Sata SSD ile NVMe SSD arasında ne fark vardır?

Sata SSD ile NVMe SSD arasında hız farkları nelerdir?

NVMe SSD ne anlama geliyor?

M.2 Slotun Sata veya NVMe mi destekli olduğunu nasıl anlarım?

M.2 Slotu nedir, nasıl oluştu?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    M.2 Slotu nedir, nasıl oluştu?

    Son zamanlarda M.2 Slotları yaygınlaşmaya başladılar.M.2 Slotu yeni nesil anakartlar üzerinde bulunan ve slota SSD takılmasını sağlayan bir yapı.Anakart üzerinde çoğunlukla yatay bir konumda bulunuyor.Buraya M.2 tipinde SSD alınıyor ve tıpkı Ram takar gibi hiçbir kabloya ihtiyaç duyulmadan SSD yi anakarta takıyoruz.Bu sayede hem yerden tasarruf ediyoruz hem de hızları arttırıyoruz.

    NVMe SSD ne anlama geliyor?

    Hızların artması için yeni bir arayüze ihtiyaç vardıGünümüzde çoğunlukla kullandığımız Sata III arayüzü maksimum 600 mb/s hızlarına ulaşabiliyordu.Saniyede 600 mb hızı yüksek gibi görünsede, artık SSD ler için yetersiz ve kısıtlayıcı bir arayüz.Günümüzde satılan SSD lerin 550/500 mb gibi okuma/yazma oranlarının olmasının nedeni de bu Sata III arayüzünün kısıtlamasıydı.600 mb/ saniye hızlarının üstüne çıkılabilmesi için yeni bir arayüze ihtiyaç duyuldu ve sonucunda NVMe arayüzü oraya çıktı.NVMe arayüzü Sata SSD ler gibi M.2 slotu üzerinden çalışabiliyor.NVMe arayüzünün farkı artık Sata arabirimini bırakarak PCI Express arabirimi üzerinden çalışması.Bu sayede Sata arabiriminin getirdiği bant genişliği sınırlamasından kurtulunuyor.

    M.2 Slotun Sata veya NVMe mi destekli olduğunu nasıl anlarım?

    Anakart üzerinde bulunan M.2 Slotlarından bazıları Sata III arayüzü üzerinden çalışırken bazıları da NVMe arayüzü üzerinden çalışıyor.Bunu dış görünüşten anlayamıyoruz.NVMe desteğinin olup olmadığını anlamak için Anakart üreticinin web sitesine bakmanız ve anakart modelinin desteğini araştırmanız gerekiyor.Anakartınız M.2 slotunda NVMe desteği veriyorsa, bu slota NVMe destekli SSD takabilirsiniz anlamına geliyor.

    M.2 SSD nin Sata III mü, NVMe mi olduğunu nasıl anlarım?

    M.2 SSD lerinde bazıları Sata bazıları da NVMe destekli oluyor.Bu açıdan yalnızca anakart desteği yeterli değil aynı zamanda SSD nin de NVMe desteğinin olması gerekiyor ki NVMe standardından faydalanabilelim.M.2 Slot yapılı SSD alırken araştırılması ve NVMe standardını destekleyen bir SSD alınmalı.

    Sata SSD ile NVMe SSD arasında hız farkları nelerdir?

    Sata III SSD ler saniyede 600 MB gibi hızlara çıkabilirken, NVMe SSD yeni nesil bir modeliyle saniyede 32 Gbit hızlarına ulaşılabiliyor.Dolayısıyla arada devasa bir fark mevcut.Bu da Sata SSD desteğinin gelecekte biteceğini ve tüm SSD lerin NVMe formatına geçeceğini gösteriyor.Tabi bunun yayılması 2-3 sene kadar bir süre alabilir.

    ismailsarp ismailsarp (6010)