Sextortion nedir?

sextortion nedir? sextortion saldırıları nasıl gerçekleşiyor? sextortion saldırılarından nasıl korunurum?

hakan hakan (15394)
4 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Sextortion Nedir?

    Sextortion basitçe cinsel içerikli şantajdır.  Özel verileri ele geçirilen kurbanın ( çıplak fotoğraflar, videolar, özel görüntüler) para vermezse bu görüntülerinin ifşa edileceği tehdidi ile para sızdırma girişimidir.  Sextortion daha çok ergen, genç insanların başına gelir.  Örneğin erkek arkadaşına özel görüntülerini yollayan bir genç kızın bilgileri siber korsanları eline geçebilir ya da şantaj doğrudan erkek arkadaştan gelebilir.

    Son dönemde özellikle kurumsal mail kullanan kişilere mail yolu ile sextortion aldatmaca maili gönderilmekte. Yine bu mailler kişinin kendi mail adresinden gönderilmiş gibi gösterilmekte. Mail gönderme protokolündeki zayıflıklardan dolayı mail adresiniz başlarının eline geçmese de sizden gitmiş gibi mailler gönderilebiliyor. Görünümde mail sizden gitmiş gibi fakat mailin teknik detaylarına bakınca aslında sizden gitmediği anlaşılabiliyor.

    Sextortion'da her zaman gerçek anlamda görüntülerin siber korsanların elinde olması gerekmez. Günümüzde scam yani aldatmaca ile birleşen sextortion saldırıları da mevcuttur. Bu saldırılarda genelde binlerce kişiye aşağıdakine benzer bir mail gönderilir:

    Mail ingilizce ya da Türkçe gelebilir

    ingilizce Sextortion mail örneği

    Your account was hacked! Renew the pswd right away!
    You probably do not know me me and you may be certainly wanting to know for what reason you're receiving this message, right?
    I'm ahacker who burstyour emailand devices and gadgetsnot so long ago.
    Do not attempt to msg me or alternatively try to find me, it is definitely hopeless, because I sent you a letter from YOUR hacked account.
    I installed spyware on the adult vids (porno) website and suppose you enjoyed this site to enjoy it (you know what I mean).
    During you have been watching content, your browser started out operating as a RDP (Remote Control) that have a keylogger that granted me authority to access your desktop and webcam.
    Afterward, my programobtainedall information.
    You have typed passcodes on the websites you visited, I caught all of them.
    Surely, you could possibly change each of them, or perhaps already modified them.
    But it really doesn't matter, my malware renews it every time.
    And what did I do?
    I compiled a reserve copy of every your system. Of all files and personal contacts.
    I got a dual-screen video recording. The 1st section demonstrates the video you were observing (you've got a good preferences, ahah...), the second screen demonstrates the movie from your camera.
    What should you do?
    Great, in my opinion, 953 USD is basically a reasonable amount of money for this little riddle. You'll do the deposit by bitcoins (in case you don't understand this, go searching “how to purchase bitcoin” in any search engine).
    My bitcoin wallet address:
    Xtytybdfgfdge5454545454fcdfdsfsdfsdfsdf
    (It is cAsE sensitive, so just copy and paste it).
    Warning:
    You will have 48 hours to make the payment. (I built in an unique pixel to this message, and right now I understand that you've read through this email).
    To tracethe reading of a messageand the actionsin it, I utilizea Facebook pixel. Thanks to them. (Everything thatcan be usedfor the authorities should helpus.)

    If I fail to get bitcoins, I will immediately offer your videofile to each of your contacts, including family members, colleagues, and so forth?

    Kısaca mailde hesabınızın hack edildiği, sizi bir porno site ziyareti sırasında kayda aldıkları ve bu görüntünün yayınlanmaması için kendilerine para ödemeniz gerektiği anlatılıyor. Bu elbette bir aldatmaca. Kişiler bu tür mailler ile korkutularak para sızdırılmak isteniyor.

