Sistem bir IP adres çakışması algıladı hatası nasıl çözülür?

Sistem bir IP adres çakışması algıladı ne demek?

Sistem bir IP adres çakışması algıladı hatası alıyorum, ne yapmalıyım?

damlakoc damlakoc (1391)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sistem bir IP adres çakışması algıladı ne demek?

    Sistem bir IP adres çakışması algıladı hatası aynı ağ üzerinde çok sayıda bilgisayar olması durumunda karşılaşılan bir durumdur. Bilgisayarınızın ağdaki başka bir bilgisayar ile aynı ip adresi kimliğini alması sonucunda ortaya çıkan bir hatadır.

    Sistem bir IP adres çakışması algıladı hatası nasıl çözülür?

    Böyle bir hata ile karşılaştığınızda, eğer ağ üzerinde çok cihaz varsa, ip adresinizin çakıştığı diğer cihazı bulmak zor olabilir. Bu durumda kendi bilgisayarınızın ip adresini değiştirmek sorunu çözecektir.

    IP adresiniz değiştirmek için kullandığınız ip adresiniz gibi bazı bilgileri öğrenmeniz gerek. Bunları öğrenmek için:

    1. Denetim Masası > Ağ ve İnternet > Ağ ve Paylaşım merkezine girin.
    2. Bağlı olduğunuz ağın üzerine tıklayın ve açılan Wi-Fi Durumu penceresinde Ayrıntılar butonuna tıklayın.
      wifi durumu - ayrıntılar
    3. Ağ Bağlantısı Ayrıntıları penceresinde IP Adresi, Alt Ağ Maskesi ve Varsayılan Ağ Geçidini öğrenmiş oldunuz.
      ağ bağlantısı ayrıntıları

    IP adresini değiştirmek için:

    1. Aynı yol ile Wi-Fi durumu penceresini açın. Özellikler butonuna tıklayın.
      wifi durumu - özellikler
    2. İnternet Protokolü sürüm 4(TCP/IPv4) yazısına çift tıklayın.
      internet protokolü sürüm 4 çift tıkla
    3. Açılan pencerede Aşağıdaki IP adresini kullan seçeneğini aktif hale getirin ve öğrendiğimiz Alt Ağ Maskesi ve Varsayılan Ağ Geçidini bilgilerini aynı şekilde giriyoruz. IP adresinin ise yalnızca son rakamını her hangi bir rakamla değiştiriyoruz.(255 rakamından fazla olmamak şartıyla)
      ip adresi değiştirme

    Bu işlemlerden sonra IP adresiniz değişecektir.

    damlakoc damlakoc (1391)