Script nedir, nasıl yazılır?

Merhaba;

Script nedir? Nasıl yapılır/kullanılır?

toprak34 toprak34 (2026)
7 yıl önce sordu

  • Soru sormuş olmak için sormamalıyız. Öyle değilmi :) temmuz 7 yıl önce
  • @temmuz merak etmiştim o yüzden sordum :) toprak34 7 yıl önce
  • @temmuz yoksa boş yere soru sormam :) toprak34 7 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Script, basitçe bir amacı yerine getirmek için yazılmış, derlenmesi gerekmeyen, belirli bir dilin komutları kullanılarak oluşturulmuş ifade veya dosyalardır. Bir programlama dili ile uygulama yazdığında bu kodun çalışması için derlenmesi gerekir. Derlenme işlemi yazdığın kodun çalıştırılabilir bir dosyaya çevrilmesi / yazdığın kodların makina diline çevrilmesidir.

Script'i küçük programcıklar olarak düşünebilirsin. Bunda derleme gerektirmez.

Aşağıda javascript ile yazılmış basit bir script örneği bulabilirsin:

<script>
alert(Date());
</script>

bu kodu, not defterine yapıştırır ve kaydederken dosya uzantısını .html yaparsan, çalıştırdığında ekrana tarih ve saati bir mesaj kutusu içinde getirecektir.

Javascript örnek 2:

Javascript ile toplama işlemi örneği

<script>
var sayi1 = 5;
var sayi2 = 2;
var toplam = sayi1 + sayi2;
alert("toplam:" + toplam)
</script>

Yukarıdaki dosyayı HTML yapmak için;

  1. Windows ve R tuşlarına birlikte bas. Açılan pencereye notepad yaz ve enter tuşuna bas.
  2. Kodu açılan not defteri penceresine yapıştır.
  3. Sonra Not defteri içinde Dosya > Kaydet'e gel.
  4. Kayıt türü olarak tüm dosyalar (*.*) seç
  5. Dosya adına ornek1.html yaz.
  6. Kaydet'i tıkla (nereye kaydettiğine dikkat et.
  7. Kaydettiğin dosyayı çift tıkla, Chrome veya Edge ile açılacaktır.

Örnekte alert() komutu ekrana bir mesaj, uyarı kutusu çıkartır. Date() komutu tarih ve saati ekrana getirir.

Derlenmesi gerekmeyen  her dil ile  script yazılabilir. Son bir örnek Vbscript (Visual Basic Script) ile vereyim:

Set wshshell = wscript.CreateObject("WScript.Shell")
Wshshell.run "Notepad"
wscript.sleep 100
wshshell.sendkeys "U"
wscript.sleep 100
wshshell.sendkeys "Z"
wscript.sleep 100
wshshell.sendkeys "M"
wscript.sleep 100
wshshell.sendkeys "A"
wscript.sleep 100
wshshell.sendkeys "N"
wscript.sleep 100
wshshell.sendkeys "I"
wscript.sleep 100
wshshell.sendkeys "M"
wscript.sleep 100
wshshell.sendkeys "."
wscript.sleep 100
wshshell.sendkeys "N"
wscript.sleep 100
wshshell.sendkeys "E"
wscript.sleep 100
wshshell.sendkeys "T"
wscript.sleep 100
wshshell.sendkeys "!"

Yukarıdaki dosyayı VBS yapmak için;

  1. Windows ve R tuşlarına birlikte bas. Açılan pencereye notepad yaz ve enter tuşuna bas.
  2. Kodu açılan not defteri penceresine yapıştır.
  3. Sonra Not defteri içinde Dosya > Kaydet'e gel.
  4. Kayıt türü olarak tüm dosyalar (*.*) seç
  5. Dosya adına ornek1.vbs yaz.
  6. Kaydet'i tıkla (nereye kaydettiğine dikkat et.
  7. Kaydettiğin dosyayı çift tıkla, otomatik olarak notepad açılacak ve içinde UZMANIM.NET yazacaktır. Script çalışırken güvenlik uyarısı verebilir. Önemli değil. Onaylayarak geç.
alattin alattin (16999)