    Türkçe sextortion mail örneği:
    Merhaba!
    Fark etmiş olabileceğiniz gibi. size hesabımızdan bir e-posta gönderdim.
    Bu, hesabımıza tam erişime sahip olduğum anlamına gelir.
    Seni birkaç aydır izliyorum
    Gerçek şu ki, ziyaret ettiğiniz yetişkin bir site aracılığıyla kötü amaçlı yazılım bulaştı.
    Buna aşina değilseniz açıklayacağım.
    Trojan Virüsü bana bir bilgisayar veya başka bir cihaz üzerinde tam erişim ve kontrol sağlıyor.
    Bu, ekranmızdaki her şeyi görebildiğim kamerayı ve mikrofonu açabileceğim, ama bunu bilmiyorsun.
    Ayrıca tüm kişilermize ve tüm yazışmalarınıza erişebiliyorum.
    Virüsten koruma yazılımınız neden kötü amaçlı yazılım algılamadı?
    Yanıt: Kötü amaçlı yazılımım sürücüyü kullanıyor, antivirüsünüzün sessiz olması için imzalarını her 4 saatte bir güncelliyoruz.
    Ekranın sol yarısında nasıl mastürbasyon yaptığınızı gösteren bir video yaptım ve sağ yarısında izlediğiniz videoyu görüyorsunuz.
    Farenin tek bir tıklamasıyla bu videoyu sosyal ağlardaki tüm e-postalarınıza ve kişilerinize gönderebilirim. Ayrıca kullandığınız tüm e-posta yazışmalarınıza ve mesajlaşmalarınıza erişim gönderebilirim.
    Bunu önlemek istiyorsanız. 950€ tutarını bitcoin adresime aktarın (bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Google'a yazın: "Bitcoin Satın Alın”).
    Bitcoin adresim (BTC Cüzdanı): IGURjgmtYNWe9WRekyu6RizEJg6wd508Vg
    Ödemeyi aldıktan sonra videoyu sileceğim ve beni bir daha asla duymayacaksınız.
    Sana ödeme yapman için 48 saat veriyorum.
    Bu mektubu okumakia ilgili bildirim haberim var. Zamanlayıcı, bu harfi açar açmaz başlar.
    Bir vere şikayette bulunmak mantıklı değil çünkü bu e-posta bitcoin adresim gibi izlenemiyor.
    Hiç hata yapmıyorum.
    Bu mesajı başka biriyle paylaştığınızı fark edersem, video hemen dağıtılır.  Saygılarımla!

    Sextortion saldırılarıdan nasıl korunurum?

    Sextortion'dan genel olarak korunmak için hiç bir dijital ortamda özel görüntülerinizi bulundurmayın. Erkek arkadaşınız, kız arkadaşınız, eşiniz de olsa kimseye özel görüntülerinizi göndermeyin.

    Ayrıca mailinize gelen yukarıdakine benzer mailleri dikkate almayın. Eğer kendinizi saldırıya uğramış hissediyorsanız mutlaka adli makamlara başvurun. güvendiğiniz insanlardan destek alın. Sextortion aldatmaca mailleri aynı anda binlerce kişiye gönderilir ve bu kişinin maile inanması beklenir. Bu tür mail alırsanız içinde link varsa tıklamayın. Maili silin.

    Eğer bir ebeveynseniz mutlaka çocuklarınızı Sextortion konusunda bilgilendirin.

    hakan hakan (15394)
    4 yıl önce cevaplandı

      Merhabalar, Bu sabah aynı mailden banada geldi. Sormak istediğim bir şey var. Bu mailin gerçek olup olmadığını anlamanın bir yolu var mıdır? Bir de ben şantaj olduğunu şuradan düşündüm eğer böyle bir şey olsaydı muhakkak içerinde bir fotoğrafımı gönderirler. Bilgilendirme için teşekkürler. İnşallah gerçek olma ihtimali yoktur. bana gelen mail de süre Cuma günü saat 13:30 da doluyor. Bakalım ne olacak. Eğer gerçekse iş hayatında güzel tanına bilirim :D işin kötü yanı görüntümü aldıysa hertürlü görüntü ile birleştire bilir. Neyse yarın duruma göre yazacağım.

      tktuner tktuner (1)
      4 yıl önce cevaplandı

      • Merhaba, teknik olarak anlamak mümkün. Mail kaynağına bakmak gerekiyor. Her mail istemci için farklı şekilde bakılabiliyor. Genelde mail başlığı veya mail kaynağı diye mail programı içinde bulunabiliyor bu özellik. hakan 4 yıl önce
      • Merhaba, gelen postada kendi adımı görünce baya korktum. mail kaynağına nasıl bakılıyor bilmiyorum. Gmail altyapısını kullanıyoruz. Aynı mail patrona da gitmiş. bu beni biraz olsun rahatlattı. Bu yöntemi nasıl gerçekleştiriyorlar accaba tktuner 4 yıl önce