Sistem Yapılandırılmasının ayarları degişmiyor

merhaba benim laptopumda dün bir sorun gözüme çarptı denetim masası - sistem ve güvenlik - yönetimsel araçlar - yolunu izleyip sistem yapılandırılmasını açıyorum karşıma sistem yapılandırılmasının paneli geliyor ordan sol üst köşede genel yazısının altında bulunan normal başlanğıç tanılama başlağıcı ve seçmele başlanğıç seçenekleri geliyor şimdi burdan normal başlangıçı seçiyorum uygula ve tamam yazılarına tıklıyorum bilgisayarı yeniden başlatmamı ve daha sonra başlatmamı istiyor buraya kadar herşey normal bilgisayarı yeniden başlatıp açıldığında tekrar denetim masası - sistem ve güvenlik - yönetimsel araçlar - yolunu izleyip sistem yapılandırılmasını açıyorum seçmeli başlangıç seçili olarak geliyor resimdeki işaretlediğim yer gibi olmuyor bunun çözümü nedir not hizmetlere girip ordan bir program devredışı bırakmayıda denedim sonuç aynı işletim sistemi windows 8.1 pro 64 bit

efsaneemrahylz efsaneemrahylz (247)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    görev yöneticisini açtım başlangıça tıkladım 4 tane program çıktı karşıma ayrıca  başlangıç etkisi bulunan ölçültülmedi yazıyor daha önce yüksek orta yazıyordu kafayı yicem

    efsaneemrahylz efsaneemrahylz (247)
    7 yıl önce cevaplandı

       bütün bilgisayarlarda yeniden başlatmalrda seçmeli başlangıç olarak başlar

      açıp kapatmalarda sizin ayarladığınız normal başlagıç değişmez  yeniden başlatmalarda ise seçmeli başlangıç

      olarak başlar

      candan candan (4301)
      7 yıl önce cevaplandı

      • daha önce böyle degildiki normal başlangıcı kullanabiliyordum efsaneemrahylz 7 yıl önce
      • daha önceki işletim sisteminiz win 7 miydi acaba candan 7 yıl önce
      • hayır windows 8.1 pro 1 gündür bu hata ile karşı karşıyayım efsaneemrahylz 7 yıl önce
      • "Sistem hizmetlerini"de artık ister istemez el ile düzenlersin. temmuz 7 yıl önce

      Senin için aynı işlemi kendi sistemimde (Windows 10) tecrübe ettim, sonuç aynı. Yani açıldıktan sonra yine "Seçmeli Başlangıç" seçili ve ayarlı hale geliyor. Birkaç defa denedim bu sonuç değişmedi. Demek oluyorki Sistem Yapılandırmasında "Seçmeli Başlangıç", default başlatma ayarı oluyor ve ihtiyaç hallerinde istenirse -bir defaya mahsus olmak üzere- diğer başlatma seçimleri ayarlanabiliyor.

      Yani @candan'ın belirttiği gibi.. Daha önce ihtiyacım olmadığı için bu hiç dikkatimi çekmemişti. Ama Windows XP işletim sisteminde (ve belki Windows 7'dede) herhalde böyle değil, senin söylediğin ve arzu ettiğin gibiydi; bende böyle hatırlıyorum (Tam olarak aklımda değil).

      Kolay gelsin.

      Ama istediğin başlatma seçimlerini Görev Yöneticisi "Başlangıç" sekmesi altından düzenleyebilirsin.

      "Sistem hizmetlerini"de artık ister istemez el ile düzenlersin.

      Edit:

      Sistemde nasıl problemler olduğunu belirtmemişsin ama eğer sistem başlatma ayarları ile düzeltme olamıyorsa;

      Komut isteminden (CMD) sfc /scannow komutu işletilerek ile düzeltme denenir (Arabirim "Yönetici olarak çalıştır" istemiyle başlatılmalıdır).

      Veya;

      Sistem, problemler öncesi bir zamana geri alınır:

      Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

      Yinemi olmadı veya Sistem Geri Yükleme kapalımı:

      Sistemde virüs ve zararlıların temizlenmesi işe yarayabilir:

      Malwarebytes nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

      Junkware Removal Tool nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

      HitmanPro nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

      Adwcleaner nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

      Sistemde yüklü antivirüs programıyla taramada yapılmalıdır.

      Demokrasilerde çare tükenmez :)

      temmuz temmuz (12505)