Search Results toolbar kaldırma

0

Search Results toolbar nedir? Search Results toolbar nasıl kaldırılır aşağıda resimli olarak anlatılmıştır.

Search Results toolbar nedir?

Search Results toolbar, adware yani reklam yazılımı olarak adlandırılan bir programdır. Virüs değildir. Search Results toolbar pop-up pencereler ile reklam pencereleri açar.  Bu reklamlar sponsor linkleri, metin reklam veya resimli reklam içerebilir.

Chrome, Firefox, Internet Explorer gibi tarayıcı ana sayfanız  mysearchresults.com olarak değişir. Tarayıcınızı her açtığınızda start. mysearchresults.com  sayfası ile karşılaşırsınız.

Search Results toolbar virüs müSearch Results toolbar  kaldırmaSearch Results toolbar temizleme aşağıda resimli olarak anlatılmıştır.

Search Results toolbar teknik olarak virüs değildir. Internet tarayıcınızın içinde pop-up yani kendinden açılır pencerelerde size reklam gösterir. Chrome, Firefox, Internet Explorer tarayıcılarından hangisini kullandığınızın bir önemi yoktur. Hangi sitede olursanız olun Search Results toolbar size açılır pencereler içerisinde sponsor firmaların metin , grafik reklamlarını gösterir. 

Search Results toolbar virüs olmamasına rağmen virüsler kadar rahatsız edici olabilir ve bu reklamlar can sıkıcı bir hale gelir. Pek çok kişi Search Results toolbar 'i reklam virüsü olarak tanımlanır. Fakat hiç bir virüs özelliği göstermez.

Search Results toolbar  arama motorları üzerinde yaptığınız arama sonuçlarını değiştirerek size farklı sonuçlar gösterebilir. Toolbar özelliğinden dolayı tarayıcınızın çalışma hızını ve bilgisayarın hızını negatif yönde etkileyecek bilgisayarınızı yavaşlatacaktır.

Search Results toolbar kaldırma, Search Results toolbar temizleme aşağıda resimli olarak anlatılmıştır. Search Results toolbar kaldırma ve Search Results toolbar temizleme işlemi şu aşamalardan oluşacaktır:

 1. Search Results toolbar potansiyel istenmeyen yazılımı ve reklam yazılımının kaldırılması.
 2. Adwcleaner ile Search Results toolbar kaldırma ve temizleme
 3. Junkware Removal Tool ile Search Results toolbar kaldırma ve temizleme
 4. Malwarebytes anti-malware ile virüs temizleme ve diğer zararlıların temizlenmesi.

Search Results toolbar temizleme işleminde tüm aşamaların eksiksiz yapılması önemlidir. Bu sebepten aşamamaları atlamamamız önerilir. Fakat size uymayan bir durum söz konusu ise sonraki aşamaya geçebilirsiniz. 

Takıldığınız bir noktada uzmanim.net'e soru olarak sorabilirsiniz.

 

murat murat (10771)
6 yıl önce sordu

  Toplam 1 Cevap


  0

  Search Results toolbar reklamları nasıl kaldırılır? Search Results toolbar nasıl temizlenir? Search Results toolbar virüs mü?

  Search Results toolbar ,  kullanıcıya internet explorer, firefox, Chrome gibi tarayıcılar içerisinde kendinden açılır pencereler ile reklam gösterir. Bu reklamların amacı Search Results toolbar üzerinden kendinden açılır pencereler içerisinde gösterilen reklam veren sponsor sitelere trafik oluşturmak, bu yöntem ile para kazanmaktır.

  Search Results toolbar pencereler, metin reklamlar veya resim reklamlar şeklinde karşınıza çıkabilir. Kendiliğinden açılan pencereler siz herhangi bir sitede gezinirken karşınıza çıkabilirler.

  Search Results toolbar virüs mü?

