Sfk.exe nedir, virüs mü?

Görev yöneticisinde görünen aktif bellekte çalışan ve sonlandırdığımda tekrar çalışmaya başlayan sfk.exe adında bir dosya var. Bu dosyayı silmek istiyorum. Bu dosyayı nasıl silebilirim, silsem sorun olur mu?

Sfk.exe nedir?

sfk.exe virüs mü?

sfk.exe nasıl silinir?

cemkara cemkara (4215)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sfk.exe nedir?

    sfk.exe eğer sizin yüklediğiniz bir programa ait bir dosya değilse, büyük bir ihtimalle bir malware yani kötü niyetli programa ait bir dosyadır.

    sfk.exe dosyası pop-up pencereler ile reklamlar görmenizi sağlar. Özellikle tarayıcınızda, Google Chrome, Firefox, reklamlar görüyorsanız bunun sebeni sfk.exe dosyası olabilir.

    Burada olabilir diyorum çünkü bazı sfk.exe başka bir program ya da oyuna ait olabilir. Eğer ne olduğunu bilmiyorsanız ve birden ortaya çıktıysa bir malware dosyası olma ihtimali yüksektir.

    Sfk.exe virüs mü?

    sfk.exe bazı antivirüs ve antimalware programlar tarafından Win32/64:PUP-gen olarak tespit edilebiliyor.

    Yani bazı antivirüs, antimalware programları sfk.exe dosyasını potansiyel olarak istenmeyen program olarak görüyor. Virüs değil fakat sisteme zarar veren yavaşlatan bir istenmeyen program olarak tespit ediliyor.

    Sfk.exe nasıl kaldırılır? Sfk.exe nasıl silinir?

    Bu dosyadan kurtulmak için benim önerim önce anti-malware programlar ile tarama yapmanız. Daha sonra el ile manuel temizlemeniz.

    Malware olan sfk.exe dosyası genelde %PROFILE%\APPDATA\EVERYTHING\SFK.EXE yolunda oluyor. Bu dosyayı el ile silmeden önce bilgisayarı Reason Core security ve Malwarebytes anti-malware ile taratın.

    Önce Reason Core security ile taratın:

    Reason core security nedir, nasıl kullanılır?

    Eğer Reason bulamazsa bu sefer Malwarebytes anti-malware ile taratın.

    Malwarebytes nedir? Malwarebytes nasıl kullanılır?

    Her iki program ile taramanızda fayda var. Zira birinin tanımadığını diğeri tanıyıp silebiliyor.

    Sorun bir şekilde devam ederse sfk.exe doyasını silmek için şunları yapın;

    • Görev yöneticisini açın.
    • sfk.exe dosyasını bulun.
    • Sağ tuşla tıklayın ve dosya konumunu aç'ı seçin
    • Daha sonra sfk.exe dosyasını sağ tıklayın ve yeniden adlandır'ı seçin. Rastgele bir isim verin.
    • Bilgisayarı yeniden başlatın.
    • Bilgisayar yeniden başladıktan sonra az önce isim verdiğiniz eski sfk.exe dosyasını bulun ve silin.
    cemkara cemkara (4215)