Sistem özelliklerim nedir, nasıl öğrenebilirim?

Bilgisayarımın özelliklerini nereden, nasıl öğrenebilirim?

RAM'im kaç MHz?

İşlemcim kaçıncı nesil?

CPU-Z Nedir? Nasıl kullanılır?

Sistem özelliklerime nereden bakabilirim?

hydra hydra (3800)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Öncelikle aşağıdaki linkten CPU-Z adlı programı indiriyorsunuz.

    Programı indirip kurduktan sonra çalıştırın.

    Programı açtıktan sonra CPU sekmesi işlemciniz ile ilgili özelliklerini belirler.

    • Name: İşlemcinizin adı.
    • Code Name: İşlemcinizin kod adı.
    • Max TDP: İşlemcinin maksimum çektiği güç.
    • Technology: İşlemcinin nanometre'sini belirtir, ne kadar düşük olursa o kadar iyidir.
    • Core Voltage: İşlemcinin çekirdek voltajını belirtiyor.
    • Cache Sekmesi: İşlemcinin önbelleklerinin özelliklerini belirtiyor.
    • Package: Soket türünü belirtiyor.
    • Clocks: Saat hızını belirtiyor, Core Speed çekirdek hızı demek.

    İşlemcinin Önbellekleri burada yer alır.

    Anakartınızla ilgili neredeyse tüm bilgiler burada yer alır.

    • Manufacturer: Anakartın üreticisi.
    • Model: Anakartın modeli.
    • Bus Specs: Veri yolu özellikleri.
    • Chipset: Çipset, Ryzen SOC bendeki.
    • SouthBridge: Anakartın Güney Köprüsüdür.
    • BIOS Sekmesi: BIOS'unuzla ilgili bilgiler burada yer alır, tarihi, versiyonları ve geliştiricisi.
    • Graphic Interface Sekmesi: Grafik arayüzü ile ilgili bilgiler burada yazar.

    Memory sekmesinde ise Belleğinizin özellikleri yer alır.

    • Type: Bellek tipi anlamına gelir, DDR4, DDR3, DDR2, DDR1 gibi Bellek türleri burada yer alır.
    • Size: RAM'lerinizin toplam boyutu.
    • Channel: Kanal anlamına gelir, Single, Dual Channel teknolojisini belirtir. Ek olarak belirtmek gerekirse oyunlarda Dual Channel RAM'lerin performansı Single Channel'a göre %50~ belki daha fazla performanslı.
    • DRAM Frequency: Belleğinizin hızını belirtiyor, buradaki değeri 2 ile çarpmanız lazım, yani 3000 MHz'lik RAM burada 1496 MHz görünecek bu değeri iki ile çarptığımız zaman doğru sonuca ulaşacağız.
    • CAS# Latency ( CL ): Gecikme değeridir, ne kadar düşük olursa o kadar düşük gecikmeye sahip olursunuz.

    SPD sekmesi ise her RAM slotundaki RAM'lerin özelliğini gösteriyor.

    Ekran kartınızın bilgileri burada yer almakta.

    • Name: Ekran kartınızın ismi.
    • Board Manuf: Ekran kartınızın Soğutmasını üreten firma, daha doğrusu hani ZOTAC, EVGA, INNO3D, MSI gibi farklı farklı modeller varya, işte bu'da o.
    • Code Name: Kod adı.
    • TDP: Maksimum çektiği güç.
    • Technology: Nanometre.
    • Memory Sekmesi: Ekran kartı belleğinin özellikleri yer alır.
    • Clocks Sekmesi: Şu an'ki Ekran kartınızın saat hızlarını belirtir.

    hydra hydra (3800)