Şifreli sıkıştırılmış dosya (zip) nasıl oluşturulur?

Şifreli zip dosyası nasıl oluşturulur? Bir zip dosyasına nasıl şifre konulur?

murat murat (12492)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Şifreli zip dosyası nasıl oluşturulur?

    Bir dosya ya da klasörü sıkıştırırken sıkıştırılan dosyaya şifre koymak mümkündür. Bunun için bir zip açma ve sıkıştırma programı olan 7Zip programını kullanabilirsiniz

    7Zip programı ücretsiz oldukça kullanışlı bir dosya sıkıştırma, sıkıştırılmış dosyaları açma programıdır. 7Zip ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz:

    1. Buradan 7Zip indirin ve bilgisayarınıza kurun: 7Zip indir 7zip programının 32 bit ve 64 bit sürümleri vardır. Sizin bilgisayarınız kaç bit bilmiyorsanız burada anlatıldığı gibi öğrenebilirsiniz.: Bilgisayarım 32 bit mi 64 bit mi nasıl anlarım?
    2. 7zip yüklemesi bittikten sonra artık Windows sağ tuş menüsüe 7zip seçeneği gelmiş olacaktır.
    3. Şifrelemek istediğiniz dosya ya da klasörü sağ tuşla tıklayın. Açılan menüden 7Zip > Arşivle seçeneğini seçin.
      7zip şifreli dosya oluşturma
    4. 7Zip arşivle pencresinde Arşiv biçimi: zip olarak değiştirin.
    5. 7Zip arşivle pencresinde Şifreleme bölümde Parolayı girin.
    6. Zip arşivle pencresinde Şifreleme bölümde Şifreyi tekrar girin.
      şifreli zip dosyası oluşturma
    7. Hata olmaması açısında Parola görünsün seçerseniz girdiğiniz parolayı hatalı girip girmediğinizi görebilirsiniz.
    8. Tamam butonuna basın. Artık şifreli bir zip dosyanız var.

    7Zip ile klasör ve dosyaları kolayca şifreli zip haline getirebilirsiniz. Şifreli zip dosyaları yine 7zip ile kolayca açılabilir.

    murat murat (12492)