Secure Search aramama barı Google Chrome'dan nasıl kaldırılır?

Google Chrome içinde, adres satırının altında Secure Search yazan yeni bir arama bölümü belirdi. Google Chrome üzerinden bu arama bölümünü, Secure Search yazan bölümü nasıl kaldırırım?

murat murat (12492)
7 yıl önce sordu

Toplam 1 Cevap

Secure Search aramama barı Google Chrome'dan nasıl kaldırılır?

Google Chrome tarayıcı penceresi üzerinde eğer ikinci bir arama bölümü varsa ve burada Secure Search yazıyorsa, taraycınız zararlı bir yazılım tarafından saldırıya uğramış demektir.

Daha önceki zararlılar Google Chrome'a eklenti yükleyerek bu tür saldırılar gerçekleştiriyorken, Secure Search bu işlemi bir sunucu üzerinden script indirerek gerçekleştiriyor.

Secure Search Kaldırma çözüm 1:

  1. Google Chrome Menüsüne gidin (Tarayıcı penceresinde alt alta üç nokta simgesi).
  2. Ayarlar'ı tıklayın.
  3. Ayarlar penceresinde en altta, Gelişmiş ayarları göster tıklayın.
  4.  Ağ bölümündeki Proxy ayarlarını değiştir seçeneğini tıklayın.
  5. Internet Özellikleri penceresinde Bağlantılar seçeneğini tıklayın.
  6. LAN ayarlarını tıklayın (Yerel ağ)
  7. Bu pencerede işaretli olan her şeyin işaretini kaldırın (ayarları otomatik tanıla, Otomatik yapılandırma komut dosyası kullan vb).
  8. Tamam butonlarını tıklayarak pencereleri kapatın.
  9. Chrome'u kapatın ve yeniden açın.
  10. Chrome'u sıfırlayın: Google Chrome nasıl sıfırlanır?
  11. Sorun düzelmiş olacaktır.

Secure Search Kaldırma çözüm 2:

  1. Windows ve X tuşlarına birlikte basın. Açılan pencereden Komut istemi (yönetici) seçeneğini seçin.
  2. Komut istemine şu komutun tümünü seçin, sağ tuşla tıklayın, kopyalayı seçin Daha sonra komut isteminde sağ tıkladığınızda otomatik komut oraya kopyalanacaktır. Sonra enter tuşuna basın
    reg add "HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings" /v AutoConfigURL /t REG_SZ /d "" /f

    Daha sonra enter tuşuna basın.

  3. Google Chrome açıksa kapatın ve yeniden açın.

Bu işlemlerden sonra google chrome'da secure search arama bölümü kaybolacaktır.

murat murat (12492)