Sistem Geri Yüklemeyle Yerel Disk (D) de boş alan azalması

merhaba arkadaşlar ben bugün pes 2018 partlı sistemini indirmiştim part 1 e sağ tıklayıp dosyaları buraya çıkarta tıklamıştım partları çıkarttı partları silmiştim sadece çıkardığım dosyalar durmak şahsi ile boş alan 31 gb kalmıştı partları silmiştim 52 gb oldu aradan 1 kaç saat geçti bilgisayarda sorun oluştu sistemi geri yükleme zorunda kaldım geri yükleyip pes 2018 partlar yok ama Yerel Disk (D) de boş alan 31 gb ye düşmüş tekrar nasıl geri alabilirim 21 gb yi geri

efsaneemrahylz efsaneemrahylz (247)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Anlattıklarından çok şey anlaşılmıyor ama bazı tahminlerim var elbette. Şöyle:

    Önce eğer D: bölümüne program falan kurmuyorsan, bu bölümü sadece arşiv/depo olarak kullanıyorsan  Sistem Geri Yüklemede bu bölümü hariç tutmalısın. Böyle yaparsan sistemi geri alma durumlarında sadece C: bölümünde ve sistemde geriye dönüş olur; bu halde D: bölümünde hiç bir değişiklik olmaz:

    sistem özellikleri

    Daha sonra D: bölümünde gerekli olmayan bütün dosyaları el ile silersin (eğer bu bölümde yüklenmiş oyun ve program klasörleri varsa onlara dokunma, yoksa silersen onları bir daha çalıştıramazsın). Silme işleminden sonra çöp kutusunu temizlemeyi unutma.

    D: Bölüm kapasitesine tekrar bakarsın. Hala normal hale gelmediyse birde disk temizleme yaparsın:

    disk özellikleri

    Hala bir düzelme yoksa Dosya Gezgininde gizli dosyaları görünür hale getir ve D: bölümünü tıklayarak aç ve sonrada o bölümde görünebilen her şeyi içine alacak bir ekran görüntüsü alarak konu muhtevasında, mesajın altında bizimle paylaş, vaziyeti bizde görelim, orada bir anormallik varsa onuda sana düzelttirelim.

    Kolay gelsin.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Sistem Özelliikleri Yerel Disk (D) kapalı görünüyor @temmuz bey şimdi Dosya Gezgininde gizli dosyaları görünür yapıyorum sonucu belirtirim efsaneemrahylz 6 yıl önce
    • zaten görünür şekilde efsaneemrahylz 6 yıl önce
    • Gizli dosyalarda bir şey çıkmadı galiba, öylemi? @efsaneemrahylz temmuz 6 yıl önce
    • evet bir şey çıkmadı biçimlendirsem bir sorun olurmu @temmuz bey formatı atarken Yerel Disk (D) içine YEDEK adlı klasör açılmış tüm Yerel Disk (D) içindeki bilğiler YEDEK adlı klasörün içine atılmış biçimlendirme yapılırmı yapılırsa bir sorun olurmu @temmuz bey efsaneemrahylz 6 yıl önce
    • Biçimlendirirsen tüm bölüm tamamen silinir, yedek klasörüde dahil.. Bir harici diskin mevcutsa (usb disk), oraya D: disk bölümünü olduğu gibi yedekleyebilir ve ondan sonra D: bölümünü biçimlendirebilirsin, daha sonra yedeklediğin dosyalardan gerekenleri (hepsine gerek olmaz) yeniden D: bölümüne kopyalarsın. En temizi ve güvenlisi böyle olur. Birde Sistem Geri Yükleme arabiriminde mevcut geri yükleme noktalarını kaldırır sonra el ile bir tane yeni bir geri yükleme noktası oluşturursun. Geri yükleme noktaları sabit diskte oldukça önemli bir yer kaplar. Birçok geri yükleme noktasının oluşmasına müsaade etmemeli, zaman zaman geri yükleme noktalarını temizleme işini yapmalısın. Sistem geri yüklemede bir veya iki geri yükleme noktasının bulunması yeterlidir, fazlasına gerek yok @efsaneemrahylz temmuz 6 yıl önce
    • Eğer D: bölümünde yüklü (kurulu) oyun ve/veya program varsa bunları silmiyorsun ve böyle olursa D: bölümüne biçimlendirmede yapamıyorsun, bunu unutma @efsaneemrahylz temmuz 6 yıl önce
    • Bunları silmiyorsun derken neyden bahsediyorsun @temmuz bey efsaneemrahylz 6 yıl önce
    • D: Bölümünde Prgram Dosyaları klasörü varmı? Yada Kurulu oyun varmı bu disk bölümünde? Resim at dedik resimde atmadın, bilemiyorum, dediğim türden şeyler varsa onları silmiyorsun ve/veya bu böyle ise biçimlendirmede yapmıyorsun. Ama D: bölümünde bu belirttiklerim yoksa orada olan her şeyi silebilirsin, bölümü olduğu gibi biçimlemdirebilisinde, bunlar açık değilmi? Anlaşılmıyormu hala bu anlattıklarım? @efsaneemrahylz temmuz 6 yıl önce
    • " Biçimlendirsem bir sorun olurmu" gibi bir soru sormuştun, bu anlattıklarım hep bu soru üzerine. Şimdi daha iyi anlamışsındır herhalde @efsaneemrahylz temmuz 6 yıl önce
    • Bölümde kurulu program ve/veya oyun yoksa biçimlendirebilirsin, hiç bir problem olmaz. Eğer bölümde kurulu program ve/veya oyun mevcutsa biçimlendiremezsin, biçimlendirirsen problem olur. Bölümdeki kurulu oyun ve programların silinir, çalışmaz bu kadar açık, hala anlamadıysan, dahada söyleyecek bir şey yok yani @efsaneemrahylz temmuz 6 yıl önce