefonu arama halindeyken kullanıcıların alacağı frekansın miktarını, Vücut SAR değeri de normal kullanımda kullanıcıların alacağı frekans değerini belirtir.

    SAR değerinin zararları genelde aşağıdaki olumsuzluklar şeklinde baş gösteriyor;

    • Kalp ritmi bozuklukları
    • Stres ve yorgunluk
    • Duyma rahatsızlıkları, Kulak çınlamaları
    • Baş ağrısı
    • Sersemleme ve kendini kaybetme
    • Kan hücrelerinde bozulma
    • Bağışıklık sisteminde zayıflama
    • Dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğu
    • Timör riskinin artması
    • Hafıza kayıplarında artışlar

    Bu gibi birçok etken SAR değerlerinin olumsuz etkisi olarak gösterilebilir.Ancak bu zaralar her zaman kendini gösterecek diye bir durum bulunmuyor.SAR değerinin zararları, genelde telefonu sık, aralıksız saatlerce kullanan kullanıcılarda görülüyor.

    Ayrıca markası bilinmeyen tabiri caizse Çin telefonu kullanan kullanıcılarda SAR değerinin zararları çok daha fazla yaşanılır oluyor.Çünkü bu tarz telefonlarda SAR değerleri net olarak açıklanmıyor ve genelde standartların üzerinde olabiliyor.Bu da yaşanılacak problemleri arttırıyor.Hatta bu problemleri uzun vadede kansere çevirebilecek kadar yükseltebiliyor.Bu açıdan ucuz diye bilinmeyen marka telefon kullananlar aslında sağlığına zarar vermiş oluyor.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • neden çin menşeili telfonların SAR değeri bu kadar yüksek??? @ismailsarp toprak34 7 yıl önce
    • Burada kastedilmek istenen ucuz telefonlar.En az maliyetle ve kalitesiz parçalarla üretilen telefonlar genelde Çinde üretildiklerinden, Çin telefonu demek çok da yanlış olmayacaktır. @hamburger ismailsarp 7 yıl önce
    • xiaomi bunlardan biri mi peki?? @ismailsarp toprak34 7 yıl önce
    • hayır, Xiaomi kendini kanıtlamış ve bilinen bir marka.Çin de üretilen tüm telefonlar kötü değil, sadece kötü oranı fazla olduğundan "Çin telefonu" algısı ortaya çıkıyor. @hamburger ismailsarp 7 yıl önce
    • teşekkürler bu arada benim 2. ismim de ismail adaşız yani :) @ismailsarp toprak34 7 yıl önce
    • rica ederim, güzel rastlandı olmuş :) @hamburger ismailsarp 7 yıl önce
    • Peki Huawei ne durumda abi bi yardımcı olur musunuz p 9 lite kullanıyorum bu sar olayını yeni duydum basta kulak ardı ettim ama ciddi konuya benziyor oyle fazla tlefonla konusma yapmam ilgilenirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler ahmtcn 6 yıl önce
    • @ahmtcn Telefonunuzdaki SAR değerleri 1.38 W/kg (head), 1.59 W/kg (body).Yani avrupa standartları (2 W) değerine ulaşmamış.Zaten Huawei bilindik ve tanınmış bir markadır.Bu değerlerin yüksek olduğu telefonlar genelde ismini duymadığmız çin telefonları diye tabir edilen telefonlarda oluyor.Telefonunuzu rahatlıkla kullanabilirsiniz. ismailsarp 6 yıl önce

    Kardeşime geçen gün doğum günü hediyesi olarak vestel venus v3 5580 modelini aldım. Sar değerini sonradan araştırdım. 1.64 gibi bir değer ölçülmüş. Sizce bu değer çok mu yüksek? Limitin altında olmasına rağmen vicdanım bu konuda çok rahatsız.

    mhrdmt mhrdmt (1)
    6 yıl önce cevaplandı

    • hocam yasal sınırların altında olduğundan telefonunuzu güvenle kullanabilirsiniz, bu sıkıntı çıkartmayacaktır. Bana kalırsa içiniz rahat olsun :) @mhrdmt ismailsarp 6 yıl önce
    • Telefonu ben kullanacak olsam vicdanım hiç sızlamaz ama kardeşime aldım, çocuğun sağlığının benim yüzümden bozulma ihtimali içimi çok rahatsız ediyor. Yasal sınırın altında ancak çoğu telefona göre yüksek bir değerde. Bir sağlık problemi söz konusu olur diye çok korkuyorum mhrdmt 6 yıl önce