siparişler virüsü

siparişler virüsü nedir? nasıl bulaşır? siparişler virüsü nasıl temizlenir?

Eğer başlığı "siparişler" olan ve tanımadığınız birinden mail alırsanız ve mailin içeriğide şue şekildeyse

Merhaba siparislerimizi icin uygun bir fiyat cikarabilirmisiniz.?

Siparislerimi kontrol ettikden sonra ister cepten beni arar bilgi verirseniz sevinirim.

Muhtemelen içinde trojan bulunan bir mail aldınız demektir. Mail ekinde siparişler.zip dosyasında virüs bulunmaktadır.

siparişler virüsü nedir? nasıl bulaşır? siparişler virüsü nasıl temizlenir?

alattin alattin (16999)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    sipariş virüsü olarak adlandırılan virüs siparişler.zip dosyası içinde ek siparis listesi.pdf.jar adında trojan barındıran bir java dosyası bulunduruyor.

    siz ek siparis listesi.pdf.jar dosyasını çalıştırdığınızda hxxp://195.154.236.230/Download/DownServ.exe  adresindeki Downserv.exe dosyası indiriliyor.

    siparis listesi.pdf.jar tek başına Java/TrojanDownloader.Agent.NIN adındaki uzak sunucudan dosya indiren bir trojan barındırıyor.

    Trojan farklı anti-virüs programları tarafından şu adlar ile tespit edilebiliyor. Fakat popüler pek çok antivirüs maalesef bu trojanı tespit edemiyor.

    • ESET-NOD32 Java/TrojanDownloader.Agent.NIN
    • F-Prot  Java/Agent.IR
    • Kaspersky Trojan-Downloader.Java.Agent.to

    Dosya uzantısı .jar olduğundan mail sunucuları tarayan çok antivirüs tarafından bu dosya şüpheli dosya olarak görünmüyor.

    Böylelikle virüsün yayılması kolaylaşıyor.

    Trojan tarafından indirilen DownServ.exe dosyası Gen:Variant.Symmi.8517 virüsünü barındırıyor.

    Bu Virüs farklı anti-virüsler tarafından şu adlar ile tespit edilebiliyor

    • BitDefender Gen:Variant.Symmi.8517
    • Emsisoft Gen:Variant.Symmi.8517 (B)
    • F-Secure Gen:Variant.Barys.18966
    • Kaspersky HEUR:Trojan.Win32.Generic

    Sipariş virüsü nasıl temizlenir?

    Bilgisayarınızdaki sipariş virüsü silinmesi ve diğer virüslerin temizlenmesi içim malware taraması yapılmalıdır.

    Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır?  linkinden Emsisoft anti-malware indirin ve kurun.  Linkte ayrıca Emsisoft anti-malware nasıl kullanılır anlatılmıştır.

    Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır?  kurulumundan sonra mutlaka güncelleme yapmasını bekleyin.

    alattin alattin (16999)
    9 yıl önce cevaplandı

      mac osx de bulaşma durumu var mı ?

      azizg azizg (1)
      5 yıl önce cevaplandı

      • Hayır yok hakan 5 yıl önce
      • Virüs sadece Windows tabanlı bilgisayarları tehdit ediyor. Mac için herhangi bir sorun yok. alattin 5 yıl önce