shutdown -f -s -t ile bilgisayarı kapatma bilgisayara zarar verir mi?

Normalde bu komut süre mevzusu için kullanılıyormuş ama birkaç videoda Başlat'taki "Bilgisayarı Kapat" butonu bilgisayarı donanım olarak tamamen kapatmadığını öğrendim. Ben de daha sağlam yöntem olur diye bilgisayarı çoğu zaman "shutdown -f -s -t" komutunu kullanarak kapatıyorum. Acaba bilgisayarı yorma ya da bozma gibi bir şeyi olur mu yoksa kullanılabilir mi?

balboa135 balboa135 (16)
11 ay önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Evet. Bilgisayarı Kapat seçeneği tam anlamıyla bilgisayarı kapatmıyor. Bunun sebebi Hızlı başlatma özelliği.

    Hızlı başlatma hazırda bekletme ve klasik kapatma işlemini karıştırıyor. Böylelikle kapattığında açık olan uygulamaların durumları sonlandırılıyor ama Windows Çekirdeğinin durumu diske kaydediliyor. Bilgisayarı açtığında Windows Kernel durumu diskten okunup hızlı bir açılış gerçekleştiriliyor.

    shutdown -f -s -t  komutunda

    -f parametresi: açık olan uygulamaları kullanıcıyı uyarmadan kapanmaya zorlar

    -s bilgisayarı kapat anlamına gelir

    -t kapatmadan önce bir süre tanılmananı sağlar mesela -t 50 dersen 50 saniyelik bir zaman tanır.

    Shutdown komutunu kullanmanın bilgisayara bir zararı olmaz.

    Bilgisayarı komut ile tamamen nasıl kapatabilirim?

    Bilgisayarı komut ile tamamen kapatmak istersen

    shutdown /s /f /t 0

    komutunu kullanabilirsin.

    Bilgisayarı komutsuz tamamen nasıl kapatabilirim?

    Ayrıca bilgisayarı tamamen kapatmak istersen Windows Güç düğmesindeki Bilgisayarı  Kapat'a tıklarken shift tuşuna basılı tut.

    alattin alattin (16984)
    11 ay önce cevaplandı