Sistem bakım yazılımları zararlı mı?

Değerli adminim öncelikle verdiğiniz bu muhteşem hizmetten dolayı teşekkür ediyorum. Bazı kesimler sistem bakım programlarının sisteme zarar verdiğini söylüyor bu doğru mu? Eğer öyle ise sistemin bakımını kendimiz nasıl yapabiliriz? Sonuçta gereksiz dosyalar birikiyor tek tek her defasında klasörlerden ayrı ayrı silmemiz mi gerekiyor? Disk birleştirme kayıt defteri bunların faydası yok mu? onları windows un kendi aracından yapabiliyor muyuz (kendi disk birleştiricisi var ama geçici dosya silici ve kayıt defteri birleştirici bilmiyorum) Glary Unutilies'in lisansına sahibim bu programdan vaz mı geçeyim?

cgokhans cgokhans (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Sistem bakım yazılımları her zaman risk içerir. Bunun anlamı sistem bakım yazılımları sisteme zarar verir demek değildir.

    Sistem bakım yazılımları kayıt defterine doğrudan erişir ve bozuk, silinmesi gereken bölümlerde kendince işlem yaparlar. Bu da elbette riskli bir işlemdir.

    Kayıt defteri işletim sistemin kalbi gibidir. Bu sebepten burada yapılacak yanlış bir işlem, işletim sisteminin çökmesine sebebiyet verebilir.

    Bazılarının sistem bakım yazılımlarının zarar verdiğini söylemesinin sebebi budur. Fakat ortada bir zarar değil daha çok risk var.

    Elbette kendiniz de bu bakım işlemini yapabilirsiniz. Fakat kayıt defteri üzerinde bir temizlik yapmanız el ile mümkün değildir (teknik olarak mümkün olsa bile pratik olarak mümkün değildir)

    Windows sistem araçlarından bakım için faydalanabilirsiniz.

    Disk Temizleme, Hata Denetimi,Disk birleştirme araçları Windows işletim sisteminde işinizi kolaylaştıracaktır.

    • Gereksiz dosyaları silmek için Disk Temizleme Aracı
    • Sabitdiskteki sorunların giderilmesi için hata deneimi aracı (chkdsk)
    • Sabitdiskte dosyaların daha verimli konumlandırılması için Disk birşeltirici (defrag)

    kullanılabilir.

    Sistem bakım araçlarının çoğu Windows işletim sisteminin yukarıda bahsettiğim araçlarının yaptığı işlemi yapar.

    Bu işlemlerin tamamı faydalı işlemlerdir.

    Glary Unutilies oldukça başarılı bir program, şahsi fikrim kullanmaya devam edebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim işlemleri bir kaç tıklama ile kolayca yapabiliyor.

     Sistem bakım yazılımlarını kullanırken işlem bitmeden bilgisayarın kapanmamasına dikkat etmelisiniz. Örneğin kayıt defteri taraması, disk birleştirme gibi işlemler yapılırken bilgisayarın doğrudan kapanması (elektrik kesintisi, açma kapama düğmesinden kapatma) işletim sistemine zarar verebilir.  Bu durumu aklınızdan çıkartmayın.

    Yine sistem bakım uygulamalarını kullanırken anti-virüs yazılımını devreden çıkartmak olası bir çakışma sorununun önüne geçecektir.

    cemkara cemkara (4215)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Yine buradan soracak olur isem windows 8 im bir ara yeniden başlat demişim gibi normal kapatmama rağmen geç açılıyor idi (açılırken siyah ekranda _ geliyordu bunu sadece yeniden başlatta yapıyor ki bios a öyle girebiliyorum.) neyden kaynaklandığını bilmiyorum ama sanki glary de kayıt defteri birleştirdikten sonra oldu gibime geliyor. tekrar birleştirmeye çalışmıştım bir ay geçsin gibi bir uyarı vermişti. geçen gün tekrar denedim birleştirme yaptı ve artık bilgisayar normal kapanıyor bu yüzden açılış süresi normale döndü en geç 20 sn yeye kendisine geliyor. Bu kayıt defteri birleştirmeden uzak durmam gerekir mi? Aklıma bir tek o geldi de problem için. cgokhans 9 yıl önce
    • Kayıt defteri birleştirme pek fazla performans artışı sağlamaz. Getirdiği riskleri düşünürseniz yapmamanız daha mantıklı. cemkara 9 yıl önce

    Teşekkür ederim hepinize. Site gerçekten harika çabucak cevaplar alınıyor.

    cgokhans cgokhans (1)
    9 yıl önce cevaplandı

      siz siz advanced sistem care bakım programını kullanmayın pcyi bozdu windowsun klasörünü silmiş tamire götürmek zorunda kaldım.

      efe efe (65)
      9 yıl önce cevaplandı

      • bir ara onu çok kullanıyordum da bazılarında çok baş ağrıttığını görünce bıraktım ayrıca glary de lisans ömür boyu kampanyadan aldığım için rahatlıkla kullanıyorum :) cgokhans 9 yıl önce