  Search Results toolbar virüs değildir. Potansiyel istenmeyen yazılımlar, Reklam Yazılımları grubuna giren bir programdır. Ücretsiz yazılımlar ile birlikte bilgisayarınız kurulur. Kullanıcının program kurarken yaptığı dikkatsizlikten faydalanırlar. Örneğin Youtube video downloader yazılımı bu tür ücretsiz yazılımlara iyi bir örnektir. Youtube video downloader yazılımını yüklediğinizde onunla beraber pek çok tarayıcı korsanı  ve potansiyel istenmeyen yazılım, reklam yazılımı yüklenir.

  Aynı şekilde Java yüklediğinizde de bilgisayarınıza istenmeyen yazılımlar Java ile birlikte yüklenebilir örneğin Ask Tool Bar bunlara örnektir.

  Program kurarken dikkatli olmalısınız. Pek çok reklam yazılımı, potansiyel istenmeyen yazılım gömülü olarak ücretsiz yazılımlar ile birlikte gelir. Örneğin siz Daemon Tools programın yüklemek istersiniz fakat bu program ile birlikte bilgisayarınıza reklam yazılımları, PUP yani potansiyel istenmeyen yazılımlar da yüklenir.

  Bu yazılımlar virüs değildir. Virüsler kendi kendini kopyalama ve çoğaltma yeteneğine sahiptir. Virüsler amaç olarak sistemi yavaşlatmak veya çökertmek amaçlı tasarlanırlar.  Fakat potansiyel istenmeyen yazılımlarda virüsler gibi tehlikeli olabilirler.  Aşağıdaki anlatılan aşamalarda virüs temizleme işlemide yapılacaktır. O sebepten tüm aşamaları eksiksiz yapmanız önerilir.

  Virüslerden korunamk için mutlaka bilgisayarınızda güncel bir antivirüs yazılımı çalıştırmalısınız. Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, Windows XP gibi Windows işletim sistemleri için oldukça güvenilir ücretsiz antivirüs yazılımları vardır. Ev kullanıcılarının virüslerden korunması için bu antivirüs yazılımları oldukça faydalıdır. Virüsler potansiyel istenmeyen yazılımlardan çok daha tehlikelidir. Bilgisayarınıza bulaşan bir virüs, şifre, kullanıcı adı, kredi kartı gibi kritik bilgilerinizi çalabilir.

  Bu tür istenmeyen yazılımlar pek çok kullanıcı tarafından reklam virüsü olarak adlandırılır. Reklam virüsü tanımlaması hatalı bir tanımlamadır. Virüs yazılımlar sistemde kendilerini gizlerler ve bilgi çalmak, sistemi çalışamaz hale getirmek, bilgisayarı yavaşlatmak, kredi kartı, banka bilgileri, şifre kullanıcı adı gibi kritik bilgileri çalmak gibi hedefleri olabilir.

  Windows 8.1 / Windows 8 / Windows7 / Windows XP uyumlu antivirüs programları hangileridir? linkinden ücretsiz bir antivirüs yazılımı edinebilirsiniz.

   

  Aşamalardan birinde bir sorun ile karşılaşırsanız uzmanim.net'e sorabilirsiniz. Search Results toolbar temizleme aşamalarından en önemlisi ilgili programın tespit edilmesidir. Eğer Search Results toolbar yazılımını kaldırmazsanız aşamalar işe yaramayacaktır. 

  Search Results toolbar kaldırma Adım 1 :  Search Results toolbar yazılımının kaldırılması.

  Search Results toolbar   kaldırma işleminde ilk aşama yüklü olan reklam yazılımının tespit edilmesidir. Bu yazılım bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterir. Aşağıda en çok karşılaşılan yazılımların adlarını bulacaksınız. Bunlardan biri veya daha fazlası bilgisayarınızda yüklü ise bunları teker teker kaldırmanız gerekecektir.

  • Programlar ve Özellikler'i açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmiDenetim Masası'nı, Programlar'ı ve ardından Programlar ve Özellikler'i tıklatın.

