Script smtp mail ne işe yarar yapmazsam sorun olur mu?

Arkadaşlar bende bir php script var.Script ayarlarında smtp mail ayarları var.Smtp mail ne işe yarar bilmiyorum.Ben şunu merak ediyorum.Eğer smtp ayarlarını düzenlemezsem bana ne zararı olur?

Bunu sordum.Çünkü smtp düzenlemeyi bilmiyorum.Lütfen yardımcı olun.(Çok zor birşeye benziyor.hiçbir mailde bu alttaki bilgileri görmedim)

sapphire sapphire (66)
5 yıl önce sordu

  • Lütfen bilen yardımcı olun.Kaç gündür araştırıyorum araştırıyorum ama maalesef yapamadım sapphire 5 yıl önce
  • Eskiden çok kullanırdı ama artık pek kullanılmıyor. Bilgi eksikliğin belki ondandır @sapphire temmuz 5 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Smtp posta gönderme protokolüdür.

Web siteleri bazen email göndermeye ihtiyaç duyar. Fakat ne tür bir script kullanıyorsun fikrim yok.

Eğer kullandığın script bir yerlere mail gönderiyorsa SMTP ayarlarını yapman gerekir.  Örneğin üyelik sistemin var. Üye olduktan sonra onay mailli gönderiyorsun gibi. Eğer hiç mail gönderimi yapmıyorsan SMTP ayarı ile işin olmaz.

Bu ayarları kullanabilmek için bir mail hesabına ihtiyaç duyarsın. Örneğin yandex'e ail bir mail hesabın varsa burayı şu şekilde doldurmalısın:

Host: smtp.yandex.com.tr

Port: 587

From: mailadresin@yandex.com

Name: "Örneğin Site adı"

Username: "mailadresin@yandex.com"

Password: "Mail Parolan"

Scriptin hiö bir mail gönderme işlemi yapmıyorsa bu alanda işlem yapmana gerek yok. Bir sorun olmaz.

alattin alattin (16999)
5 yıl önce cevaplandı

  • @alattin çok sağol da benim tutanota mail kullanıyorum.Hiç port numarası falan görmedim.Nerden bulabilirim? sapphire 5 yıl önce
  • Birde sanırım smtp benim scriptim için önemli.Çünkü o smtp ayarları boş yere oraya yazılmamıştır diye düşünüyorum sapphire 5 yıl önce
  • tutanota gördüğüm kadarı ile böyle bir gönderim şeklini desteklemiyor. Yandex'ten bir mail adresi alabilirsin. Yandex bu tür bir SMTP gönderimini destekliyor. @sapphire alattin 5 yıl önce
  • @alattin yandex mailim var.Ancak onu bu scriptte kullanmak istemiyorum.Eğer ikinci bir yandex hesabı alırsam sonra telefon numarası isteyecek.Çünkü denemiştim daha önceden.Sana iki sorum var: 1)Bir mailin smtp yi desteleyp destelemediğini nerden anlarım.2)Bana önereceğin bildiğin smtp destekleyen mail adresleri nelerdir? sapphire 5 yıl önce
  • Eğer bir alan adın varsa (örneğin sapphire.com) gibi bunun üzerinden bir mail adresi almanı ve onun smtp servisi kullanmanı tavsiye ederim. elinde info@saphhire.com gibi bir mail adresi olacak. Ücretsiz mail servislerinde Smtp hizmeti genelde vardır. Ama bazen böyle özel script içinde kullanımına izin vermiyorlar. Gmail smtp deneyebilirsin mesela. @sapphire alattin 5 yıl önce
  • @alattin hocam hala arıyorum gmail ve yandex haricinde smtp destekleyen bir mail biliyor musun? sapphire 5 yıl önce
  • alan adın var mı @sapphire ? alattin 5 yıl önce
  • Evet var.Buna ne gerek var ki? sapphire 5 yıl önce
  • alan adın varsa ve hosting aldıysan aldığın yer sana mail hizmeti veriyordur. burada örneğin info@sapphire.com gibi mail açıp bunu kullanabilirsin alattin 5 yıl önce