"sevgili sapık dostum" yazan bir cinsel şantaj maili aldım. Ne yapmalıyım?

Geçem gün iş yeri mail adresime aşağıdaki gibi bir mail geldi. Benden bitcoin istiyor. Ne yapmam lazım bu mail gerçek olabilir mi? Gerçekten bilgisayarıma biri girmiş olabilir mi?

Merhaba, sevgili sapık dostum,
Lafı hiç uzatmayayım. Birbirimizi uzun zamandır tanıyoruz, daha doğrusu ben seni tanıyorum.
Bana istersen "Biri Bizi Gözetliyor" veya "Her Şeyi Gören Göz" diyebilirsin.
Ben bir hackerim. Birkaç ay önce cihazına erişim kazandım ve buna tarayıcı geçmişin ve webcamin de dahil.
Çok tartışmalı porno videolarına 31 çekerken videonu da kaybettim.
Herhalde ailenin, iş arkadaşlarının ve burada @ benim.mail.adresim. yazıyor eposta adresinin rehberindeki tüm kişilerin kendi kendini böyle zevke getirmeni izlemesini istemezsin, özellikle de en sevdiğin porno “türünün❞ ne kadar sapkınca olduğunu düşünecek olursak.
Ayrıca bu videoları porno sitelerinde de yayınlayacağım için her yere yayılacaklar ve internetten kaldırtman imkansız olacak.
Peki bunu nasıl mı yaptım? İnternet güvenliğini asla sikine takmadığın için sabit diskine kolaylıkla Truva atı virüsü yüklemeyi başardım. Bu sayede cihazındaki tüm verilere uzaktan erişip kontrol edebildim.  Tek bir cihaza virüs bulaştırınca diğerlerine de bulaştırmak zor olmadı. Casus yazılımlarımı sürücülere yüklerim ve imzaları birkaç saatte bir güncellenir, yani antivirüsler veya firewalllarla asla tespit edemezsin.

Anonim Anonim (156)
4 ay önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bu tür mailler daha önce ingilizce olarak gönderiliyordu. Mailde yazanlar tamamen uydurma ve dikkate almadan silmek gerekiyor. Şimdi de Türkçe olarak (belli ki Türk kullanıcıları hedef alarak) gönderilmeye başlanmış.

    Mailde yazanlar sizi korkutmayı ve sizden para sızdırmayı hedefliyor. Bu tür maillere sextortion scam (cinsel şantaj dolandırıcılığı) deniyor.

    Böyle bir cinsel şantaj dolandırıcılığı maili alırsamız:

    1. Size mail gönderen ile iletişime geçmeyin, ona cevap yazmayın. Maili gönderen adres tanıdık olsa bile cevaz yazmayın. Genelde bir arkadaşınızın mail adresi çalınmış oluyor ve bu tür saldırıyı yapanlar o mail adresini kullanıyor oluyor.
    2. Bazı cinsel şantaj dolandırıcılığı maillerinin içinde size ait Parola (şifre) ve bilgiler olabilir. Panik yapmayın.  Bu bilgilerin bazıları daha önce üye olduğunuz ve hack edilmiş sitelerden sızdırılıyor. Eğer böyle bir bilgi varsa artık o parolayı kullanmayın ve hack edilmiş parolayı kullandığınız siteler varsa parolanızı değiştirin.
    3. Asla ve asla fidye ödemeyin. Genelde sizden bitcoin türü kripto para talep ederler. Bu tür fidye isteklerini olumlu cevaplamayın ve para ödemeyin.
    4. Daha önce hack edilen, çalınan parola bilginiz var mı şu siteden kontrol edin: https://haveibeenpwned.com/

    sextortion scam / cinsel şanyaj dolandırıcılığı dünya genelinde son derece yaygın saldırılardan biridir ve hedefler rastgele seçilir. Bu sebepten bu maili ben neden aldım diye düşünmeyin.

    hakan hakan (15424)
    4 ay önce cevaplandı

    • Bir kaç gün önce bende google de kayıtlı cihazlarda kullanmadığım bir cihaz gördüm gece nin 12 sinde kim ne yapar ki bende oturumunu iptal edip şifreyi değiştim anlamadığım şey şu bu adam benim mail adresime erişti diyelim bana neden bildirim gelmedi doğrulama kodu veya cihaz tespiti andromobil 4 ay önce