  • Search Results toolbar ile ilişkili programlarını bulun sağ tuşla tıklayın ve Kaldır'ı seçin. Search Results toolbar    ile ilişkili programı şu programlardan biri olabilir:
    Search Results toolbar , DEFAULT TAB, WebConnect, SenseWebCakeConduit, , WebCake  BetterSurf

  • Eğer bu programlardan birisi yoksa ne olduğunu bilmediğiniz tüm yazılımları kaldırabilirsiniz. Bu aşamada sorun yaşarsanız uzmanim.net'e sorabilirsiniz.Search Results toolbar  nasıl kaldırılır? programlar ve özellikleri

  Programlar içerisindeki Search Results toolbar programını sağ tuşla tıklayın ve kaldır'ı seçin

   

  Search Results toolbar kaldırma Adım 2 : Adwcleaner ile Search Results toolbar kaldırma

  AdwCleaner kullanarak bilgisayarınızdan Search Results toolbar   kaldırma

  1. Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır?

    linkini tıklayarak ADWCLEANER yazılımını indirin.
  2. Tarama işlemine başlamadan önce Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
  3. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
   Search Results toolbar  kaldır - adwCleaner
   ADWCleaner Search Results toolbar  istenmeyen eklentisi ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
  4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan Search Results toolbar  ve diğer zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın
   Search Results toolbar  kaldırma - temizleme ekranı
   ADW Cleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

   

  Search Results toolbar kaldırma Adım 3: Junkware Removal ile Search Results toolbar  temizleme

  Junkware Removal  aracı ile  Internet Explore, Firefox ve Google Chrome internet tarayıcılarından  Search Results toolbar   temizleme

  Junkware Removal, Search Results toolbar   uzantılarını  Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarından temizlemek, kaldırmak için çok güçlü bir araçtır.

  Aşağıdaki adımları kullanarak Junkware ile   Search Results toolbar  kaldırma işleminde,  Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarındaki Search Results toolbar    uzantılarını sileceğiz.

  1. Junkware Removal Tool Nedir, Junkware Removal nasıl kullanılır? linkinden Junkware temizleme aracını indirin.

  2. İndirdiğiniz  JRT.exe dosyasını iki kere tıklayın ve çalıştırın.
  3. Konsol ekranında Junkware temizleme aracı çalışacaktır. Tarama işlemi için bir tuşa basın.
   Search Results toolbar  kaldırma - temizleme aracı ile tarama
   Bu işlem biraz vakit alacaktır.  Tüm programları kapatın ve sabırla bekleyin.
  4. Tarama işlemi bittikten sonra ekrana temizleme ile ilgili bir rapor gelecektir.

   

  Firefox, Google Chrome, Internet Explorer kısayollarının temizlenmesi:

  Search Results toolbar aynı zamanda tarayıcı kısayollarınıda hedef alır ve değiştirir.  Tarayıcı kısayollarının Search Results toolbar 'den temizlenmesi için kısayol temizleyici aracı kullanabilirsiniz

  1. Kısayol temizleme programını buradan indirebilirsiniz. (Shortcut cleaner)
  2. Kısayol temizleme programının indirme işlemi bittiğinde sc-cleaner.exe dosyasını iki kere tıklayın ve çalıştırın.
  3. Kısayol temizleme programı otomatik çalışır ve bir işlem yapmanıza gerek yoktur.
  4. Shortcut cleaner Finished ekranı geldiğinde temizleme işlemi biter Tamam'ı tıklayın.
  5. Not defterinde bir rapor ekranı gelecektir. Bunu kapatabilirsiniz.
  6. Shortcut cleaner kısayol temizleme işlemi bittikten sonra diğer aşamalara geçebilirsiniz.
  7. Aşağıdaki aşamalardan Internet Explorer, Chrome, Firefox ile ilgili olanların bazıları kontrol amaçlıdır. Aşamada anlatılan durum sizde yoksa sonraki aşamaya geçin.

