Script dosyaları içindeki .php uzantılı scriptlerde toplu arama nasıl yapılır?

Arkadaşlar elimde bir php script var.Ben herhangi bir .php uzantılı dosyayı notepad++ ile açıp ctrl+f ye basınca arama bölümü çıkıyor ordan dosya içinde aradığım kısım var mı diye kontrol edebiliyorum.Örneğin bir .php dosyasını açtım ctrl+f ye bastım abc yazdım öyle birşey bulunmadığını gösterdi.

Ancak klasör içinde pek çok .php uzantılı dosya bulunuyor.Her bir .php klasörü açıp tek tek ctrl+f ye basıp abc şeklinde arama yapmak çok zor.Bunu yapmamın yani bir klasör içindeki bütün php dosyalarının içinde toplu arama yapmak mümkün müdür?

sapphire sapphire (66)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Mesela deneme.txt,deneme1.txt,deneme2 var ve bunların birinde admin yazıyor sende deneme.txt yi notepad++ ile açtın ve ctrl-f yaptın sadece deneme.txt nin içindekileri gösterir malesef deneme1 deneme2 nin içini açmak zorundasın ve onların içinde ctrl-f yapmak zorundasın

    Anlamadıysan kusura bakma anlatabildiğim kadar anlattım

    darkcrak darkcrak (5158)
    5 yıl önce cevaplandı

      Windows 10 'un kendi aramasını kullanabilirsin. Başka programa gerek yok. Örneğin sen içinde php yazanları aramak istiyorsan, arama yapmak Dosya gezgini ile o klasöre git. Sağ üst köşedeki arama bölümüne php yaz. Windows bu kelimeyi dosyaların içinde de arar. Karşına getirir.

      Ayrıca Notepat ++ içinde de klasör içinde arama var.

      Notepad++ ile bir klasör içindeki dosyalarda arama:

      1. CTRL + F ye bas. Arama ekranı gelecek.
      2. Arama penceresinde Dosyalarda Bul sekmesini tıkla.
      3. Dizin bölümüden arama yapılacak klasörü seç.
      4. Aranan bölümüne arama yaptığın kelimeyi yaz.
      5. Tümünü bul butonuna bas.

      Bu şekilde Notepad++ bir klasör içindeki tüm dosyalarda arama gerçekleştirecektir.

      alattin alattin (16984)
      5 yıl önce cevaplandı

      • @alattin Normal aramayı bende biliyorum.Ancak o sadece ikinci resimdeki gibi dosya isimlerinde arama yapar.Php dosyaları içinde arama yapmaz.Bu yüzden notepad++ kullanmak zorundayım. sapphire 5 yıl önce
      • kinci olarak dosyalarda bul gene sadece php uzantılı dosyalarda çalışıyor.Bir klasöre sağ tıklayınca notepad ++ gözükmüyor.Yani sonuç olarak birşey değişmiyor :( sapphire 5 yıl önce
      • Arama seçeneklerinde Gelişmiş seçenekler > Dosya içeriği olarak ayarlarsan dosyanın içinde arar. Bilmiyorsun demek ki. Çok emin konuşma. Ayrıca arama bölümüne "aranan" uzantı:.php yazarsan sadece php dosyalarının içinde arar. @sapphire alattin 5 yıl önce
      • @alattin gelişmiş seçenekler dosya içeriği olarak nasıl ayarlayabilirim? sapphire 5 yıl önce
      • @alattin sen toplu yazdın darkcrak 5 yıl önce