Sevgili İnternet Kullanıcısı! Türkiye internet kullanımı araştırmasında bize yardımcı olabilirsiniz virüsü

Sitelerde gezerken, mesela haber sitesi, bir linke tıklıyorum ve alakasız GEMIUS iab - Sevgili İnternet Kullanıcısı! Türkiye internet kullanımı araştırmasında bize yardımcı olabilirsiniz. IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması’na katılın ve birbirinden güzel hediyeleri kazanma fırsatı yakalayın! diye bir pencere açılıyor. Oysaki ben böyle bir şeye tıklamıyorum. Sanırım bilgisayarda virüs var. Bu virüsü nasıl temizlerim?

açılan sitenin adresi gasurvey.gemius.com olarak görünüyor

Anonim Anonim (156)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bu vir virüs değil. Çeşitli sitelerde çıkan reklamlardan biri. Mesela ekşisözlük ve habertürk sitelerinde benim de karşıma çıkıyor. GEMIUS iab adında bir araştırma şirketi var. Bu şekilde reklamlar veriyor. Herhangi bir linke tıklayınca pop-up yani kendinden açılır pencere çıkıyor. Bu teknik aslında çok eskidi ve Google tarafından hoş karşılanmıyor ama ısrarla buna devam ediyorlar. Ben de ilk gördüğüm zamanlarda "noluyor, bu neden açıldı şimdi" diye çok düşündüm. İnsanlar ister istemez bir zararlı yazılım bulaştı diye düşünüyor.

    murat murat (12492)