   

  Search Results toolbar kaldırma Adım 4: Internet Explorer, Chrome, Firefox resetleme

  Search Results toolbar 'i Internet Explorer'dan kaldırma

  Internet Explorer içerisinde "Dişli" şeklinde görünen ikonu tıklayın ve Internet explorer'ın işlem menüsüne ulaşın.

  Buradan İnternet Seçenekleri - Internet Options bölümünü tıklayın.

  Search Results toolbar  nasıl kaldırılır? Internet Explorer internet seçenekleri

  Buradan Gelişmiş - Advanced  sekmesini tıklayın ve açılan pencereden Sıfırla - Reset 'i seçin.
  Search Results toolbar  nasıl silinir? Internet Explorer sıfırlama

   

  Reset butunundan sonra açılan pencereden "Kişisel ayarları sil"  "Delete personal settings" i işaretleyin ve Sıfırla - Reset i tıklayın.

  Search Results toolbar  nasıl temizlenir? Internet explorer kişisel ayarları sil

   Search Results toolbar 'i Firefox'tan kaldırma

  Firefox içerisinde en tepede solda bulunan Firefox yazısının yanındaki aşağı ok butonunu tıklayın ve açılan menüden Yardım - Help > Sorun giderme bilgisi - Troubleshooting Information seçin

  Search Results toolbar  nasıl silinir firefox

  açılan pencereden Firefoxu Sıfırla - Reset Firefox seçin.

   

  Search Results toolbar 'i Chrome'dan temizleme

  Chrome içerisinde sağ üst köşede alt alta bulunan üç çizgi şeklindeki Chrome menüsünü tıklayın.

  Ayarlar > Ayarlar'a gelin Görünüm  > Ana Sayfa düğmesini göster tıklayın. Yeni Sayfa Sekmesi Değiştir tıklayın. Survey 2014 linki varsa buradan kaldırın.

  Daha sonra Chrome uzantılarını Extentions kontrol edin.

  Araçlar > Uzantıları seçin.

  Search Results toolbar  nasıl temizlenir chrome

  Chrome uzantıları - Extentions içinde ne olduğunu bilmediğiniz tüm eklentileri silin (varsa  Search Results toolbar , RelopiX, You-bar, IsoBuster Toolbar, Ask.ComAsk Toolbarlinkbucks.comSweet PageBrowserDefenderMysearchresults, aartemis​​, Nation zoomHizliarama.com, Yontoo gibi). Silme işlemini eklentinin yanındaki çöp sepeti ikonundan yapabilirsiniz.
  Chrome Search Results toolbar  uzantılar kaldır

  Daha sonra yine ayarlar bölümüne girin. Sayfanın altına doğru "Arama motorlarını yönet" i tıklayın. 

  Ve varsayılan arama moturunuzu değiştirin.

  Search Results toolbar  nasıl temizlenir? chrome varsayılan arama motoru değiştirme

   

   

   

  ADIM 5:  Bilgisayarın malware gibi zararlı yazılımlardan arındırılması.

  Bu adımd​a bilgisayarınıza bulaşan malware yazılımlar temizlenecektir.

  Son olarak bilgisayarınızın tamamen temiz olduğundan emin olmak için şu aşamaları gerçekleştirin.

  1. Malwarebytes programı ile bilgisayarınızı, Windows'u, derin bir taramadan geçirin. MalwareBytes nasıl kullanılır?
  2. Rootkit, virüs ve diğer malware gibi zararlılar için Norton Power Eraser kullanın.
   Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır? 

  MalwareBytes bilgisayarınızı Browser Hijacker yani tarayıcı gaspçısı yazılımlara karşı tarayacaktır.

  Tüm bu işlemlerden sonra Search Results toolbar 'i bilgisayarınızdan silinecektir.

  Anlatımlar Windows 7 işletim sistemi için yapılmıştır fakat Windows VistaWindows 8 ve Windows XP için kolayca uygulanabilir.

  Sorun devam ederse uzmanim.net'e bildirebilirsiniz.

  murat murat (10771)
  6 yıl önce cevaplandı

   üyelik gerektirir

   Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

   Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
   uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol