SATA Nedir. Ne İşe Yarar?

SATA Nedir?

SATA’nın avantajları?

SATA bağlantı türleri?

esty esty (-48)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    SATA (Serial ATA), optik sürücüler ve sabit disk sürücüleri gibi toplu depolama aygıtları için pc donanımı içerisinde veri toplamayı sağlayan bir teknolojidir ve bir bilgisayar veri yolu ara yüzüdür. SATA, sabit diske veri aktarımı yapmak ya da sabit diskten veri almak için kullanılmaktadır. Ek standart AT teknolojisinin üzerine üretilmiş olan SATA, daha yeni bir teknoloji olduğu için AT’ye göre daha avantajlıdır. İsimlerin karışmaması için de eski ATA adı PATA yani Paralel ATA olarak değiştirilmiştir. Ancak her iki teknolojinin sürücüsü IDE sürücüsüdür.

    SATA, 2003 yılında geliştirilmiştir ve böylece PATA’nın yerini almıştır. Bu teknolojinin hızları 1.5, 3.0 ve 6.0 Gbit/s olarak kategorilenmiştir ve harici ara birimi de Esata’dır. Bir SATa slotuna sadece bir veri depolama birimi monte edilebilmektedir ve SATA teknolojisi sayesinde her cihaza ayrı bant genişliği ve ayrı kablo verilerek büyük bir fark yaratılmıştır. Bunun yanı sıra SATA için 6 ya da 8 damarlı kablo yeterli gelmektedir.

    SATA dizüstü bilgisayarlarda, masaüstü bilgisayarlarda ve yeni gömülü uygulamalarda PATA’nın yerini rahatlıkla almış durumdadır. Ancak PATA hala gömülü uygulamalarda ve endüstriyel uygulamalarda işlevini sürdürmektedir. SATA’nın uyumluluk özellikleri ise Serial ATA International Organization yani SATA-IO tarafından belirlenmektedir.

    SATA’nın avantajları

    • Azaltılmış kablo boyutları ve azaltılmış maliyet
    • Daha yüksek sinyal oranları sayesinde daha hızlı veri transferleri
    • Çalışan sistemden kaldırılabiliyor olması
    • Çok daha hızlı işlev göstermesi
    • Kablo karmaşasına son vermiş olması
    • Daha verimli aktarım özelliği sağlaması

    SATA bağlantı türleri

    • SATA revision 1.0: Piyasaya ilk çıkan SATA versiyonudur. Teorik hızı ise 1.5 Gbit/s olarak belirtilmiş durumdadır.
    • SATA revision 2.0: Bir önceki versiyonun biraz daha gelişmiş halidir ve standartlara daha uyumludur. Hızı ise 3.0 Gbit/s olarak belirtilmiştir.
    • SATA revision 3.0: bu versiyon diğerlerinden biraz daha gelişmişyit ve teorik hızı da 6.0 Gbit/s’dir.
    • SATA revision 3.1
    • SATa revision 3.2
    esty esty (-48)