Silinen, kaybolan fotoğraflar nasıl geri getirilir?

Cep telefonundan silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir?

Fotoğraf makinasından silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir?

SD Karttan silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir?

Bilgisayardan silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir?

hakan hakan (15424)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Cep telefonundan, bilgisayardan, sd karttan, fotoğraf makinasından silinen, kaybolan fotoğraflar nasıl geri getirilir, kurtarılır?

    Cep telefonu, bilgisayar, tablet, sd kart ya da fotoğraf makinasından bir ya da daha fazla fotoğraf yanlışlıkla silindiyse ya da kendiliğinden silindiyse çoğu zaman bu fotoğrafları geri getirmek mümkündür.

    Önemli Not: Bilgisayardan, telefondan silinen fotoğrafları geri getireceksiniz telefona ya da bilgisayara asla program yüklemeyin.  Bu kurtarılacak fotoğraflara zarar verebilir. Fotoğraf makinasından kurtarma yapılacaksa üzerine fotoğraf çekmeyin, işlem yapmayın.

    Öncelikle silinen fotoğrafları kurtarmak için ihtiyacınız olanlar şunlar:

    • Tablet, telefon ya da fotoğraf makinasını bilgisayara bağlamak için bir USB kablosu
    • Bir bilgisayar
    • Fotoğraf kurtarma yazılımı
    • Eğer kurtarma SD kartan yapılacaksa bilgisayar üzerinde SD kart girişi
    • Bir adet USB Flash bellek (Eğer bilgisayardan silinen dosyalar kurtarılacaksa)

    Öncelikle silinen kaybolan fotoğrafları kurtarmak için kablonuz ve bilgisayarınız olduğunu varsayıyorum.

    Silinen fotoğrafları kurtarmak için PhotoRec adlı ücretsiz programı kullanacağız. Daha önce pek çok program kullandım fakat bu en başarılısı diyebilirim.

    PhotoRec nedir?

    PhotoRec, özellikle Sd kart, Compact Flash kart, Fotoğraf makinası, cep telefonu gibi cihazlardan silinen kaybolan hasar görmüş fotoğrafları kurtarmak için tasarlanmış ücretsiz bir fotoğraf kurtarma yazılımıdır. Kurtarma işleminden önce disk üzerinde herhangi bir işlem yapılmamış olması önemlidir.

    PhotoRec ile silinen, kaybolan fotoğrafları geri getirme

    Silinen, kaybolan fotoğrafları kurtarmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

    1. Buradan PhotoRec uygulamasını indirin. Mümkünse Flash belleğe dosyayı kaydedin daha sağlıklı olacaktır. PhotoRec indir: Photorec Windows 32 bit indir, PhotoRec Windows 64 bit indir
    2. Daha sonra indirdiğiniz zip dosyasını açın.
    3. Telefon, fotoğraf makinası veya SD kartı bilgisayara bağlayın.
    4. Zip dosyası içindeki photorec_win.exe dosyasını çift tıklayın ve çalıştırın.
    5. PhotoRec komut istemi sayfasında açılacaktır. Select a media (use Arrow keys, then press Enter): diyerek sizden tarama yapılacak medyanın seçilmesini ister. Aşağı - Yukarı ok tuşları ile taramak istediğiniz medyayı seçin.  Resimde Olympus bir fotoğraf makinası ve ben fotoğraf makinasından silinen dosyaları kurtaracağım.
      PhotoRec Bellek seçimi
    6. Daha sonra enter tuşuna basın.
    7. Sonraki ekranda sizden tekrar bir seçim beklenecek yanında Whole Disk yazan seçeneği seçin. Bu seçenek ile tüm medya silinen dosyalara karşı taranacaktır.
      Photorec tüm diski tara
    8. To recover lost files, PhotoRec needs to know the filesystem type where the file were stored:
       [ ext2/ext3 ] ext2/ext3/ext4 filesystem
      >[ Other     ] FAT/NTFS/HFS+/ReiserFS/...
      Ekranında Other seçili olsun. Enter tuşuna basın.
      Photorec dosya sistemi
    9. Please select a destination to save the recovered files to. ekranında C tuşuna basın. Burada kurtarılacak dosyalar nereye kaydedilecek onu belirliyoruz. C tuşuna basarak dosyaları Photorec_Win.exe dosyasının olduğu klasörün altına recup_dir.1 adında bir klasöre kaydetmesini onaylıyoruz.
      photorec silinen dosya kurtarma
    10. PhotoRec düm medyayı tarayacak ve kurtardığı dosyaları Recup_Dir adlı klasöre kaydedecektir.

    Photorec seçtiğiniz bellek üzerinde tüm silinen dosyaları geri getirecektir. Photorec silinen dosyaları, silinen fotoğrafları getirmekte oldukça başarılı bir yazılım.

    hakan hakan (15424)