" Script " Nasıl Yapılır ?

" Script " nasıl oluşturabilirim ?

Örneğin sfc /scannow komutunu ve ardından yapacağı tarama için " Script " nasıl yapılıyor ?

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
5 yıl önce sordu

  • @alattin hocam bu konuda yardımcı olabilir misiniz ? ybaskin34 5 yıl önce
  • Script çok geniş bir kavram Yuşa, biraz daha ne istediğini anlatır mısın tam olarak? alattin 5 yıl önce
  • @alattin hocam özelden konuyla ilgili link atacam. ybaskin34 5 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Sanırım *.vbs yazmak istiyorsunuz, doğru mu anladım? *.bat daha kolay olabilir bu tür komutlari için.

tromick tromick (51)
5 yıl önce cevaplandı

Mesajından gördüğüm kadarı ile VB script yazmak istiyorsun. Bu script dosyalarında Visual Basic programlama dilinin ifadeleri  kullanılır ve dosyalar .vbs uzantısı ile saklanır. Not defteri gibi metin editörleri ile oluşturabilirsin.

Ama vbs script dosyası oluşturabilmek için temel de olsa Visual Basic bilmen gerekir.

Burada mesela vbs script örneklerini bulabilirsin: http://courses.washington.edu/css341/zander/code.html

Dim oShell : Set oShell = CreateObject("WScript.Shell")
oShell.Run "taskkill /im notepad.exe", , True

Mesela bu örnekte taskkill komutu ile notepad yani not defteri uygulaması sonlandırılıyor. Bunun gibi komut istemi komutları vbs içinde çalıştırılabiliyor. Bunu not defterine yapıştırman sonra da uzantısı vbs olacak şekilde kaydetmen yeterli.

alattin alattin (16999)
5 yıl önce cevaplandı

  • @alattin hocam peki yapacağım script için kodları nasıl bulacam nasıl ayıklayacam ? ( örnek bi video - yazı vs. yok mu detaylı anlatan ama ) ybaskin34 5 yıl önce
  • @ybaskin34 bu program yazmak gibi bir şey. Aslında script dediğinde basit programcıklar. vb script diye google da arama yaparsan baya bilgi bulabilirsin. alattin 5 yıl önce
  • @alattin hocam peki zor bi işlem mi bu durum yani programlamayı tam olarak mı bilmek lazım nasıl oluyor bu durum ? ybaskin34 5 yıl önce
  • @ybaskin34 eğer istediğin şey belliyse ben senin için yazarım alattin 5 yıl önce
  • @alattin hocam belli başlı 1-2 tane var bide belirsiz olanda var ; yani daha sonra ihtiyaç olduğunda kendim nasıl hazırlayabilirim ? ( ayrıca hocam size zahmet vermiş olmaz mıyım ? ) ybaskin34 5 yıl önce
  • @ybaskin34 sadece 1-2 taneye ihtiyacın varsa sorun değil ama öğrenmek istiyorsan o ayrı tabi. Senin yüzünden programalama eğitimi videosu çekmek istiyorum alattin 5 yıl önce
  • @alattin valla hem ihtiyacım var hemde öğrenmek istiyorum..😊 eğer programlama eğitim videosu çekerseniz çok mükemmel olur hocam. 😉 ybaskin34 5 yıl önce