Sfc komutu nedir, nasıl kullanılır?

Sfc komutu nedir? Sfc komutu ile hangi parametreler kullanılır? sfc (System File Checker) hangi durumlarda kullanılmalıdır?

murat murat (12492)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Sfc, sistem dosyalarını kontrol eden faydalı bir Komut İstemi (CMD) aracıdır. Bu komutla bilgisayarınızda sistem dosyalarında oluşan çeşitli hataları giderebilirsiniz.

    Sfc komutu nedir?

    sfc, System File Checker ifadesinin baş harfilerinden oluşur. Kısaca Sistem Dosya Denetleyicisi demektir. Sfc komutu, Windows işletim sistemlerinde, komut satırı üzerinden çalışan, sistem dosyalarının doğruluğunu kontrol eden, sorun varsa bunları bulup düzelten bir komuttur.

    sfc komutu, korunan sistem dosyalarını, özellikle .dll dosyalarını onarmak için kullanabileceğiniz işe yarar bir komuttur. Pek çok durumda sfc komutu ile sorunu çözmek mümkündür.

    sfc komutu, Windows XP, Windows 7, Widows 8, Windows 10 gibi geniş bir Windows işletim sistemi ailesi tarafından desteklenir. sfc, Windows Kaynak Koruması denilen bir yapının parçasıdır. Daha eski işletim sistemlerinde bu özellik Windows Kaynak Denetleyicisi olarak adlandırılıyordu.

    sfc komutu sadece yönetici olarak çalıştırılmış komut isteminde (cmd) çalışır. Yani sfc komutunu kullanabilmeniz için yönetici yetkilerine sahip olmanız gerekir.

    sfc komutu nedir, nasıl kullanılır, hangi parametreleri alır

    Sfc komutu nasıl çalıştırılır?

    sfc komutunu çalıştırmak için şu adımları izlemelisiniz:

    1. Windows arama bölümüme cmd yazın.
    2. Çıkan arama sonucunu (komut istemi) sağ tuşla tıklayın ve yönetici olarak çalıştır'ı seçin.
    3. Komut isteminde sfc komutunu aşağıdaki parametrelerden biri ile çalıştırın.

    Sfc komutu hangi parametreleri alır?

    sfc komutu pek çok parametreye sahiptir. Bu parametreler ile farklı işlemler yapmak mümkündür.

    sfc komutunun kullanım şekli şu şekildedir:

    sfc /parametre

    sfc komut parametreleri ve anlamları:

    • /scannow  Bu komut tüm korumalı Windows dosyalarını denetler ve sorun varsa onarılmasını sağlar.
    • /verifyonly  Bu komut tüm korumalı Windows dosyalarını sadece denetler. Sorun varsa rapor eder.
    • /scanfile=dosya  Sadece belirtilen sistem dosyasını denetler.
    • /offwindir=win Eğer başka bir yol üzerindeki Windows dosyaları denetlenecekse bu parametre kullanılır.
    • /offbootdir=boot  Eğer başka bir sürücü üzerindeki Windows dosyaları denetlenecekse bu parametre kullanılır

    sfc komut örnekleri

    sfc /scannow

    Bu komut en çok bilinen ve kullanılan sfc komutu ve parametresidir. Otomatik olarak tüm korumalı sistem dosyalarını tarar ve hata bulursa bunları onarır.

    sfc /scanfile=c:\windows\system32\syssetup.dll

    Bu komut sadece syssetup.dll adlı sistem dosyasını tarar. Sorun varsa bu dosyayı onarır.

    sfc /verifyonly

    Bu komut sadece sistem dosyalarını tarar ve sorun varsa rapor eder. Dosyalarda sorun varsa onarmaz.

    Eğer Windows ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız ilk aklınıza gelmesi gereken komutlardan birisi sfc komutu olmalıdır. Sfc komutu sorunlu pek çok Windows dosyasını bulur ve onarır.

    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

      Güzel ve ayrıntılı bir anlatım olmuş, tebrikler. Bu da şurada durdun: sfc /scannow komutu nedir, ne işe yarar? ben sadece sfc /scannow üzerine bir şeyler paylaşmıştım.

      hakan hakan (15424)