Şarj takılı doluyor diyor fakat dolmuyor

Merhaba benim bir Samsung laptop'um var. Yaklaşık 3-4 gün önce şarja taktığımda şarj dolmayıp kapanmıştı. Sadece bilgisayar kapalıyken şarj ediyordu. Sonra bataryayı takıp çıkardım açıkken şarj doluyor fakat simge artmıyor. 3 gündür %10'da kaldı fakat (prize takılı, doluyor) yazıyor. Windows 8.1. Ne yapabilirim?

kullanici872326 kullanici872326 (6)
9 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Yeni bir pil alabilirsin. Zira bahsettğin pil vadesini tamamlamış.

    Geçmiş olsun..

    temmuz temmuz (12505)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Bildiğim kadarıyla ve maalesef pil değiştirme işlerini sadece ilk 6 ay için ücretsiz kabul ediyorlar. Mesela Dell laptop'larda bu şekilde.. Sen yinede bir dene.. Belki ücretsiz değişimi kabul ederler. BİR SAÇMALIK ÖRNEĞİ: ÜSTTEKİ BİLGİYİ ALTTAKİ NESAJLARA EKLEYEMİYORUM. SEBEP, ANLAŞILMAZ UZMANIM.NET FORMAT VE KURALLARI.. temmuz 9 yıl önce
    • Sistem sizi yeterince güvenilir bulduğunda, size otomatik o yetkiyi verecektir Temmuz alattin 9 yıl önce
    • Biliyorum, uzmanım.net'in en garip ve gereksiz kurallarından biri.. Üstelik yardımlaşmayı sınırlıyor, konu diyalogunu engelliyor. Bu konuyu daha öncede dile getirdiğim halde bu kuralın (sadece bu kuralın) gereklilik mantığını kimse açıklamıyor. Mantıkmı bulunamıyor yoksa üyelermi muhatap alınmıyor? temmuz 9 yıl önce

    Şarj takılı doluyor diyor fakat dolmuyor, bu uyarıyı almanızın bir kaç sebebi olabilir.

    Öncelikle sorunun kaynağı küçük bir ihtimal de olsa yazılımsal olabilir.  Notebook modeli ve kaç senedir kullanıyorsunuz  gibi bilgileri verseydiniz çok iyi olurdu.

    Belki denemişsinizdir fakat ben yine de aklıma gelenleri yazayım.

    1. Bilgisayarız açıkken Adaptörü çıkartın.
    2. Bilgisayarı kapatın.
    3. Pili çıkartın.
    4. Şarj adaptörünü takın.
    5. Bilgisayarı açın.
    6. Denetim Masası > Sistem > Aygıt Yöneticisi yolunu izleyin.
    7. Piller bölümünde Microsoft ACPI Uyumlu Denetim Yöntemi Pili'ni bulun.
    8. Sağ tuşla tıklayın ve Kaldır'ı seçin
    9. Kaldırma işlemi bittikten sonra bilgisayarı kapatın.
    10. Şarj adaptörünü çıkartın.
    11. Pili takın.
    12. Şarj adaptörünü takın
    13. Bilgisayarı açın.

    Bu çözüm olmazsa şunu deneyebilirsiniz:

    1. Bilgisayarız açıkken Adaptörü çıkartın.
    2. Bilgisayarı kapatın.
    3. Pili çıkartın.
    4. Şarj adaptörünü takın.
    5. Bilgisayarı açın.
    6. Bilgisayarınızı bir müddet bu şekilde kullanın.
    7. Yaklaşık 10-12 saat sonra pili kapattığınız bilgisayara yeniden takın.

    Eğer bu çözüm yöntemleri işe yaramazsa ve bilgisayarınız 3 yaşından büyükse ( kötü kullanımlarda bu 2 seneye de inebilir) piliniz ömrünü doldurmuş olabilir.

    Normal koşullarda notebook pillerinin tasarım kapasitesi %80 şarj oranı civarındadır. Fakat daha uzun çalışma süresi elde edebilmek için %100 şarj ile çalıştırılır. Lenovo gibi bazı markaları modellerinde pilin şarj oranını %80 civarında tutarak pil ömrünü uzatmak mümkündür.

    Fakat Samsung marka notebook'larda böyle bir yazılım maalesef yok.

    hakan hakan (15424)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Sırf bu cevabı yazabilmek için siteye üye oldum, çözüm öneriniz işe yaradı. Teşekkürler. opsins 7 yıl önce
    • İşinize yaramasına sevindim @opsins hakan 7 yıl önce

    Laptop'umu geçen yılın 8 Ağustos'unda almıştım. Samsung np355-v5c s0b-tr modeli. Garantisi hala var götürsem yetkili servise bedava olarak değiştirirler mi?

    kullanici872326 kullanici872326 (6)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Garantisi devam ediyor demektir. Servise götürmeniz mantıklı. Aldığınız hatanın yazılımsal olma ihtimali çok düşük. Yukarıda Hakan'ın önerisini denediniz ve sonuç almadıysanız aldığınız firmaya götürmenizde yarar var. alattin 9 yıl önce

    Firmware yüklenilebilir belki bilgisayarın pili tam olarak tanımıyordur ama evvelden beri kullanıyorsan geçmiş olsun eğer garantisi varsa servise götürmeni tavsiye ederim.

    kemalkaya kemalkaya (1)